Trojan ve rat arasındaki fark nedir?

MaliciousX

Katılımcı Üye
16 Kas 2019
284
49
10
Nikomedya
Rat'ın açılımı remote access trojan zaten :)
Fudlama işini yaparken yeni başlayanlar bir fud programı bulunca virustotale atıyor ve 2-3 saate programın fudu gg oluyor. Paralı fudlardan çok iyileri var. C# ya da C++ gibi bir dille kodlanabilir. Sağlam kütüpane ve algoritma bilgisi gerekir.

aMRX

Uzman üye
20 Şub 2016
1,487
2
Eski Albay
Rat çok daha kapsamlı.

Yani mesela ;

- Ratta anlık webcam görüntüsü alabilirsin
- Kurbanın dosyalarını kontrol edebilirsin, kendine alabilirsin, silebilirsin.
- Kurbana dosya gönderebilirsin.
- Kurbanın ekran görüntüsünü izleyebilirsin anlık.
- Anlık log alabilirsin
- Virüsü güncelleyebilirsin
- Virüsü silebilirsin

Anlıyacağın bilgisayara tam kontrol sağlayabilirsin.

Keyloggerde ise sınırlı. Tabi artık gelişmiş keyloggerlar var fakat ne kadar gelişsede ratın yerini tutamıyacaktır.

Keylogger günümüzde en fazla

- Ekran görüntüsü ( Belirli dakikalar içinde )
- Klavyede basılan her tuş ( Belirli dakikalar içinde )
Yani özellikleri kısıtlı o kadar diyeyim sana.

Yeterinde anlaşılır olmuştur umarım

Chester Hoca

Katılımcı Üye
4 Ocak 2020
876
2
800
DATA
Rat ile Trojan arasında bir fark yoktur fakat, Rat ile kameraya sızma işlemi mesaj çekme özellikleri anlık görüntüler alma gibi özelliklerde kullanabilirsin.

Keashe

Üye
26 Kas 2020
54
7
Rat'ın açılımı remote access trojan zaten :)
Fudlama işini yaparken yeni başlayanlar bir fud programı bulunca virustotale atıyor ve 2-3 saate programın fudu gg oluyor. Paralı fudlardan çok iyileri var. C# ya da C++ gibi bir dille kodlanabilir. Sağlam kütüpane ve algoritma bilgisi gerekir.

ama genellikle bu işler için delphi kullanılır örnek rat yazarken, crypter yazarken hep delphi

'Aspect

Özel Üye
29 Şub 2020
1,396
4
1,574
Instagram
Rat > Trojen diyebiliriz

Rat: Hedef makine aktif olduğu zaman bu makineye sınırsız erişim Hakkı veren en tehlikeli virüslerden biridir. Saldırgan bu virüsü kullanarak dosya aktarımı, dosya ve programları ekleme / silme gibi işlemleri hatta kalvye ve mouse’u kontrol altına bile alabilir.

Trojen: Trojanlar etkinleştirildikten sonra siber suçluların sizi takip etmelerini, hassas verilerinizi çalmalarını ve sisteminize arka kapı erişimi elde etmelerini sağlar. En basit olarak verilerinizi silebilir, verilerinizi değiştirebilir, verilerinizi kopyalayabilirler

Tabi arada bazı farklılıklar olabilir. Bu kullandığınız programa göre de değişebilir. Ama rat'ın daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Yine de aralarında çok fazla fark yoktur

Size rat olarak android için AhMyth rat önerebilirim.

Son düzenleme:
8 Nis 2020
213
2
32
ama genellikle bu işler için delphi kullanılır örnek rat yazarken, crypter yazarken hep delphi

Delphi normalde diğer dillere göre az kullanılıyor. Rat gibi programlar için kullananlar olabiliyor ama delphi ile yapılacak diye bir zorunluluk asla yok. Neredeyse her dille yapılabilir. Trojan ile ratın farkına gelirsek Rat = Remote Access Trojan. Yani trojan bilgisayarda gizlice çalışan çalışan zararlı yazılımların genel bir adıdır. O yüzden farkı tam olarak söyleyemeyiz.

Son düzenleme:
13 Tem 2020
64
0
Merhaba ben biraz baktım aralarında çok bi fark yok
trojan ve rat arasındaki

acaba arasındaki fark ne nasıl fudlarım bide iyi olanları atabilirmisiniz
Merhaba,

Rat ve Trojan birbirine benzerler fakat farklıdırlar mesela Rat'ta sisteme zarar vermez sadece sistemden veri sızdırır yada kullanıcının ne yaptığına bakar ama Trojanda ise sisteme zarar verir sistemdeiki dosyaları siler sonra bilgiseyardaki özel bilgileri çalar
Örnek:(kradi kartı,Oyun hesabı vb) gibi.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

İYİ FORUMLAR DİLERİM...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"YAŞASIN IRKIMIN TURAN OLKÜSÜ"

<---TÜRK HACK TEAM--->

13 Tem 2020
64
0
Merhaba ben biraz baktım aralarında çok bi fark yok
trojan ve rat arasındaki

acaba arasındaki fark ne nasıl fudlarım bide iyi olanları atabilirmisiniz

Merhaba,

Trojan sisteme zarar vererek bilgileri siler bilgileri kopyalar ve sistemde herşeyi yapmanıza yarar Rat ise sisteme zarar vermez aksine sistemden veri çalabilir sile bilir vs vs

umarım yardımcı olabilmilşimdir.

...İYİ FORUMLAR...

MrNuggetTR

Yeni üye
26 Kas 2020
5
0
merhaba, darkcomet rat kullanıyorum da herşey düzgün çalışıyor, ayarları da doğru ama karşı taraf pc'yi kapatıp açtığında rat gidiyor, kurban gelmiyor sorun ne olabilir acaba (konu açmayı bilmediğimden buraya yazdım umarım sıkıntı olmaz)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.