Torrent Mantığını anlatıyorum Gelin

hah

Katılımcı Üye
2 Eki 2010
477
0
evet arkadaşlar sıkça kullandığımız torrent'in nasıl çalıştığı hakkında bilmeyen kişiler için fazla ayrıntısı olmadan anlatmaya çalıştım. umarım anlatabilmişimdir.

Seeder nedir ?

Seeder bir dosyayı indirirken bir taraftanda bir başka bilgisayar kullanıcısına kendi interneti
üzerinden dosyayı gönderim yapan kişiye denir.

Leecher nedir ?

Leecher dosyayı indirirken cimrilik yapıp diğer kullanıcılara göndermeyen kişiye denir, warez ortamında hiç sevilmezler.

Peer nedir ?

Peer seed ve leech'in toplamına denmekle beraber, bir başka anlamda taşır, o an sizinle beraber kaç kişinin o dosyayı indirdiği anlamınada gelir.

Hit&Run nedir ?

Biz Türkler'in çok sevdiği bir olaydır. Dosyayı çekip hemen paylaşımdan kaldırma olayına denir. Torrent dünyasında kesinlikle sevilmezler ve bu asla istenmeyen bir olaydır.

Özet

İlk önce bir kişi torrent dosyasını oluşturur bu dosya torrent programları aracılığı ile yapılır. Ardından bu dosyayı herkesin görebilmesi için bir sunucuya yüklenir, sunucu tracker'dır ayrıca.

Ardından Sunucu bu torrent dosyasını yayınlar ve kullanıcılar bu dosyayı indirebilir. Şimdi olay şöyle gelişir, Torrent dosyasını 2. bilgisayar indirdi diyelim ve oldukça yavaştır bu indirme hızı. ardından 3. kişi indirir ve hala daha yavaştır ve mantık burada başlar varsayalım ki
2. bilgisayar dosyanın %25'ini indirmiş olsun, 3. bilgisayar indirmeye başladığında o torrent dosyasının bağlı olduğu tracker ağını tarar ve der ki hmm acaba kim indiriyor ve 2. bilgisayarı görür ki %25'ini indirmiştir. ve der ki tamam güzel bende bundan çekeyim dosyaları başlar 2. bilgisayar ile bağlantı kurmaya ve 2. bilgisayardaki o inen %25'lik dosyayı kendine çekmeye başlar ve hoop seed 2 olur, mantığı anlamışsınızdır seeder demek o dosyayı başka kişilerede sunan demektir aslında torrenti indiren herkes birer seederdır.

Fakat bir de leecherlar var, bunların özeti ise şöyledir diyelim 10. bilgisayar torrent dosyasını indiriyor ve %50'si tamamlandı, varsayalım ki 9. bilgisayar ise bir leecher olsun. 9. bilgisayarın dosyası ise %98'de az kaldı bitecek. derken 10. ve 9. bilgisayar indirmeye devam ediyor ve 9. bilgisayarın indirmesi tamamlanıyor 10. bilgisayarın indirmesi hala devam ediyor ve 9. bilgisayardan çekmeye devam ediyor. fakat şöyle bir durum oluşuyor 9. bilgisayar leecherlık yapıp indirdiği torrent dosyasını torrent programından siliyor ve torrent ağından ayrılmış oluyor ve bu durumda ne oluyor ? 10. bilgisayar 9. bilgisayardaki dosyaları çekerken pat diye yarım kalmış oluyor ve başka bir kaynak bulmaya çalışıyor ve 8. bilgisayarı bulup onunla devam ediyor. işte bu leecherlar böyle indirmeyi yavaşlatıp istenmedik durumlara yol açtırabiliyorlar. ve pek sevilmezler haliyle :)

Olay şöyledir ki ne kadar çok seeder varsa bir dosya o kadar çok hızlı iner çünkü dosyayı çekebileceğiniz bir sürü bilgisayar vardır eğer seeder az ise dosyayı çekebileceğiniz az bilgisayar vardır. eğer peer fazla ise o an sizinle beraber indirme işlemini yapan kişileri görürsünüz ve bu size oldukça hız kazandırır.

Ayrıca bir bilgi daha vereyim eğer sürekli torrent dosyasını indirmesi bittikten sonra sen sağ ben selamet deyip direk programdan dosyayı silip torrent ağından bağlantınızı keserseniz ve bunu çokca tekrar ederseniz ki biz bunlara leecher diyorduk bir süre sonra torrent ağı sizin böyle bir şey yaptığınızı anlayıp bir sonraki indirmelerinizde size limit koyacaktır. ve allah allah neden benim torrentim bu kadar yavaş iniyor diye düşüneceksiniz halbu ki bilmiyorsunuz torrent ağı size leecher damgası vurmuştur :)

Aha aşağıdada kolay bir anlatım şeması anlatımın hepsi noktasına kadar bana aittir. okuduğunuz için teşekkürler :)

kBEnLv.png

KeNair

Uzman üye
16 Ocak 2016
1,571
0
Valla resimden hiç bişey anlamadım ama yazdıklarından anladım zaten biliyordum bunu :) İnsan resmi çözmeye çalışınca beyni yanıyor :)

hah

Katılımcı Üye
2 Eki 2010
477
0
Valla resimden hiç bişey anlamadım ama yazdıklarından anladım zaten biliyordum bunu :) İnsan resmi çözmeye çalışınca beyni yanıyor :)

en üstten en aşağıya yavaş yavaş bakılırsa anlaşılabilir :D , oradaki şemada anlatmak istediğim seederların yani dosyayı indirenlerin birbirleri ile yaptıkları dosya alışverişi :)

GeneralHackPro

Katılımcı Üye
24 Eki 2013
326
0
Açıklayıcı olmuş bu bilgiyi merak edip araştırma geregi duymadım ama mantık bir local host oluşturup dosyaları bilgisayarlar arası paylaşıp en hızlı ulaşılan bilgisayardan veriye devam etmesi gibi güzel :)

Byhacker25

Üye
12 Şub 2016
213
0
Bu normal torrent dosya indirdigimiz zaman içinmi geçerli DİGER anlatımın on numara teşekkürler |¿ +1

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.