VB.NET Kod Editörü yapıyorum ama bir sorunum var

AlicanAKCA1

Katılımcı Üye
26 Ara 2015
382
0
İzmir
Bazı kelimeleri belirlediğim renkte boyanmasını istiyorum ve yazan kişi yazdığı anda o renge bürümesini istiyorum nasıl yapabilirim ?

1071malazgirt

Uzman üye
26 Haz 2015
1,781
8
Trafo
Benim anlattığımın mantığını anla ve veritabanıyla yapmaya çalış uzun zamandır ugraşmıyorum kodlarda hata çıkabilir
atıyorum elma yazınca textboxtaki yazı kırmızı olsun
İF textbox1.text="elma" then
textbox1.text.color = red
Gibi bir şey ama söylediğim gibi veritabanı eklenen gerekir hız için

AlicanAKCA1

Katılımcı Üye
26 Ara 2015
382
0
İzmir
Benim anlattığımın mantığını anla ve veritabanıyla yapmaya çalış uzun zamandır ugraşmıyorum kodlarda hata çıkabilir
atıyorum elma yazınca textboxtaki yazı kırmızı olsun
İF textbox1.text="elma" then
textbox1.text.color = red
Gibi bir şey ama söylediğim gibi veritabanı eklenen gerekir hız için

Sadece elma dönmesini istiyorum ayrıca Kod editöründe bakarsan Private Sub, End Sub mavi renkte. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Yani End Sub yazınca End Sub mavi renge dönsün.

Gryphon

Uzman üye
19 Nis 2016
1,316
1
$from = ist;
FastColoredTextBox.dll yi internetten indir ve araştır ben bunla yapmıştım bulamazsan söyle atim sana
(RichTextBox la yapamazsın ben zamanında çok araştırdım boşuna rich text boxla uğraşma)
++ Nerdeyse tüm kodlama dillerini kapsıyo kodlama kısmında html e ayarlarsın veya php, vb.net vs vs
böyle oluyo:
ColumnSelection.png

Son düzenleme:

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Kardeşim sana ne desen yalan olur :D Bir zamanlar (ki bir zamanlar dediğim bundan 5-6 yıl önceydi) bu konuyu fena kafaya takmıştım ama istediğim gibi yapamamıştım. Arkadaşın dediği gibi richtextbox kullanman lazım. Ek olarak change metodunda anahtar kelimeleri arayacak ve bulduğunda önce seçmesi lazım o kelime yoksa renk veremiyor. Sonra bu seçimi kaldırıyorsun. Mantık böyle işliyor ama hiç de kullanışlı değil benden söylemesi :)

Ha şu an öyle bir şey yapmak istesem şu şekilde yapardım bunu bak. Forma bir tane webbrowser eklerdim. Webbrowser adresi olarak da programla aynı dizinde bir html sayfası oluşturur ve renk olayını css ile yapardım. Kod olarak yine mantık aynı, anahtar kelimeyi arar ama bulduğunda direk class ekler buna. En temiz şekilde böyle olabilir diye düşünüyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.