Üniversite seçim yardım!!

RierKinG

Üye
11 Şub 2012
72
0
Üniversite sınavı yaklaşıyor yaklaştıkça da heyecan artıyor fakat daha hangi üniversiteye gideceğime ve ne üstüne okuyacağıma karar veremedim. Bilgisayar ile aram gayet iyi her bakımdan. Donanım olarak orta derece bir bilgiye sahibim yazılımda C# ta temelim var ilerletmedim web tasarım ve programcılığı okuyorum " HTML, CSS, PHP " neredeyse iyi düzeyde biliyorum ve her fırsatta geliştiriyorum kendimi. Grafiğe'de eğilimi var biraz. Büyük ihtimal ile Yazılım Mühendisliği üstüne okurum diyorum Java yada daha çok kullanılan rövanşta olan bir dil ile eğitim veren üniversitede. Ama aklımda Bilgisayar Mühendisliği'de var anlayacağınız çok kararsızım. Ayrıca askerlik sınavlarına da girmeyi düşünüyorum ama benim ilgi alanım ve şuan ki hayatım tamamen bilgisayar, yazılım üstüne. Cevaplarınız bekliyorum sağolun ...

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Bilgisayar Mühendisliği bölümünde sana öğrettikleri neredeyse hiç bir şey işine yaramaz. Elektrik/Elektronik Mühendisi, programcılık işine direkt olarak girer. Kimse "sen bilgisayar mühendisliği mezunu değilsin" demez. Seçimlerin iyi ama, ciddi şekilde aslında kendini geliştirmezsen diplomanın ancak 2250 TL başlangıç maaşına yarayacağı konusunda seni temin ederim. Zaten kendini geliştirecek isen, ilerde iş imkanları konusunda daha avantajlı olman için Elektrik/Elektronik okumanı tavsiye ederim.

Özellikle yüksek gerilim konusunda uzmanlaşmış elektrik mühendisi açığı Türkiye'de inanılmaz. Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği'ni kazanabilirsen yüksek gerilim konusunda eğitim alırsın, önümüzdeki 15-20 sene için iş bulamaman imkansız hale gelir.

RierKinG

Üye
11 Şub 2012
72
0
Elektrik ve elektroniklede aram iyi devreler şemalar kablolar vs. fakat işin içine akım direnç vs. girince baya karışıyorum o yüzden elektriğe uzağım başta mekatronik okuyacaktım lise yi fakat elektrik okumam lazım mış ve bunun geç farkına vardım.

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
İlk sene sadece EE140 göreceksin.. Digital Design, yani programcılıkta kullandığın and/or gibi operatörlerin dijital dizayndaki karşılıkları.. İkinci seneye kadar da zaten alışırsın çalışma düzenine...

Ama sadece bilgisayar mühendisliği okuyup, ardından askeri bir konuda yüksek lisans yaparsan... Dadından yinmez.. direkt askeri kurumlara değil de ihale usulü onlara iş yapan özel sektör firmalarından birine girersin - direk devlet kurumuna minimum albay akraban olmadan almazlar seni - ve de müşterin olan askeri kurumların mühendisleri o kadar aptallardır ki bu firmalardan ankara'da onlarcası var. Başta maaşın düşük olur, mesela National Instruments'taki elektrik mühendisi arkadaş 4000 alıyor ilk zammından sonra, kendisi de hem programcı, hem dijital dizayncı hem de elektrik konusunda deneyimlidir.. Ama düşük maaş alırken bile gördüğün ilgi ve ihtimam güzeldir. Patronun sana bağırırsa sen iki kat bağırarak cevap verirsin. Ezilmezsin, büzülmezsin.

RierKinG

Üye
11 Şub 2012
72
0
Askeri konuda yüksek lisansı açabilir misin? ayrıca üniversite sınavında sayısal bölüm olduğu için TM den girmeliyim fakat benim sayısalım o kadar da iyi değil yani matematik kısmında orta halli bir net çekebilirim ancak TM yerine eşit ağırlık vs. seçebilir miyiz? sınava girerken yoksa hangi bölüm okuyacaksak ona göre mi seçim yapıyoruz ??

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Girdiğin üniversiteye göre değişir. Ama mesela Telekomunikasyon Mühendisliği genelde mikrodalga radar sistemlerinde uzman sayılman için gereken bütün dersleri verir.. Başka ne diyeyim, elektrik/elektronik mühendisliği ana bilim yüksek lisansı kendinden hareketli cihazlarla ilgilenen şirketlerin ilgisini çeker, çünkü servis odaklı sistemleri, mikroelektronikleri ve yapay zeka algoritmalarını öğretir (gene üniversitesine göre değişir sanırım, bu dediğim boğaziçi). Lisansı bitirince seçersin. Herhangi bir mühendislik dalında isen bu yüksek lisansları almana izin verirler zaten, ama bilgisayar mühendisi olup PLC konusunda bir kaç ders alırsan veya elektronik branşı ile elektrik/elektronik mühendisliğini bitirirsen yüksek lisansı bitirirken zorlanmazsın. Sen hele bitir, 6 sene içinde ölmezsem (günde 1 paket sigara, 10+ bardak kahve) Gate gibi bu işte uzmanlaşmış bir şirkete girmende torpilin söz benden :).. Hazır torpile bile ihtiyacın olmaz.

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Hmm.. Bu arada "şu şurdan girince puan kazanır, şunda puan kaybeder" vs olaylarını ne yazık ki bilmiyorum.. 99'da girdim ben üniversiteye, o zamandan sonra da doğal olarak 1600 defa değişen üniversiteye giriş sistemi ile hiç bir alakam olmadı. O konuda ne yazık ki hiç tavsiye veremem.

RierKinG

Üye
11 Şub 2012
72
0
Elektrik/elektroniğe sıcak değilim doğrusu abi bilgisayar dallarından birini okumaya kararlıyım mühendislik programcılık arasında kaldım 300 puan çeksem okulun verdiği puanla İstanbul da %50 burslu olarak yazılımcıya da programcılığa da girebiliyorum geçen senenin puanlarına göre 4 senelik okumak istiyorum ygs ile kalmayacağım lys de yüksek puan çekmeye bakacağım . Acaba ygs lys girdikten sonra lys ile tutturamazsam 4 senelik ygs puanıyla mı yerleşeceğim üniversiteye ??

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.