Türk Kafatasının Yapısı: Brekisefal

Crypthash

Kıdemli Üye
13 Nis 2014
3,471
8
► Saf Türklerin kafatası ölçüleri bellidir ve Türkler kesinlikle brekisefal yani yuvarlak kafalıdır.

► Bu oran, Çatalhöyük’te yapılan kazılar esnasında 1967’de bulunan kafatası kalıntılarından elde edildi. Bir kafatası hangi çağa ait olursa olsun kişinin kimliği, yaşadığı yer, beslenme biçimiyle ilgili doneleri sonsuza kadar saklar

brakisefal-dolikosefal-insan-kafatasi.jpg


Peki nedir bu Brekisefal ?

Irkların belirlenmesinde dikkate alınan kriterlerden biri de kafa tası ölçümleridir. Bu metot bilimsel literatürde Sefalometri olarak anılır.

Sefalometri ile insan tiplerini sadece kaba bir biçimde birbirinden ayırmak mümkündür. Kafanın ön-arka en büyük çapı, transvers çapı, kafanın en dar yerdeki genişliği, burun çene ucu mesafesi (diameter nasiomentionnier) ,burun diş mesafesi (diameter nasiolveolaire) gibi değerlerin birbirleriyle oranlanması olarak tanımlanır.

morita-2dcp-sefalometrik-rontgen-4.jpg


Sefalometri metodu ile insan tipini kabaca dolikosefal (uzun kafalı) , mezosefal (orta uzunlukta) ve brekisefal ( yuvarlak kafalı ) olmak üzere 3 ana tipe ayrılmaktadır. Bu yöntem insan tipini 3 ana bölüme ayırmakla birlikte değişen coğrafya nedeniyle beslenme alışkanlıklarının değişimi yada ekonomik zorluklar neticesinde yetersiz beslenmenin adale ve kemik yapılarına etkisi nedeni ile standart sapma payına sahip bir yöntemdir.

Sefalometri yönteminin daha basit bir uygulaması olarak kafa genişliğinin uzunluğuna oranına bakarak bir takım tasnifler yapılmaktadır. Burada oran 1'e (bir) yaklaştıkça yani kafa genişliğinin değeri uzunluğunun değerine yaklaştıkça brekisefallik artmakta uzaklaştıkça dolikosefal değerlere ulaşılmaktadır. Bu basit sefalometri yönteminin yukarıda bahsedilen karmaşık yönteme göre standart sapma olasılığı daha fazladır..

Cetvel ile eğer palavra atmıyorsa yapabileceği ancak yukarıdaki satırlarda anlattığımız gibi basit bir ölçümdür. Dolayısı ile zaten çok kaba bir ayrım yapabilen sefalometri yöntemini de hakkı ile kullanabilmesi söz konusu değildir.

Yukarıda brekisefal değerleri 84 ve ötesi olarak belirten şimdilerde bu değerleri aşağıdaki gibi vermiştir.

* 65-75 Dolikesefal
* 75-80 Mezosefal
* 80 ve ötesi Brekisefal
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.