Torrent Film İndirmek Suç Mu?

Hybri

Üye
10 Ara 2017
145
0
Arkadaşlar Selam, Torrentten film indirmek suç mu? Torrent'ten film/oyun indirdiği için Türkiye'de daha önce ceza alan var mı?

Sort

Deneyimli Moderatör
14 Eki 2019
972
84
Evet Suçtur Ama Çoğu Durumlarda Bazı Olaylara Tolerans Gösteriliyor Diyebiliriz.Örneğin Birine Afedersiniz Ama Aptal Demek Suçtur Ama Bu Olayı Kalkıp Emniyete Bildirirseniz Diğer Suçlardan Dolayı Pek Fazla Üstünde Durulmaz. Mesela Vergisiz Ürün Satılmaması ve Fiş Kesilmesi Gerekir Ama Siz Bunu Esnaflara Söylüyemezsiniz ;
Umarım Anlatabilmişimdir

19 Eki 2020
149
1
Sanırım Türkiye'de Gelen Telif Hakları Yasasına Göre İlk İndirmede Uyarı Geliyor Değil Mi? uyarıdan sonra indirmeler devam ederse ceza geliyormuş. Bunu Bilen Bir Arkadaş Varsa Bilgilendirirse Sevinirim.

2009 Yılına Ait Haber Linki ; https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/korsan-film-indirene-hapis-10821799

bir şey olduğu yok. neredeyse tüm bilgisayarlarda korsan oyun, korsan program, korsan film görebilirsin. okullarda bile var. dağıtana yaptırım yaptırılıyor ama.

Memati'

Basın&Medya Direktörü
7 Nis 2020
2,281
1
3,495
Böyle korsan yazılım ve ürünlere genellikle ofislerde denetim yapılır. Okullarda bile korsan ofis vb. Programlar kullanıldığını görebilirsiniz, yani kişisel kullanımda herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Ama siz bunun web sitesini falan açıcaksanız ayrı konu tabii.

Quiklav

Adanmış Üye
8 Eyl 2016
7,030
56
127.0.0.1
Manevi hakları haleldar edilen kişi, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat ödenmesi için dava açabilir. Mahkeme, bu para yerine veya bunlara ek olarak başka bir manevi tazminat şekline de hükmedebilir.

Mali hakları haleldar edilen kimse, tecavüz edenin kusuru varsa haksız fiillere mütaallik hükümler dairesinde tazminat talep edebilir.

Birinci ve ikinci fıkralardaki hallerde, tecavüze uğrayan kimse tazminattan başka temin edilen karın kendisine verilmesini de istiyebilir. Bu halde 68 inci madde uyarınca talep edilen bedel indirilir.

Bknz: Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu
5846 Madde 70 – (Değişik birinci fıkra: 7/6/1995 - 4110/22 md.)

Theros

Uzman üye
21 Eki 2013
1,111
2
İstanßLue
aktif olarak torrent kullanan birisi olarak söylüyorum torrentlerim indirmeyi bekliyor gündüzleri duraklatıyorum geceleri tam gaz indirmeye devam şu deep web dedikleri zımbırtı hakkında bile bir çok söylem var daha bu güne kadar birşey yaşamadım program vs bile indiriyorum sadece virüs varsa bulaşmasın diye sandbox da açıp deniyorum :D onun dışında gönlünü ferah tut dayan torrente bazen yavaş indirsede iniyo işte sömürr :D

S_w_o_R_d

Uzman üye
17 Eki 2020
1,914
3
183
Neptün
Hocam bildiğim kadarıyla kişisel kullanım için indirirsen (Yani filmi indirdin, izledin, sildin...) suç olmuyor ama filmi indirdin, web sitesi açtın web sitesinde bunu yayınladın, bu suç oluyor diye biliyorum.

Yanlışım varsa kusura bakmayın

EYLL'

Uzman üye
17 May 2019
1,540
3
188
Hudut
Tabiki Suçtur.
Korsan vs. Kullanmanız Yasa Dışıdır.
Lisanslı Kullanmanız Durumunda Bir Sorun Olmayacaktır.
Netflix , Play Filmler Gibi Platformlardan Kullanabilirsiniz

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.