Türkiye'de Web Güvenliğimiz Ne Kadar?

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Merhaba arkadaşlar,

Bundan birkaç saat önce bir k12.tr yani bir okul sitesinde açık yakaladım ve bunun gibi nice haber siteleri vs... Eminim sizlerde yakalamışsınızdır. Bugün bu sitelerin çoğunda vt ye girdiğimde admin kullanıcı adı şifresi ise admin olarak atanmış gördüm. Hatta çoğunda 123456 olarak girmişti . Bu yazılımı yapan yazılım firmasına mail attım . İletiyi aynen size okutuyorum.

Kod:
Bu bir uyarı mailidir .

http://www.xxxx.k12.tr/ sitesinde açıkları lütfen kapatınız. Devlet kurumlarında bari açık bırakmayın. Kullanıcı adı ve şifreyi admin admin yapmayın lütfen. Ekteki dosyada sql dosyalarınızdaki tabloları ve içeriğini göreceksiniz.İçindeki dataları iletmeme gerek yoktur herhalde. Lütfen gerekli açıkları kapatınız. İyi günler...

Gelen Cevap

Selam,

Öncelikle uyarın için teşşekür ederim.
Şimdi diyorsunki açık var, bana göre yok, veritabanındaki alanları yazmışsın bunları zaten sitedeki sayfaların kaynak kodlarından text alanları adından bulabilirsin. Yani sonuç olarak elinde bişey yok.

Saygılarımla....

Şimdi sizlerde konuşmayı okudunuz sayın arkadaşlarım. Adam kendine acayip güveniyor. Bende admin paneline erişebiliyorum. Şimdi ben bu soruyu sizlere sormak istiyorum. Türkiye'de web güvenliğimiz ne kadar siz ne düşünüyorsunuz? Bu konuşmaya yorumunuz nedir ?

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Şimdi oranın linkini vermek istemiyorum hani görüşleri merak ediyorum başkaları neler düşünüyor diye

Albatroz

Katılımcı Üye
6 Ağu 2011
506
19
eğer adam boyle birşey diyorsa anasayfaya int. cafeden index at'ki AKLI BAŞINA GELSİN derim ben ;)

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Mailin aynısını kopyaladım okuttum arkadaşlar size hani neden destek yerine böyle bir hemen en çok ben bilirim savunma mekanizması var bizlerde

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Bak şuan komik bişey diyim size :) Ben php kullanırım hep. Yanımda başka bir webci var şuan bir gazete sitesi hazırlıyor. Bitti dedi bana. Açık var kapattım diyor gene açık var :) Yok sen benim sistemime giremezsin diyor. Yani anlamıyorum insanlarımızı :)

Victory*

Kıdemli Üye
22 Tem 2012
2,734
0
Konya
Bizim halkımız şifre konusunda zayıf.Ben wifi ile misafirlikte baǧlanıyorum.1-9,1-5,admin,password filan hep aynı :)

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Kesinlike işte neden hala böyle devam ediyoruz neden yardımlaşma yerine inada bindiriyoruz? Ben şuan işin felsefi yönünden bakmaya çalışıyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.