Türkiyede Üniversite Okumadın Üretim Yapmak

16 Ara 2020
127
4
Dostlar bildiğimiz üzere Türkiyede yaşıyoruz, ve Türkiyede Üniversite okuyupta iş bulabilen çok az kişi var. Çoğu genç gelecek kaygısı çekiyor (ben dahil) ve bende şöyle bişey düşündüm Üniversite okumadan ne yapabilirim Garsonlukmu hayır Bok temizlemekmi hayır. Üniversite okumadan üretim yapmam mümkünmüdür ? mesela Razerin Kurucusu üniversite okumadan adam neler neler yapmış girişimci kısaca bende bişey üretmek isterim meyve suyu cips v.b yada teknolojik eşyalar ne yapabilirim öneriler veya tavsiyeniz varmıdır?

kiss4u

Üye
9 Şub 2019
240
10
Birçok girişimcinin okullar hakkında görüşleri var. Şu an aklıma Elon Musk'ın söyledikleri gelmişti. "Öğrenebileceğiniz her şey aslında basitçe ücretsiz, okullar sadece eğlence için var" gibi bir şey söylüyordu. Aslında ben de öyle olduğunu kanaatine vardım fakat biraz geç kaldım sanırım ama hiçbir şey için geç değildir diyerek umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Girişimcilik deyince ülkemizde birçok kişinin aklına basitçe bir şeyi alıp satmak, emlak işleri veya bir ürün üretip satmak gibi şeyler geliyor. Benim fikrim bulunduğu zamana yatırım yapanlar kaybeder. Şu anki devasa şirketlerin hepsi bulunduğu zamandan geleceğe yatırım yapan şirketlerdir. Amazon'dan örnek verelim: kurulduğu yıllarda kimin aklına öyle bir şey gelirdi ki internetten bir şeyler satın almak. Bazı uyanıklar da yurtdışındaki girişimcilik fikirlerini takip edip aynısını ülkemizde uyguluyor :) Kısacası geleceğe yatırım yapmalısınız, günümüzde insanlar nelere ihtiyaç duyuyor? Gelecekte nelere ihtiyaç duyacaklar? Ben nasıl bir çözüm bulabilirim? gibi birçok soruyu cevaplayarak fikir sahibi olabilirsiniz. Unutmadan aklıma gelen diğer bir şeyden de bahsedeyim. Şu an dünyanın en büyük kargo firmalarından birisi olan UPS'in kurucuları o şirketi aldıkları 190 dolar borç ve bisiklet ile kurmuşlardı diye hatırlıyorum.

16 Ara 2020
127
4
Birçok girişimcinin okullar hakkında görüşleri var. Şu an aklıma Elon Musk'ın söyledikleri gelmişti. "Öğrenebileceğiniz her şey aslında basitçe ücretsiz, okullar sadece eğlence için var" gibi bir şey söylüyordu. Aslında ben de öyle olduğunu kanaatine vardım fakat biraz geç kaldım sanırım ama hiçbir şey için geç değildir diyerek umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Girişimcilik deyince ülkemizde birçok kişinin aklına basitçe bir şeyi alıp satmak, emlak işleri veya bir ürün üretip satmak gibi şeyler geliyor. Benim fikrim bulunduğu zamana yatırım yapanlar kaybeder. Şu anki devasa şirketlerin hepsi bulunduğu zamandan geleceğe yatırım yapan şirketlerdir. Amazon'dan örnek verelim: kurulduğu yıllarda kimin aklına öyle bir şey gelirdi ki internetten bir şeyler satın almak. Bazı uyanıklar da yurtdışındaki girişimcilik fikirlerini takip edip aynısını ülkemizde uyguluyor :) Kısacası geleceğe yatırım yapmalısınız, günümüzde insanlar nelere ihtiyaç duyuyor? Gelecekte nelere ihtiyaç duyacaklar? Ben nasıl bir çözüm bulabilirim? gibi birçok soruyu cevaplayarak fikir sahibi olabilirsiniz. Unutmadan aklıma gelen diğer bir şeyden de bahsedeyim. Şu an dünyanın en büyük kargo firmalarından birisi olan UPS'in kurucuları o şirketi aldıkları 190 dolar borç ve bisiklet ile kurmuşlardı diye hatırlıyorum.

Teşekkürler ne demek istediğinizi anladım ufkum açıldı :eek:pcuk

kiss4u

Üye
9 Şub 2019
240
10
Rica ederim :) ek olarak aklıma gelenlerden de bahsedeyim. Girdiğiniz süreçte motivasyon ve kararlılık da önemlidir. Hemen ben beceremiyorum yapamam dememek gerekir. Belki ayıklayıcı noktası bu olabilir, kararlı ve uyanık olan kazanır. Okuduğumda beni de etkileyen bir olay var. Zamanını tam hatırlamıyorum ama muhtemelen 1900'lü yıllarda Amerika'da insanlar müthiş bir şekilde altın aramaya başlamış. Birçok kişi resmen yana yana altın arıyormuş. Bu süreçte birileri çok zengin olmuş. Kimler mi? Altın arayanlara kazma satanlar. Her altın arayanın altın bulup para kazanması veya zengin olması kesin değil fakat kazma satanların para kazandığı kesin. Yıllar değiştikçe senaryo değişiyor ama mantık aynı. Bu yüzden altın arayana kazma satan ol derler :)

29 Şub 2020
86
1
NZ Auckland
Merhaba

Yapmanız gereken lisede aldığınız meslek eğitimini icra ederek şahsınıza ait bir küçük işletme açarak bunu sürdürülebilir hale getirip, kazanımlarınızı büyüterek ileride tam üretken bir
iş yeri sahibi ve marka haline gelebilirsiniz, bunlar için devlet destek ödemelerinden faydalanıp işletmenizi açabilir bir hale gelebilirsiniz.
Kripto para dersleri alıp büyük kazanımlarla büyük üretken marka haline 5 ile15 yılları arasında gelebilirsiniz

Saygılarımla

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,418
1,489
K E R K Ü K
türkiyede imkansız, devlet destekli projeler ile üretim yapılabiliyor çünkü dolar fırlamış hangi dolar ile neyin kablosunu motorunu deposunu alacaksın.
devlet destekli projelerde çeşitli şartlar var, üniversite diploması olmayan adama destek yok, diploması olmayan adamın devlet destekli yerlerde veya devlet destekli kurum açması mümkün değil.

gidip fıratta veya bir vakıf üniversitesinde kıytırık diploma alıp iş yapacaksın

veya borç harç al direk amerikaya uç, diyeceksin ama ben vatana hizmet.. sen zaten amerikada asgari ücret alsan devlete 500-600 dolar vergi olarak her yıl döneceksin.
burada 5000 lira maaş alan adamdan daha fazla faydan olur ülkeye.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.