Üniversite okumaya gerek var mı?

Flowzies

Yeni üye
16 Ağu 2022
2
0
Herkese iyi günler, forumda ilk konum. Hatam varsa kusuruma bakmayın.
Küçüklükten beri bilgisayarla aram iyi, Ağ yönlendirme ve siber güvenlik bölümündeyim lise de son senem. Elektrik konusunda da basitte olsa genel olarak bilgim var. Ağ cihazları ile aram genel olarak iyi. Sunucu ile aram çokta iyi olmasa da kafa yorsam çözebilirim. Bir şirkete basit bir AD ve dosya yedekleme sistemi kurdum. Önümde de örnekler olduğu için boşa üniversite okumak yerine 4 sene bir yerde çalışmayı düşünüyorum ama o yerde kolay kolay bulunmuyor malum torpil muhabbetleri çok var. Kafa yorsam sınavda kendimce iyi bir not alabileceğimi düşünüyorum ama 4 sene boşa da gitmesini istemiyorum.
Okumasam ne olur?
İş sahibi olabilir miyim?

firehackturk

Yaşayan Forum Efsanesi
21 Ağu 2016
9,868
354
27
anka
olursun, okumayıp vizyoner kişiliği sayesinde yükselen çok insan var. ama eğitimle alakalı şunu diyebilirim, yurtiçinde de önemi var ancak asıl hedefin yurtdışında ise okuman çok önemli. senin elini bollaştırır, cebinde seni diğerlerinden öne geçiren bi' avantajın olur.

flyin

Grafiker
10 Eki 2023
239
428
Adana Merkez Patlıyor Herkes
Var, üniversite okuyan insanlar daha iyi öğrenir diye bir şey yok fakat diploma işe alım sürecinde hep 1 adım öne geçiriyor. En basitinden devlet mühendis çalıştıran firmalara destek veriyor. Ha okumadan da olabilir misin? evet, fakat diploması olanlarla yarışacaksın ve bu gerçekten de zor...

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,680
378
Sydney
En kötü 2 senelik yaz bu yıl güzel bölümler de açılıyor ya da pc prog oku diploma seni bir tık öne çıkarır 2 yıllık olsa bile

S0N4K

Uzman üye
24 Haz 2016
1,267
180
root
Diplomadan ziyade üniversite insana öğrenmeyi öğretiyor, yani üniversiteye gidip deli gibi bilgilenmen pek mümkün değil çünkü gerçekten kaliteli birkaç üniversite dışında öğretim üyelerinin hayat pek umrunda değil. Oraya giderek bir şeyleri nasıl öğrenebileceğini, nasıl bir yol izleyeceğini öğrenebiliyorsun. Onun üzerine de koyarak çok daha iyi yerlere gelebilirsin, okuduğun süreçte de çalışabileceğin yerler bulabilirsin. Eğer inanıyorsan yapabileceğine bir üniversiteyi kazanıp bir yandan da çalışıp kendini geliştirebilirsin.

Flowzies

Yeni üye
16 Ağu 2022
2
0
olursun, okumayıp vizyoner kişiliği sayesinde yükselen çok insan var. ama eğitimle alakalı şunu diyebilirim, yurtiçinde de önemi var ancak asıl hedefin yurtdışında ise okuman çok önemli. senin elini bollaştırır, cebinde seni diğerlerinden öne geçiren bi' avantajın olur.
Var, üniversite okuyan insanlar daha iyi öğrenir diye bir şey yok fakat diploma işe alım sürecinde hep 1 adım öne geçiriyor. En basitinden devlet mühendis çalıştıran firmalara destek veriyor. Ha okumadan da olabilir misin? evet, fakat diploması olanlarla yarışacaksın ve bu gerçekten de zor...
En kötü 2 senelik yaz bu yıl güzel bölümler de açılıyor ya da pc prog oku diploma seni bir tık öne çıkarır 2 yıllık olsa bile
Teşekkürler cevaplar için. Staj gördüğüm yer büyük bir yer ve kapanmasa kalma ihtimalim vardı. Üniversiteye de gitsem muhtemelen açıktan okurum bir yandan da çalışırım yer bulabilirsem. Durumumuz kötü değil şükür ama kendim bir şeyler başarmak istiyorum. Bir süre çalışıp kendi şirketimi kurmayı düşünüyorum. Bunun için sermaye lazım zaten ve bu sermayeyi sahip olduğum bölüm diploması ile kazanabilir miyim bilmiyorum. 3 tane ccna sertifikam var okulun verdiği fakat önüne gelen aldı bu serifikayı çünkü cevapları da verildi, ben ne kadar bilsemde 30-40 alamicak kişi de bu sertifikaya sahip.

ByToluidin

Özel Üye
27 Ocak 2007
3,171
550
Iyi veya kötü bölümün ile alakalı bir üni oku. Ilerlemek istediğin alana ait paralı ve sınav ile kazanılan sertifikaları almak için çabala. Üni okurken etkinliklere katil, çevre edin devamı gelir zaten.

M3m0ry

Kıdemli Üye
3 Haz 2017
4,410
125
3
xD
Iyi veya kötü bölümün ile alakalı bir üni oku. Ilerlemek istediğin alana ait paralı ve sınav ile kazanılan sertifikaları almak için çabala. Üni okurken etkinliklere katil, çevre edin devamı gelir zaten.
içimden geçen cevap yazılmış. +1 --- EN EN KÖTÜSÜ 2 Yıllık da olsa işini engellemeyecek bi yandan çalışıp bir yandan okuyabileceğin bir bölüm okumanı tavsiye ederim. Okuyacağın bölümün diploması önemli olursa iyi olur, Mesela bazı işletmeler bazı belgelere ihtiyaç duruyor dukkan açmak için ve devamı için. Belgeni kiralayabilirsin. Aylık durduk yere para kazanırsın veya sigortanı yaptırırsın. Yani üni okumanın zararı yok birçok faydası var

G7EZ

Yeni üye
28 Şub 2016
25
4
POL
Bir çok insan üniversiteye gittiğinde, o sektör hakkında tüm bilgileri öğreneceğini zannediyor fakat, bu çok yanlış bir düşünce yapısıdır. Üniversite, sadece sana o sektör de başlangıcı yapmanı sağlıyor, temel karakterleri öğretiyor. Asıl eğitim, sektörün içinde çalışmaya başladığında oluyor.

Üniversiteyi bitirdiğin zaman, senin 2 veya 4 yıl boyunca, bir eğitim kurumuna haftalık program içerisinde giderek, sana verilen görevleri ve işleri zamanında tamamladığını gösterir. Çalışacağın sektör hakkında bilgili olup olmadığın; üniversite yılların da öğrendiğin temel bilgilerin, üzerine kattıkların ve yaptığın ekstra efor ile ortaya çıkar.

Kısaca, üniversite okumak sana disiplin eğitimi verir ve, bu yüzden çok önemlidir fakat, sektörünün en iyisi olmak için her zaman disiplinli bir şekilde çalışmaya ve öğrenmeye hayatın boyunca devam etmen gerekir.

rufiqcavadov

Katılımcı Üye
21 Eyl 2019
908
138
Bir çok insan üniversiteye gittiğinde, o sektör hakkında tüm bilgileri öğreneceğini zannediyor fakat, bu çok yanlış bir düşünce yapısıdır. Üniversite, sadece sana o sektör de başlangıcı yapmanı sağlıyor, temel karakterleri öğretiyor. Asıl eğitim, sektörün içinde çalışmaya başladığında oluyor.

Üniversiteyi bitirdiğin zaman, senin 2 veya 4 yıl boyunca, bir eğitim kurumuna haftalık program içerisinde giderek, sana verilen görevleri ve işleri zamanında tamamladığını gösterir. Çalışacağın sektör hakkında bilgili olup olmadığın; üniversite yılların da öğrendiğin temel bilgilerin, üzerine kattıkların ve yaptığın ekstra efor ile ortaya çıkar.

Kısaca, üniversite okumak sana disiplin eğitimi verir ve, bu yüzden çok önemlidir fakat, sektörünün en iyisi olmak için her zaman disiplinli bir şekilde çalışmaya ve öğrenmeye hayatın boyunca devam etmen gerekir.
Katılıyorum.

BlackDynamite

Katılımcı Üye
7 Kas 2023
826
319
hiç çalısmasan bile en kötü bir üniversiteye girersin yani senin yeterki üniverisiteden mezun olmanı istiyorlar

'pump

Uzman üye
9 Ara 2022
1,416
3,061
Ağ Kablolarında Geziyor
bunun cevabini almak için iş ilanlarında ki aranan nitelikler kısmına göz atabilirsin. Hep mühendislik tercihcileri var.
diplomayi geçtim 2 yıllık diploma bile pek iş görmüyor ,yani lazım, hatta önlisans diplomasini bazi yerler cv de görür gormez belki kapatiyorlardir xd

Rozz

Uzman üye
19 Ağu 2019
1,386
47
Okumanı öneririm, mtok kontejanıyla çok rahat mühendis olursun. Ha ben üzerine düşmek istemiyorum dersen bölümün ne olursa olsun güzel bir üniversitede oku, o ortamı görmek networku kurmak önemli. Hayat zaten karşına fırsatlar çıkartıyor, alanınla alakalı her türlü etkinliğe giderek elini bollaştırabilirsin. Örneğin ben bilgisayarla ilgileniyorum fakat türkiye şartlarında ilk 10'da bir üniversitede iktisat okuyorum.
Bu sene arkadaşlarımlar teknofeste katılıyoruz. Bu teknofest artısı sayesinde istersem bilişim alanında daha rahat iş bulabileceğim.
Ayrıca üniversitenin sosyal imkanlarıda insanı kültürel yönden oldukça geliştiriyor. Farklı bir coğrafyada okuyup yeni arkadaşlar edinmek ve kimseye bağlı olmamakta işin güzel bir artısı.
Sayamayacağım birçok artısı daha var sana tavsiyem bu artıları kendin deneyimle :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.