Toplama Bilgisayar Yapacaklara/Alacaklara Öneri

VFoRBMW

Uzman üye
25 Eyl 2012
1,617
0
LOST
Merhaba arkadaşlar. Bu konumda toplama bilgisayar alacak veya yapacaklara önerilerimi sunacağım.
Konuyu iki bölüme ayıracağım arkadaşlar. İlk bölüm gündelik kullanım için yapılacak bilgisayarlar,
ikinci bölümde ise oyun için yapılacak bilgisayar önerilerim olacak.

1. Bölüm

Arkadaşlar gündelik kullanacağımız bilgisayarların donanımlarının yüksek olmasına gerek yoktur.
Bu sebepten fiyatlarıda çok makul seviyelerdedir.

Anakart: Anakart bilgisayarımızın en temel bileşenlerinden biridir. Bu konuda 1866 Mhz veya 1666 Mhz,
sata, usb 2.0 ve ddr3 bir anakart olması oldukça yeterlidir.

İşlemci: Bildiğimiz üzere bu sektörde iki dev üretici var; İntel ve AMD.

Günümüze bakarsak İntel AMD'ye oranla biraz daha fazla tercih ediliyor. AMD işlemcileri yaklaşık aynı performansa sahip
bir işlemciyi İntel'den daha ucuza satıyor. Bu görüşüme katılmayanlar olabilir fakat ben bu iki firmayı
patatese benzetirim. Aynı patatesi halk pazarından 3 liraya alırken marketten veya manavdan 4 liraya alırız.
Bu yönden benim için AMD daha çekicidir. Fakat bir İntel karşıtlığım yoktur. İntel serisinden bir işlemci
seçmek isterseniz Core2 Duo ve üst serilerin bir işlemci yeterli olacaktır. AMD seçmek isterseniz
A4 yeterli olacaktır ama A6 tercih etmenizi öneririm.

RAM: Bilgisayar performansında büyük bir öneme sahiptir. Gündelik kullanım için 2Gb veya 3Gb veya 4Gb tercihlerinden
birini yaparsanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum. Ek olarak 1600Mhz ya da 1866Mhz olmasına önem gösterin derim.

Ekran Kartı: Performansın en önemli etkenlerindendir. Çoğu anakart üzerinde entegre (onBoard) biçimde bulunur.
İnternette gezinmek, ufak çaplı program ve oyunları açmanıza yeteri kadar vardır. Fakat harici olarak takmak yararınıza
olacaktır. Ben arada oyun da oynarım derseniz "512 Mb 128Bit" veya "1Gb 128Bit" olmasında fayda var.

Güç Kaynağı (Power Supply kısaca Psu): Bilgisayarımıza gereken elektrik gücünü sağlayan elemandır. Aynı watt'ta,
aynı fiyata satılan psu'lar arasında seçip yapmakta zorlanırsanız hangisi ağırsa onu seçiniz. Ağırlık psu
içerisinde kullanılan parçaların kalitesinde rol oynar. Yukarıda belirttiğim tarzlarda seçim yaparsanız 400 Watt
yeterli olacaktır.

Sabit disk (HDD): Bilgisayarınızda veri saklamanızı sağlar. İşletim sistemimizi bu disk üzerine kurarız.
Bilgisayarımızda bulunan dosyalar, resimler, videolar, oyunlar vs. her türlü bilgi bu disklerin içinde saklanır.
Disk alırken boyutuna bakmalısınız. Tabiki de hacmine yani gözümüzle gördüğümüz büyüklüğüne değil, kaç gigabyte
veri saklayabildiğine bakmalısınız. Sanırım artık en az 250Gb falan satılıyor. Bu oldukça yeterlidir.
Ben oyun, müzik falan filan çok indiririm derseniz 500Gb tavsiye ederim.

Kasa: Bilgisayarımızın bütün parçalarını bir arada tutan ve koruma sağlayan elemandır. Gündelik için pek bir özellik
aramanıza gerek yok. Herhangi bir kasa alın yeter. Böyle dedik diye de gidip hurdacıdan almayın :).

2. Bölüm

İlk bölümde basit açıklamaları yaptığım için bu bölümde sadece özellikleri yazacağım arkadaşlar.

Anakart: Günümüz teknolojisine ayak uydurmak amacıyla usb3.0, sata 3, 2133 Mhz özellikleri olmasına
dikkat edin derim.

İşlemci: AMD şeçmek isterseniz FX X8 serisinden olması oyun için yeterli olacaktır. İntel de ise i5 4670 üzeri
ve i7 3. Nesil ve üzeri olması önerimdir.

RAM: 8Gb ilk tercihiniz olsun derim isteğe göre 12-14-16-32 siz bilirsiniz. 32 aşırı olarak gereksizdir
benden demesi. Ve yine ek olarak 1600Mhz ya da 1866Mhz ve üzeri olmasına dikkat edin. 1600Mhz ve üzeri
aralarında bir kaç fps fark olacaktır. Çok fazla ahım şahım bir fark yok. CL9 veya CL10 olması da sizin
tercihinize kalmış. Ama kullanırken anlayacağınız bir fark yok.

Ekran Kartı: Önerim 2Gb 256Bit, 4Gb 128Bit, 4Gb 256Bit, 3Gb 384Bit ve seriside çok önemli arkadaşkar.
HD7800 üzeri veya GTX serisi olması çok önemlidir. Öyle 2Gb 128Bit, 1Gb 256bit falan oyun pc'si olmaz beyler.

Güç Kaynağı (Power Supply kısaca Psu): İşlemci, ekran kartı, RAM vs. bağlı olarak değişmekle beraber,
700 Watt, 750 Watt 80+ olması çok önemlidir. 80+ olmasına cidden dikkat edin arkadaşlar.

Sabit disk (HDD) ve SSD: Arkadaşlar oyun falan derken çok dolacak minumum 1Tb diyorum 7200Rpm olmasına da
dikkat edin. SSD konusuna gelecek olursak 128Gb yeterlidir. Okuma yazma hızına bakarak alın ssd sdd'dir
demeyin. 450 okuma / 450 yazma ve üzeri tercih etmeniz gerçek ssd keyfini yaşatacaktır.

Kasa: Kablo saklama özelliği bu dönemde çok tercih ediliyor. Helede pencereli kasalar oldukça yaygınlaştı. Güzel
bir görüntü için bu gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca hava akışınada performans kazandırır. En az 3 fanlı olması
gerekir bence iyi bir hava akışı olmazsa işlemci, ekran kartı falan ısınırsa performans düşecektir.

Soru, şikayet ve önerilerinizi konu altına mesaj atarsanız sevinirim. Bir hatam varsa affedin.

İyi Forumlar...

Son düzenleme:

SpecialForces

Katılımcı Üye
12 Nis 2014
449
0
Hollyweed
Bildiğim kadarıyla 0 pc alırken 300 Tl windowstan kesiyorlar.

Yani pc 1000+300 Tl Direkmen 1300 diye fiyat yazıyorlar

Yeni pc alırken Windowsta almış oluyoz .D

Ben yazamadım ama siz anlayın işte

VFoRBMW

Uzman üye
25 Eyl 2012
1,617
0
LOST
Bildiğim kadarıyla 0 pc alırken 300 Tl windowstan kesiyorlar.

Yani pc 1000+300 Tl Direkmen 1300 diye fiyat yazıyorlar

Yeni pc alırken Windowsta almış oluyoz .D

Ben yazamadım ama siz anlayın işte

Evet eğer orijinal windows sürümlerini kendiniz almak isterseniz fiyatlar öyle fakat büyük markalar örneğin; asus, casper vs. toplu alım yaptıkları için 300 TL 'den daha az bir maliyetle alıyorlar bu nedenden dolayı 300 TL olarak saymamanız gerek.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.