Usb de linux çalıştırma (slax linux)

3nCrYpTi10

Katılımcı Üye
20 Ağu 2016
487
0
İstanbul
Linüx Serisi 1 (Slax Linüx)

Öncelikle Selamun aleyküm
bu yazımda usbde linüx işletim sistemi çalıştırmayı anlatacağım .

Başlayalım

Buradan 218 mb boyutunda olan Slax linux'ü indiriyoruz.
not 1:en alttan 5. sırada türkçe sürümü bulunmaktadır
not 2:usb için zipi indirin .daha iyi çalışmaktadır

ordan zip olanı indiriyoruz.
arşivi bulunduğunuz dizine çıkartın.
içerideki slax klasörünü usbye kopyalayın.
boot klasöründeki bootinst.bat ı çalıştırın
ve son olarak
usb yi boot ederek çalıştırın

bu kadar ....

isterseniz attrib +r +h +s x:\slax komutu ile klasörü gizleyebilirsiniz.
x yerine usb harfini yazın

Modules - Slax Linux adresinden işinize yarayacak olan programları indirip slax klasöründeki modules klasörüne atın ve sağ tıklayarak active edin

Avantajları
+ persistence modunda çalışarak diğer linuxlerden farklı olarak yağtığınız değişiklikler silinmez

+ küçük boyutu ve nerdeyse hiç kasmayan sistemi ile kolaylık sağlaması
+Türkçe dili bulunması

Dez Avantajları
- diğer linüx uygulamalarını çalıştıramaması
kendine ait .sb uzantısını kullanıyor.

Son düzenleme:

1453fetih

Uzman üye
31 Ara 2015
1,259
1
hangi işlemde hatayı alıyorsunuz

Diskpart
List Disk
Select disk 1
clean
Create partition primary
active
format fs=fat32 quick
assign

USB boottable yapıyorum 3 kere yaptım 1.usb bılgısayarda gozukme gerı getırdım 2.de hata yaptım 3.de hersey eksıksız bu seferde flash bellek sıfırlandı saka gıbı :D bilgisayar 64 bit bi alakası ola bılırmı hatam nerede

3nCrYpTi10

Katılımcı Üye
20 Ağu 2016
487
0
İstanbul
slax klasörünü usbye yükledikten sonra slaxın içindeki boot klasöründeki bootint.bat dosyasını çalıştırdınızmı

yaptıklarında bir hata yok

1453fetih

Uzman üye
31 Ara 2015
1,259
1
slax klasörünü usbye yükledikten sonra slaxın içindeki boot klasöründeki bootint.bat dosyasını çalıştırdınızmı

yaptıklarında bir hata yok

Dedıklerınızı teker teker hatasız ve bırazda ınternetten makale okuyarak yaptım sonuc elde var 0 bıde bır program ındırdım sıkıntı bendemı dıye unetbootın sağlam program hata bıos gırmedıgımdenmı kaynaklanıyor ıngılızcem sıfır grub on yukleıcısını acmam gerekır

3nCrYpTi10

Katılımcı Üye
20 Ağu 2016
487
0
İstanbul
indirdiğin dosya zipmi
eğer zipse usb de fat 32 ise
slax klasörünü usbye kopyala bootinsh.bat çalıştır
usbden başlat olması lazım
eğer iso ise bazı hatalar çıkabiliyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.