UNİX, Linux Nedir ?/Linux Dağıtımları#StajyerAsistanKulübü#

Sabite alınsın mı ?

• Kullanılan toplam oy
    38

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
10
C/C++ Dev.

3GGLWV.jpg

Öncelikle konuma hoşgeldiniz..
Bu konumda sizlere UNİX' in ne olduğundan , Çekirdek kavramının ne olduğundan, Linux çekirdeğinden , Linuxun kullanım alanlarından , GNU'nun ne olduğundan ve Linux dağıtımlarından söz edeceğim

3Eygz0.gif

MdzpL6.png

UNİX NEDİR ?

UNIX türevi işletim sistemleri çok işlemcili çok pahalı makinalardan, tek işlemcili basit ve çok ucuz ev bilgisayarlarına kadar pek çok cihaz üzerinde çalışabilen esnek ve sağlamlığı çok değişik koşullarda test edilmiş sistemlerdir.

Bu vikipedinin tanımıydı bir de kendimiz inceleyelim :)

Unix 1960'lı yıllarda geliştirilmiş ve hala geliştirilmeye devam eden bir işletim sistemidir.

Unix sistemler Windows'da oldugu gibi kolay kullanim saglayan bir grafiksel kullanici arayüzünede (GUI) sahiptir.

Unix Brain Kernighan tarafından icat edilmiş bir işletim sistemidir. Unixin kullanıldığı yazılım dili C dilidir.

3Eygz0.gif

Kernel(Çekirdek) Nedir ?

Çekirdek bilgisayarın Donanımı ile Yazılımı arasında köprü görevi gören , iletişimi sağlayan bir araçtır.

İşletim sistemi çalışırken sistemdeki temel işlemler arasındaki iletişimi kurarak işlemci yönetimi, bellek yönetimi ve Girdi / Çıktı işlemleri gibi daha pek çok işlemin yürütülmesinde ve işlemlerin paylaşılmasından sorumludur.

3Eygz0.gif

Linux Çekirdeği Nedir ?

Öncelikle linux çekirdeğinin tarihinden bahsedelim. Finlandiyali bilgisayar programcısı Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir.

Günümüzde insanlar Linux'u İşletim Sistemi(OS) olarak bilse bile Linux işletim sistemi değil , İşletim sistemi çekirdeğidir.

UNİX gibi Linux da C programlama dili ile yazılmıştır. Günümüzde teknolojik aletlerin çoğu Linux çekirdeğini kullanır

8YGZDr.jpg

GNU/Linux nerelerde kullanılır ?

-Sunucularda(Server)
-Televizyonların İşletim sisteminde
-Android cihazlarda
-Birçok devlet sanayisinde
-Uçaklarda , Gemilerde
-Radarlarda

Linux çekirdeği çok geniş bir donanım desteğine sahiptir. Sunucu bilgisayarlarda özellikle bu çekirdek tercih edilir. Ayrıca dünyanın en hızlı 10 Süperbilgisayarında da kullanılmaktadır.

Linux işletim sistemi değildir demiştik , ama internete Ubuntu veya Kali Linux yazdığımız zaman işletim sistemi olduğunu görüyoruz.

Linux çekirdeği açık kaynak kodlu , Geliştirilmeye açık bir çekirdek olduğundan dolayı Developper'lar Linux çekirdeğinin kullanıldığı çeşitli Linux dağıtımlarını piyasaya sürmüşler. İşte biz bunlara işletim sistemi diyebiliriz.

Linuxtan bahsederken GNU/Linux diyr bahsediyoruz. Bunun sebebini düşündük mü acaba hiç THT Çünkü Linux çekirdeği içerisinde bir çok GNU araç ve yazılımı barınırıyor.

3Eygz0.gif

GNU Nedir?

Öncelikle açılımından bahsedelim
GNU(GNU is Not UNİX)

Çekirdeği, sistem araçlarını, açıcılarını, kütüphanelerini ve son kullanıcı yazılımlarını içeren bir işletim sistemidir.

Buraya kadar nedir , ne değildir hakkında yeterli bilgiyi verdiğimi düşünüyorum şimdi gelelim Linux dağıtımlarına :)

3Eygz0.gif

LbJAA1.jpg

LİNUX DAĞITIMLARI

UBUNTU

Ubuntu 2004 yılında geliştirilmiş , Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemidir. Anlamı İnsanlık demektir

Ubuntu ücretsiz olarak dağıtımı olan bir İşletim Sistemidir. Türkçe dil desteğini barındırır
Ubuntunun sürümleri çıktığı yıl ve ayı ifade eder
Örnek verecek olursak Ubuntu 5.3
2005 yılının mart ayında çıktığını belirtir

Ubuntunun da Kendi altında sayabileceğimiz Türevleri Mevcuttur. Bunun da detayına inmeyeceğim, Yoksa konu bitmiycek :)

Kubuntu: KDE masaüstü ortamını kullanan türevi

Lubuntu: Düşük sistem kaynağı tüketen LXDE masaüstü ortamını kullanan türevi

Xubuntu:
Düşük sistem kaynağı tüketen Xfce masaüstü ortamını kullanan türevi.

Ubuntu MATE:
MATE masaüstü ortamını kullanan türevi.

Ubuntu Budgie:
Budgie masaüstü ortamını kullanan türevi.

Ubuntu Studio:
Profesyonel video, ses ve grafik düzenleme işlerine yönelik hazırlanan türevi.

UbuntuKylin:
Ubuntu'nun Çin'e yönelik olarak yerelleştirilmiş türevidir. Bu türev Çin Halk Cumhuriyeti ile 2013 yılında yapılan anlaşma ile hayata geçirilmiştir.

Ubuntu için bu özellikler yeterlidir :

2 GHz çift çekirdek işlemci
2 GB RAM bellek
25 GB boş sabit disk alanı

RnakO1.jpg

TyS6CL.png

Debian Linux

Debian 1993 yılında geliştirilmeye başlamış , GNU/Hurd ve GNU/Linux çekirdeklerini kullanan bir işletim sistemidir. Günümüzde bir çok linux dağıtımına kaynaklık etmiştir.
Pardus , Linux Mint , Ubuntu vb.
3EXLEM.jpg

TyS6CL.png

Linux Mint

Linux mint ise 2006 yılında yayımlanmış , Ubuntu ve Debian işletim sistemlerinin çekirdek mimarisini kullanan bir işletim sistemidir.
Linux Mintin içinde diğer dağıtımların aksine Adobe Flash yüklü olarak geliyor ve içerisinde kullanmaya hazır şekilde en popüler yazılım paketleri olan LibreOffice, Pidgin, ve GIMP gibi yazılımları içeriyor

Ben kendim bizzat Linux Mint kullanıyorum. Ve forumda yeni Linuxa adım atacaklar için de bu dağıtımı öneririm. Sebebi ise Windows işletim sistemlerine çok benzemesi.
G9qRDZ.jpg

TyS6CL.png

2JM1aA.png

Backtrack Linux

Backtrack Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Genellikle güvenlik testlerinde kullanılan bir işletim sistemidir. Backtrack aslına bakıldığında genellikle wifi hack işlemlerinde kullanılan bir sistemdir.

Bu dağıtımı Flash bellek üzerinden , Harddiskimize kurmaya gerek duymadan kullanabilmemiz en büyük artısından biridir.

TyS6CL.png

kali-linux-1508669328.png

Kali Linux

Kali Linux bir nevi BackTrackin devamı olarak görülebilir. BackTrack slackware tabanında geliştirilmiştir , Kalide ise farklı olan taraf Debian tabanlı olmasıdır.
Offensive Security Tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir.
Genellikle sızma testleri amacında kullanılır.

--Kali Linuxun BackTrack'ten farkı olarak GNOME arayüzünü kullanmasını söyleyebiliriz.

--Kali Linux kişiselleştirilebilir bir işletim sistemidir. Kullanıcılar Kali Linux işletim sistemini kendi isteklerine göre tekrar tasarlayabilirler.

--Kali Linux'un GNU lisansı bulunmaktadır.

--Kali Linux'un içinde 600'ün üzerinde sızma testleri için araç bulunmaktadır.

--Kali Linux, Linux işletim sistemleri arasında kablosuz ağ ve kablosuz donanımlara en büyük desteği veren ve neredeyse hepsini destekleyebilen tek işletim sistemidir.

XPnkRO.jpg

TyS6CL.png

Parrot Linux

2013 yılında GNU/Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Kali Linux ve BackTrack gibi Bilgisayar güvenliği ve sızma amaçları doğrultusunda geliştirilmiştir. Masaüstü ortamı MATE dir.

Parrot dağıtımının Kullanıcıları için 3 farklı hedefi bulunmaktadır :

İlk hedef Güvenlik: Cebinizde bulunan güvenlik araçlarının eksiksiz bir cephaneliği. Yani mevcut araçlar ile istek ve arzularınız tatmin olabilecek.

İkinci hedef Gizlilik: Gizli olarak sörf yapmaya ve iletişim kurmaya hazır, güvenli ve korumalı bir sistemdir. Hiçkimsenin sizi takip etmediği, özgürce hareket edebildiğiniz bir yapıdır.

Üçüncü hedef Geliştirme:En iyi editörleri, dilleri ve teknolojileri bünyesinde barındıran eksiksiz bir geliştirme ambarıdır. İstediğiniz dil ile geliştirme yapabilirsiniz.

1J9vWG.jpg

sRe78d.png

Aspect's

Uzman üye
15 Mar 2017
1,170
19
Ankara
Üyelerimiz tarafından ilgi görürse sabitlenir zaten ankete gerek yoktu. :)

Ellerine sağlık başarılı bir konu çıkmış.

'ReDLiNe

Blue Team Lideri
23 Haz 2015
7,706
3,633
23
Ankara
Eline emeğine sağlık konu yararlı ama en çok şuna güldüm
GNU(GNU is Not UNİX)

alemdar2002

Kıdemli Üye
8 Eki 2013
2,054
4
Dünya
Forum İçin Yararlı Bir Konu Olmuş CyberXhackk Emeğine Sağlık :)
Bu Gidişle Kısa Zamanda Asistan Olacağına İnanıyorum.

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
10
C/C++ Dev.

bozkurt0607

Katılımcı Üye
30 Tem 2017
517
0
22
ANGARA
ellerine emeklerine sağlık gayet güzel yazı ve güzelce açıklanmış , ama debiana biraz öncelikmi vermişsin ne, kali olsun parrot olsun :D biraz da arch tabanlı red tabanlı işletim sistemlerinide tanıtsan daha iyi olabilir çünkü bazı arch tabanlı işletim sistemleri gayet az ram yiyerek kullanıcıya rahatlık imkanı sunuyor :)

CyberXhackk

Kıdemli Üye
13 Mar 2016
3,132
10
C/C++ Dev.
Ellerine sağlık

Teşekkürler hocam

Ellerine sağlık. :) yararlı olmuş
Teşekkürler :)

ellerine emeklerine sağlık gayet güzel yazı ve güzelce açıklanmış , ama debiana biraz öncelikmi vermişsin ne, kali olsun parrot olsun :D biraz da arch tabanlı red tabanlı işletim sistemlerinide tanıtsan daha iyi olabilir çünkü bazı arch tabanlı işletim sistemleri gayet az ram yiyerek kullanıcıya rahatlık imkanı sunuyor :)

Konuya ekleme yapacağım başka zaman zaten Linux dağıtımları eksik kaldı :) Elim yorulunca açmaya karar verdim , Teşekkürler

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.