Ubuntu Linux'u Hızlandırma

INFeRNaL

Kadim Üye
22 Nis 2009
6,516
0
Mersin
1.IPv6'yı Etkisiz Kılın:

/etc/modprobe.d/aliases dosyasını yönetici yetkisiyle açın:
Kod:
alias net-pf-10 ipv6
satırını
Kod:
alias net-pf-10 off #ipv6
olarak değiştirin


2. Açılış süreçlerini (boot processes) eşzamanlı hale getirin:

/etc/init.d/rc dosyasını yönetici yetkisi ile açın:
Kod:
CONCURRENCY=none
satırını
Kod:
CONCURRENCY=shell
olarak değiştirin

3. Sunucu ismini localhost'a tanıtın:

/etc/hosts dosyasını yönetici yetkisi ile açıp ilk iki satırı şu şekilde değiştirin:
Kod:
127.0.0.1 localhost sunucu_isminiz127.0.1.1 sunucu_isminiz

4. Ön Yükleme:

Preload kullanıcıların çalıştırdığı yazılımları gösteren bir uygulamadır. Bu uygulama kullanıcıların hangi yazılımları çalıştırıcağını kestirir ve bu uygulamaların ikili dosalarını RAM içerisine ekleyerek hızlı çalışmalarını sağlar. Bu uygulamayı kurmak için şu komut yeterli olacaktır:

Kod:
sudo apt-get install preload

5. Swappiness

Swap belleği daha az sıklıkta kullanılır bir hale getirelim, böylece uygulamalar arasındaki geçişler hızlanır.

Kod:
sudo sysctl vm.swappiness=10
Komutu bu işi tek başına yapacaktır.

Ardından /etc/sysctl.conf yönetici yetkisi ile açın ve bu yaptıklarımızın sistem açılışında da yapılması için şu satırı dosya içerisine ekleyin:
Kod:
vm.swappiness=10

6. Grub Profili:

Grub cap sistem başlangıcınızın profilini çıkartır, bu bir nevi herhangi bir dsoyadaki içerik bilgisi gibidir, ilk çalışma sırasında içerik bilgileri oluşturulur ve sonraki açılışlar hep bu bilgiye göre yapılır. Böylece içerikteki kayıtlı uygulamalar daha hızlı kullanılır hale gelir.

/boot/grub/menu.lst dosyanızı yönetici yetkisi ile açın ve ardından "kernel /vlminuz..." gördüğünüz her satırın sonuna "profile" satırını ekleyin.

7. Sabit Diskinizi Hızlandırın:

İlk olarak hdparm progrmını

Kod:
sudo apt-get install hdparm
komutu ile kuralım.

ardından 32bit IO ve UDMA'yı daha önceden etkin hale getirilmemişse etkin halde getirin:
Kod:
hdparm -c3 -d1 /dev/aygıt_ismi
komutu yeterli olacaktır. Burada /dev/aygıt_ismi sabit diskinizdir.

Bu işlevi kararlı kılmak için /etc/hdparm.conf dosyasını düzenlemeli ve her sistem açılışında etkin hale getirmelisiniz. Bunun için Sistem >> Yönetim >> Servisler menüsü altından"Hard disk tuning (hdparm)" bölümünü etkinleştirmeniz gerekir.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.