.TR Tescilli Sayfalar Nasıl Alınır?

The Cry

Kıdemli Üye
19 Eki 2007
3,111
10
"-Her Yerden-"
.TR Tescilli Sayfalar Nasıl Alınır? .TR Tescilli Web Sayfası Nasıl Alınır?
İnternet Adresi Nedir?Türkiye'de kim nasıl alabilir?
İnternet artık pek çok insanın günlük yaşamında vazgeçemediği bir teknolojik gelişme haline geldi. Peki ama her gün düzenli olarak ziyaret ettiğiniz internet siteleri isimlerini nasıl tescil ettiriyorlar? Bir internet adresi almak zor mu? Pahalımı? Eğer kendinize veya şirketinize bir WeB sitesi açmak istiyorsanız nereye başvurmalısınız? Bu ve bunun gibi konular hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışalım...
İnternet Adresi Nedir?Türkiye'de kim nasıl alabilir?
İnternet artık pek çok insanın günlük yaşamında vazgeçemediği bir teknolojik gelişme haline geldi. Peki ama her gün düzenli olarak ziyaret ettiğiniz internet siteleri isimlerini nasıl tescil ettiriyorlar? Bir internet adresi almak zor mu? Pahalımı? Eğer kendinize veya şirketinize bir WeB sitesi açmak istiyorsanız nereye başvurmalısınız? Bu ve bunun gibi konular hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışalım...
Bir internet sitesinin hangi ülkeye ait olduğunu adresinin sonunda bulunan .tr .ca .uk .de .it gibi kısaltılmış eklerden anlamak mümkündür. ISO standartlarında yaklaşık 200 ülkeye verilen ekler vardır. Türkiye'ye ise bilindiği gibi ".tr" eki verilmiştir.Peki bu adresleri kim nasıl verecektir? Daha kısası internette tescilli bir sayfa açmak isteyen birisi bu işi nasıl yapacaktır?Ben sizlere bu konuda biraz bilgiler buldum ve sizlerle paylaşmak istedim..WeBMaSTeR'lere tavsiyeler yazılarımdan sonra birde bu şekilde bir yazıyı uygun buldum..
Teknik olarak internet alan adları olarak belirtilen internet adreslerinin Türkiye'de tüm yönetimi ve koordinasyonu 1990 yılından beri ODTÜ tarafından yapılmaktadır.Yani .tr eki olan tüm web sayfaları tescil etme yetkisi sadece ODTÜ'dür. Uzun lafın kısası ülkemizde İnternetin patronu "ODTÜ"... Kira olarak ilk yıl yaklaşık 50$ ve izleyen yıllarda 30$ kira ödeyerek sizde .tr tescilli adres alabilirsiniz.. Fakat .com.tr , .bbs.tr , .edu.tr , .gov.tr , .mil.tr , .net.tr ... adreslerini almak kolay değildir.Seçtiğiniz isim minimum 2 karakterden oluşmalı ve T.C. kanunlarına aykırı bir nitelikte olmaması gerekiyor.Birde adresinizin kirasını her yıl dönümünden itibaren en geç 30 gün içinde ödemeniz gerekiyor.. Ödemezsen valla kardeşim sen bilirsin diyorlar ve sonuç olarak ALAN ADINIZ HİZMETE KAPANIYOR.. Bu kadarda olmaz demeyin cidden böyle yani..
http://dns.metu.edu.tr adresinden daha detaylı bilgilerde alabilirsiniz..
Şimdi sizlere alan adlarının uzantıları ne anlama geliyorkine anlatalım;
» .bbs.tr : Bullettin Board System anlamına gelmektedir kısacası pano denebilir. İnternetin ilk günlerinde henüz gelişmemiş web varken bunlar gayet tanınmış adreslerdi.. pcworld.bbs.tr gibi..
» .com.tr : Commercial'ın kısaltması ve ticari anlamına geliyor.com.tr adresi almak isterseniz MUTLAKA TİCARİ bir kimliğiniz olması gerekiyor.Bu daha neki daha neler neler gerekiyor.zor iş ya bu anlıyacağınız..
» .edu.tr : Sadece Üniversiteler kullanabiliyor.
» .gen.tr : General kısaltması olup genel anlamına geliyor.Bu uzantıyı almak ******n elinden şekerini almak kadar kolay.İlk gelen alır isimle ilgili bir bağlantınız aranmaz istediğiniz ismi alabilirsiniz.Yalnız bu uzantınıda bir garip yanı var arkadaşlar nedir ? gen.tr kişi kendi adı ile alıyor ve bu kişi bir şekilde hayata veda ettiği takdirde kişinin ölümü belgelendiğinde yani kütükten silindiğinde WEB SAYFASI DA KAPANIYOR. varmı böle bişi ya..
» .gov.tr : Devlet kurumlarına ait bir uzantıdır.
» .k12.tr : İlk, orta ve lise eğitimi veren okullar için kullanılıyor.Ve bu alan adı okul müdürünün verdiği bir talimatla alınabiliyor.Fakat okulun adı ile.
» .mil.tr : Tüm askeri kurum ve kuruluşlar kullanabiliyor. Ve bu alan adını sadece Genel Kurmay Başkanlığı alabiliyor..
» .net.tr : İlk başlarda internet servis sağlayıcıların kullandığı bir alan adı idi.ODTÜ'den bu alan adını alırken istediği tek belge başvuruyu yapan kuruluşun TURKNET ile imzaladığı bir sözleşme.TURKNET ise ODTÜ nün ne derler işte patronun kolu..
» .nom.tr : Kişisel kullanıcıların kendi isimlerini taşıyan alan adı.Bu alan adının özellikleri .gen.tr ile tamamen aynı..
» .org.tr : Kar amacı olmayan vakıf,dernek, sivil toplum örgütü, siyasiler kullanabiliyor.Yine .com.tr gibi tüzüklerinin olması gerekiyor.
Sizlere bu kadar yazıyı yazdım çünkü halen bilinmeyen noktalar var. Bilinçli kullanıcılar değilde bilmeyenler kesinlikle var..Geçen mailime bu konuyu içeren bir mail geldi oradan dedim bu konuda bir yazı yazayım. Fakat yinede ben
www.xxx.com gibi bir adresi tercih ederim.hem daha kısa hemde maliyeti az hemdeeee ALMASI ÇOK KOLAY.. Rekabet firmalar arasında giderek arttığı için giderek alan adı almak ucuzluyor.. Fakat bir sinir nokta var mesela birisi sırf zevk olsun diye gidiyor www.abc.com adresini alıyor ve size aynı adresi almak istiyordunuz sizden bir adım önce davrandığı için o aldı.. Size bilmem kaç xxx$ a vereyim diyor.. Bu iştende parayı vuran kişiler çok..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.