Toshiba Qosmio x70-A Black Screen

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Arkadaşlar merhaba bilgisayar neden böyle birşey yapıyor çözebilmiş değilim ramleri söktüm taktım tek tek denedım bios pilini çıkartıp taktım olmadı ne yaparsam yapıyım çözemedım

Toshiba qosmio x70-A laptop’m var
2x4 gb
1x8Gb
Totalde 16GB ram

Gtx770M nvidia 192 bit 3GB ekran kartı
4. Nesil i7 işlemci 2.40 turbo ile 3.20
128GB ssd
1TB HDD

Özellikler bu şekilde
Soruna gelecek olursak bilgisayarın düğmesine basıyorum klavye ışıkları numlock capslock hepsı ılk yanıp sönüyo sonra sadece klavye ışıkları yanık kalıyor diğer caps numlock tuşlarına basınca ışıkları yanmıyor bir nevi kitlenmiş gibi
Ekranda hiçbir şekilde ne bir ışık ne bir başka bir belirti yok sanki bilgisayar kapanmıs gibi simsiyah ekran bu şekilde bırakınca 2-3 saatte açılıyor

Asıl saçma olan kısım bana göre bilgisayarın acıldıktan sonra canavar gibi çalışması hiçbir problem belirtisi yok köpek gibi çalışıyo ama açılışta 2-3 saat bekletiyo bazen uyuyakalıyorum artık gece basıyorum sabah acılmıs oluyo kım bılır kaç saatte acılıyo hiçbir mantık yürütemedim bir ara rtc battary low uyarısı verdı ama saat ve tarih hiç bir zaman pc acıldıgında bozuk degıldı pilsiz denedım öylede acılmıyo bir türlü çözemedim mantıgım durdu

Arkadaşlar merhaba,
Uzun zamandır forumda birçok konudan arkadaşlar sayesinde faydalandığım oldu, belki sorunum çözüme ulaşırsa böyle bir problem ile karşılaşan arkadaşlar içinde faydalı olabilir.

Bilgisayar Özellikleri ( Toshiba Qosmio x70-a)
1) Intel i7 4. Nesil 2.40 Ghz Turbo boost 3.40 Ghz
2) 16 Gb ram ( 2x 4Gb - 1x 8GB )
3) 3Gb 192 bit Gtx 770M Nvidia MXM Ekran kartı (Mxm: Ana karta gömülü değil)
4) 128GB SSD
5) 1TB HDD

Sorun şu şekilde;

Laptop yaklaşık 2 aydır sorunsuz bir şekilde çalışıyor, fakat ssd olmasına rağmen geç açılmalar meydana gelmeye başladı. Açılış süresi 10dk, 20dk, 50dk hatta 1 saati bulmaya başladı.

Son zamanlarda artık 5-6 saati buluyordu, gece açma tuşuna bastıp yatıyorum sabaha açılmış oluyordu. Fakat artık hiç açılmıyor 12-13 saat boyunca açık bırakmışlığım var artık bir tepki yok. Tüm sorun neden ekranın siyah kaldığı.

Denediğim yöntemleri de yazmak istiyorum cevap verecek olan arkadaşlar uyguladığım yöntemleri boş yere yazmasınlar. Aşağıda yazdığım yöntemleri denedim hiçbirinde tepki yok.

Denenmiş yöntemler;
1) Harici monitor denedim.
2) 4 adet ram slotu var, 3 adet ram’im var hepsini tek tek slotlarda denedim. Ram slotlarını temizledim araya toz kaçmış olabilir diye.Geçerli bir yöntemmi bilmiyorum ama ramlerin ağzını silgi ile sildim.
3) HDD ve SSD’yi söküp açmayı denedim bilgisayarı.
4) Ekran kartını çıkartıp taktım aynı temizliği yaptım.
5) Klavye ve TouchPad kablolarını çıkartıp çalıştırmayı denedim. Post ekranına geçemeyip anakartı kitleme sebebi bu olabilir belki diye.
6) İşlemciyi çıkartıp pin’leri kontrol ettim ki zaten pinlerin o yuvada kendi kendine kırılması, yamulması gibi birşey söz konusu değil ama yinede baktım.
7) Bilgisayar’ı açma tuşuna basar basmaz f2 ile bios ekranına geçmeyi denedim.
8) Düzeleceğine inanmadığım halde bios pili aldım.
9) Statik elektrik vardır diye boşaltıp açmayı denedim.

Kısaca arkadaşlar birçok yöntem denedim fakat ekran neden gelmiyor yada neden bu süreç yavaş yavaş gelişti açılmalardaki yavaşlamalar süreler neden uzadı da en son açılmaz hale geldi.
Bilgisayarın power tuşuna bastığım an klavye ışıkları yanıyor capslock numlock ve klavye aydınlatması daha sonra hiçbir tepki vermiyor bilgisayar.

Şunuda belirtmek istiyorum yaklaşık en son 4-5 gün önce açılmıştı ve daha önceki günlerde açılıyordu bilgisayar. Canavar gibi çalışıyor hiçbir problemi yok, ekranda ne bir çizgi ne bir yalpalanma hiçbirşey yok. Tek sorun siyah ekranda kalıyor, bilgisayar kapalıyken nasıl siyahsa öyle kalıyor capslock numlock tuşlarına basıyorum ışıkları yanmıyor.

Benim anladığım kadarıyla birşey post ettirmiyor bilgisayara ve donanım testi yapamadan kitleniyor.

İşin ehli bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim
Eğer bakmak isteyen olursa bilgisayara İstanbul’da yaşıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.