üniversite interneti sertifika olayı nedir?

17 Şub 2021
58
3
selamünaleyküm herkese
ünideki ve kyk yurdunda kalan arkadaşlarım bahsetti bende merak edip buraya sormak istedim. bu kykda internete bağlanmak için sertifka yüklemek lazımış sanırsam fakat indirmeseniz de sorun olmuyor muş
ona nazaran bu kampüs içinde bulunan kütüphaneler de eduroam diye ağlara bağlanırken pc den sertifkaya güven diye soru soruyormuş telefonu tam Bilmiyorum
bu konu hakkında bilgisi olan varsa yorum yapmaya davet ediyorum bu sertfikalar nedir teşekkürler

V3YS0Z

Kulüpler Genel Sorumlusu
3 Şub 2015
2,470
52
648
Türkiye Cumhuriyeti
Merhaba Galatasaray0123,

"
eduroam" ağlarındaki doğrulama üniversite öğrenci olduğunu doğrulamak için yapılır, eduroam ağına bağlanırken kullandığın bilgilerle tüm üniversitelerdeki "eduroam" ağlarına bağlanabilirsin.

"
KYK" tarafında bu sertifika olayı bana çok hoş gelmedi çünkü ağın izlendiği ve takip edildiği söylenen bir sertifika kullanıyorlar ama formaliteden mi gerçekten mi bilmiyorum, sertifikayı yüklemezsen %90 ihtimalle interneti kullanamıyorsun; belki her yurtta durum aynı değildir.

İyi Forumlar...

17 Şub 2021
58
3
Merhaba Galatasaray0123,

"eduroam" ağlarındaki doğrulama üniversite öğrenci olduğunu doğrulamak için yapılır, eduroam ağına bağlanırken kullandığın bilgilerle tüm üniversitelerdeki "eduroam" ağlarına bağlanabilirsin.

"
KYK" tarafında bu sertifika olayı bana çok hoş gelmedi çünkü ağın izlendiği ve takip edildiği söylenen bir sertifika kullanıyorlar ama formaliteden mi gerçekten mi bilmiyorum, sertifikayı yüklemezsen %90 ihtimalle interneti kullanamıyorsun; belki her yurtta durum aynı değildir.

İyi Forumlar...
hocam cevabınız için teşekkürler
arkadaşlarım sertifka yüklemesek bile girebiliyoruz dediler bu kyk gbs için. ona nazaran eduroama bağlanırken 1 tane soru soruyor biri e posta şifre yazınca sertifkaya güveniyor musun gibisinden sertifka kimliği vs yazıyor

Ağ seltifikaları o kadar mühim bi mevzu değil bence bu tarz yerlerde. Qma bazıları bağlanmak için zorunlu tutuyo böyle bi durum da içeriği iyi olunmalı yada korumalı kullanmalısın.
haklısınız hocam

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.