vb.net ile textbox a belirli sayı zorunluluğu yardım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ZeRo Dots

Yeni üye
30 Kas 2010
45
0
Yapmak istediğim: Textbox'a 60'ın üzerinde sayı girilemesin girdiği taktirde msgbox çıksın ama yapamadım :(

harf girişini engelledim ama onu yapamadım acil yardım :(

AnaLyseR

Katılımcı Üye
12 Eyl 2011
349
0
Binary City
textBox1.MaxLenght=61 //dersin tabi ne için kullanacağını bilmediğim ve örnek için 61 dedim.

if(textBox1.MaxLenght>60) //bu bloğu textBox ın textchanged Eventine yaz
{
MessageBox.Show("Vereceğin Mesaj")
}

ZeRo Dots

Yeni üye
30 Kas 2010
45
0
TextBox.1.MaxLenght = 60

kardeşim dediğin kodu denedim ve,

TextBox4.MaxLength = 2 yaptım yalnız 2 haneli girilebiliyor diğer türlü 60 haneli rakam girişi yapılabiliyor.

demek istediğim textbox a 60'dan yüksek rakam giremesin Eyvallah sağol bunu da öğrenmiş oldum..

textBox1.MaxLenght=61 //dersin tabi ne için kullanacağını bilmediğim ve örnek için 61 dedim.

if(textBox1.MaxLenght>60) //bu bloğu textBox ın textchanged Eventine yaz
{
MessageBox.Show("Vereceğin Mesaj")
}

Hemen deniyorum.
edit: Olmadı kardeşim yukarı da ki durum ile aynısı oldu.

Moderatör tarafında düzenlendi:

psiko1159

Yeni üye
29 Kas 2011
8
0
private **** textBox1_TextChanged(object sender, EventArgs e)
{
int a=Convert.ToInt32(textBox1.Text);

if (a>60)
{
MessageBox.Show("60 dan büyük sayı girilemez");

}

}

AnaLyseR

Katılımcı Üye
12 Eyl 2011
349
0
Binary City
demek istediğini anladım kardeş. sanırım visual basic dilinde çalışıyorsun. bide bunları dene.
Private Sub TextBox1_TextChanged(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles TextBox1.TextChanged
Try
If Convert.ToByte(TextBox1.Text) > 60 Then
MsgBox("HATA")
TextBox1.Clear()
End If
Catch ex As Exception
MsgBox("kutuya yanızca sayı giriniz")
End Try

End Sub

ZeRo Dots

Yeni üye
30 Kas 2010
45
0
demek istediğini anladım kardeş. sanırım visual basic dilinde çalışıyorsun. bide bunları dene.
Private Sub TextBox1_TextChanged(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles TextBox1.TextChanged
Try
If Convert.ToByte(TextBox1.Text) > 60 Then
MsgBox("HATA")
TextBox1.Clear()
End If
Catch ex As Exception
MsgBox("kutuya yanızca sayı giriniz")
End Try

End Sub

Olmadı kardeşim sürekli msgbox çıkıyor. Üstelik 65 yazılabiliyor textbox a bu kodları denedim sonra biraz oynadım üzerin de denedim yine olmadı. :(

Kodun Şöyle Olucak

Dim sayi1 as Integer = TextBox1.Text

if sayi 1>60 Then
MessageBox.Show("Lütfen 60 dan Küçük Bir Deger Giriniz")
End If

Bu da çalışmıyor kardeşim hata veriyor. String'de denedim yine aynısı oldu. İlginiz için çok teşekkürler ama olmadı :(

private **** textBox1_TextChanged(object sender, EventArgs e)
{
int a=Convert.ToInt32(textBox1.Text);

if (a>60)
{
MessageBox.Show("60 dan büyük sayı girilemez");

}

}

Bu da olmuyor kardeşim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
14 Kas 2011
110
0
If TextBox1.Text > 60 Then MsgBox("Daha Küçük Bir Sayı Giriniz")

End Sub

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.