Torrent Ağıyla Pardus İndirin !

THE_MILLER

Katılımcı Üye
8 Ocak 2007
461
21
83
Italy // Roma
Torrent Nedir?

Torrent bir çeşit dosya paylaşım ağıdır. Ancak diğer ağlardan farklı olarak bir sunucuyla veya bant genişliği gibi etkenlerle uğraşmadan paralel olarak dosya indirebilirsiniz. Aynı zamanda torrent ağında indirilen her veri indirme sırasında kontrol edilir. Böylece hatalı dosyaları boş yere indirmemiş oluruz. Torrent ağının mantığını daha iyi görebilmek için küçük bir örnek verelim. Böylece teknik detaylarda boğulmadan Torrent Nedir sorusuna daha anlaşılır biçimde cevap verebiliriz. Öncelikle birkaç terim hakkında bilgi verelim.

leecher - indiren: Sadece indirme yapıp torrent sistemine yükleme yapmayan kullanıcılara verilen isimdir.

Seeder - yükleyen: Seeder (paylaşımcı) bir dosyanın tamamına sahip olan kullanıcıdır. Ne kadar çok paylaşımcı olursa o dosyanın tamamlanışı o kadar kolay ve çabuk olur.

izleyici - (tracker): Bir izleyici o an o dosya için kaç tane paylaşımcı ve kaç tane dosyayı indiren kişi olduğunu kaydeder. Kullanıcı programları bu verileri aralıklarla izleyiciye gönderir böylece sisteme girecek yeni kullanıcılarla sistemdeki mevcut kullanıcılar birbirlerinden haberdar olur . İzleyici indirilen dosyayı içermez ve verinin transferiyle bir alakası yoktur.

Şimdi öğrencilik yıllarınıza ***ürelim sizi (hala öğrenci olan arkadaşlar burada da mı okul diyorlar biliyorum
smile.gif
). Öğretmeniniz size sınıfça yapmanız gereken bir ödev verdi. Ancak bir sorun var. Arkadaşlarımızdan bazıları ödevi önceden yapmış diğerleri ise bir kısmını bitirmiş. Peki şimdi ne olacak? Elinde konuyla ilgili her türlü bilgiyi bulunduranlar eksiği olan hatta elinde hiç bilgi olmayan arkadaşlarıyla paylaşacaklar. Bu sırada bilgiyi alan sırayla yanında ki arkadaşıyla paylaşacak, paylaşım sürerken hepsi aldıkları bilginin doğruluğunu karşılaştıracak. Gerekli bilgileri alıp ödevini tamamlayan arkadaşlar tamamlayamayanlara yardım edecek, yardım alanlarda diğerlerine öğrendiklerini aktaracak. Ödevini bitirenleri ve hala yapanları öğretmenimiz kontrol edecek ve belirli aralıklarla sınıfa duyuracak. Bu sistemle bir sınıfta ne kadar çok öğrenci varsa, ödev o kadar hızlı hazırlanacak ve ödevin doğruluğu kesin olacak. Ödevin hazırlanacağı gün bir arkadaşımız hasta oldu ve okula gelemedi, bu durum bizim ödevi yapmamızı etkilemeyecek çünkü sadece gelmeyen arkadaşımızla değil tüm sınıfta bulunanlarla yapıyoruz ödevimizi.

Burada ödev indirdiğimiz dosyalar, öğretmenimiz ise izleyici, biz de dosya indiren kullanıcılarız. Gördüğünüz gibi birinin gelmemesi ödevi bitirmemize engel değil. Torrent'te de durum böyledir herkes bir alır bir verir böylece bir yere bağlı kalmadığımızdan bant genişliği gibi sorunlar olmaz. Ödevini bitirmiş öğrenciler paylaşımcı, tamamlamamış öğrenciler ise leecher.

Artık torrent ağının mantığını anladığımıza göre ilk kullanımımızı gerçekleştirelim. Örneğin Pardus 2007.3 Lynx lynx sürümünü torrent yardımıyla nasıl indirebileceğimizi gösterelim.

Torrent İle Pardus İndirme

Pardus'u indirmek için resmi sitesinde bulunan http://www.pardus.org.tr/indir.htm sayfasına tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki sayfa gelecek.

pardus_torrent_site-01.png


İlgili sayfada bulunan torrent bağlantısına tıklıyoruz. Tıkladığımızda karşımıza bir açılır pencere gelecek bize ne yapmak istediğimizi soracak.

pardus_torrent_birlikteac-02.png


İsterseniz sabit diske kaydet diyerek sonradan istediğiniz an indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak biz bir an önce Pardus'un son sürümünü indirmek istediğimiz için Birlikte aç ktorrent seçeneğini işaretledik
wink.gif
Bu arada Ktorrent yazılımı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi http://www.ozgurlukicin.com/paket/ktorrent/ bulabilirsiniz. Seçimimizi yaptık ve tamam tuşuna bastık. Hemen ardından “Ktorrent” uygulaması çalıştı ve Pardus Cd'sini nereye indireceğimizi sordu. Bizde yanıtladık
smile.gif


pardus_torrent_dizinsec-03.png


Gördüğünüz gibi Şuraya indir: kutucuğunda indirmek istediğimiz dizini seçtik ben masaüstüne indirmek istiyorum siz istediğiniz bir dizini seçebilirsiniz.

İndirmek istediğimiz dizini seçtikten sonra “Tamam” tuşuna basıyoruz ve indirme işlemi başlıyor.
pardus_torrent_iniyor-04.png


Torrent ağı sayesinde dosyayı çabucak indirip arkadaşlarımıza Pardus Cd'si dağıtabiliriz
wink.gif
 

7h3_M47k4p

Katılımcı Üye
26 Ara 2007
819
11
35
Almatı / KAZAKHSTAN
yaralı bılgı saolasın tesekkur ederım...
arkadaslar bisey sorcam kusra bakmayın pardus isletim sisteminin cd leri bi ara bedava dagıtılıyordu
hala devam edıyor dıye bılıyorum nerelerden temın edebılırız yardım edersenız sevınırım...
 

THE_MILLER

Katılımcı Üye
8 Ocak 2007
461
21
83
Italy // Roma
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.