Tıptan mühendisliğe geçiş

AbraX

Yeni üye
20 Ağu 2019
2
0
Herkese merhaba tıp fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim yıllardır mühendislik istememe rağmen aile etkisiyle ve birazcık anne babamı kıramadığım için tıp fakültesine geldim ancak şu an emin olamıyorum ve bu yüzden tıp fakültesine de yoğunlaşamıyorum kafam sürekli karışık tercih döneminde mühendislik isteyen herkesin karşılaştığı klasik sorunlar ile karşılaştım
-Mühendisler aç kalıyor
-2000-3000 tl ile çalışıyor
-Benim bir tanıdığım vardı çok pişman
Ve o kadar istekli istekli olmama rağmen 2 ay boyunca o kadar olumsuz şey duydum ki özgüvenim kırıldı gerçekten
Sizin bu konu hakkında düşünceleriniz neler aramızda mühendis olan veya mühendislik okuyan varsa gerçekten düşüncelerini çok merak ediyorum
Bu arada elektrik-elektronik mühendisliği düşünüyorum
Düşüncelerini paylaşan herkese teşeşkürler...

T3R971S

Üye
22 May 2016
157
0
tıp hayatının garantisi demektir türkiyede işşiz kalmayacağın tek şey tıp devam et bir yola girmişsin girdiğin yol iyide bozma derim.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
İyi mühendis isen, tıp okuyarak kazanılacak paralara güleceğin paralar kazanabilirsin. Ama kendini devamlı geliştirmek zorunda kalırsın. Öğrenmenin sonu olmaz yani.

Tıp da her ne kadar gelişmelerin olduğu bir bilim alanı olsa da mühendisliğe göre atıl kalıyor.

Ama şunu söyleyeyim; her üniversite senin dalında 50 mühendis mezun edecek, her yıl yapacak bunu. Özel hastaneler, bir çok mühendislik gerektiren şirketten fazladır, tek bir hastahane onlarca doktoru işe alır ve de doktorlarda genelde emeklilikten sonra guru/danışman/senior olarak çalışma yoktur. Doktor olarak gerek özel sektörde, gerekse kamuda iş bulman kat be kat daha kolay olacaktır, başlangıç maaşın daha yüksek olacaktır, yükselmen daha hızlı olacaktır.

Kararı sen ver.

AbraX

Yeni üye
20 Ağu 2019
2
0
Görüşleriniz için çok teşekkür ederim

İyi mühendis isen, tıp okuyarak kazanılacak paralara güleceğin paralar kazanabilirsin. Ama kendini devamlı geliştirmek zorunda kalırsın. Öğrenmenin sonu olmaz yani.

Tıp da her ne kadar gelişmelerin olduğu bir bilim alanı olsa da mühendisliğe göre atıl kalıyor.

Ama şunu söyleyeyim; her üniversite senin dalında 50 mühendis mezun edecek, her yıl yapacak bunu. Özel hastaneler, bir çok mühendislik gerektiren şirketten fazladır, tek bir hastahane onlarca doktoru işe alır ve de doktorlarda genelde emeklilikten sonra guru/danışman/senior olarak çalışma yoktur. Doktor olarak gerek özel sektörde, gerekse kamuda iş bulman kat be kat daha kolay olacaktır, başlangıç maaşın daha yüksek olacaktır, yükselmen daha hızlı olacaktır.

Kararı sen ver.

Sizi yıllardır bu forumda görüyorum 2. veya 3. hesabım bu sanırım . Sanırım yazılım mühedisiydiniz değil mi ? Eğer musaitseniz ve zaman ayırabilirseniz piyasanın içinde olduğunuz için size birkaç soru sormak isterim. zztri

Moderatör tarafında düzenlendi:

soloman22

Yeni üye
26 Şub 2019
14
0
Her şey para değil burada önemli olan sevdiğin işi yapman başka türlü başarılı olamazsın. Başarılı olunca para zaten gelir.

CrazyExelans

Katılımcı Üye
21 Ağu 2017
920
5
104
Burning Hâll
Bir mühendis var, cidden aşırı derecede çaba sarfedip kendisini mükemmel derecede geliştiren; odtü gibi üniversitelerden mezun olup Aselsan, Roketsan gibi özel şirketlerde iş bulma imkanı olan mühendis var. Bir de düşük puanla kötü bir üniversiteye yerleşmiş, kendini çok geliştirmeyen sonrasında ise "mühendislikte iş yok yaw" diye yakınan mühendis var.
Yani bu tamamen size bağlı bir durum. Sadece sevdiğiniz için geçmek istemiyorsunuzdur diye düşünüyorum. Kendinizi çok çok geliştirmeniz lazım ki güzel iş teklifleri sizi kovalasın. Eğer kendinize güveniniz var ise; Siz işi değil, iş teklifleri sizi kovalayacaktır bu konuda kafanızda soru işareti olmasın bence.

AbraX

Yeni üye
20 Ağu 2019
2
0
Görüşleriniz için teşekkür ederim

Bir mühendis var, cidden aşırı derecede çaba sarfedip kendisini mükemmel derecede geliştiren; odtü gibi üniversitelerden mezun olup Aselsan, Roketsan gibi özel şirketlerde iş bulma imkanı olan mühendis var. Bir de düşük puanla kötü bir üniversiteye yerleşmiş, kendini çok geliştirmeyen sonrasında ise "mühendislikte iş yok yaw" diye yakınan mühendis var.
Yani bu tamamen size bağlı bir durum. Sadece sevdiğiniz için geçmek istemiyorsunuzdur diye düşünüyorum. Kendinizi çok çok geliştirmeniz lazım ki güzel iş teklifleri sizi kovalasın. Eğer kendinize güveniniz var ise; Siz işi değil, iş teklifleri sizi kovalayacaktır bu konuda kafanızda soru işareti olmasın bence.

Sanırım sorun burda çevremde/ailemin çevresinde iyi bir mühendis olmadığı için daha doğrusu mühendis olmadığı için kulaktan dolma -mış/-miş ile konuşuyoruz hep konu tam da bahsettiğiniz gibi sanırım sağolun

CrazyExelans

Katılımcı Üye
21 Ağu 2017
920
5
104
Burning Hâll
Görüşleriniz için teşekkür ederim

Sanırım sorun burda çevremde/ailemin çevresinde iyi bir mühendis olmadığı için daha doğrusu mühendis olmadığı için kulaktan dolma -mış/-miş ile konuşuyoruz hep konu tam da bahsettiğiniz gibi sanırım sağolun

Ağzınızla kuş tutsanız bile çevrenizdekiler yine bir şekilde;"kuş avlamada iyi para yokmuş yav" tarzında olumsuz eleştirilerde bulunacaklardır. Siz takmayın, dediğim gibi sadece kendinize güveniniz olsun ve istediğinizin peşinden gidin, iyi forumlar. :)

AbraX

Yeni üye
20 Ağu 2019
2
0
Ağzınızla kuş tutsanız bile çevrenizdekiler yine bir şekilde;"kuş avlamada iyi para yokmuş yav" tarzında olumsuz eleştirilerde bulunacaklardır. Siz takmayın, dediğim gibi sadece kendinize güveniniz olsun ve istediğinizin peşinden gidin, iyi forumlar. :)

:mutlu haklısınız
Teşekkür ediyorum sizede iyi forumlar

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.