VeraCrypt Aracı İle Sürücü Şifreleme

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Merhabalar Değerli THT Üyeleri,

Bu konumuzda VeraCrypt yazılımı ile sürücü şifreleme işlemlerini göstereceğim. Bu araç sayesinde önemli niteliğindeki dosyalarınızı dolaylı yoldan şifrelemiş olacaksınız. Fazla uzatmadan anlatımımıza geçelim

VERACRYPT ARACI İLE SÜRÜCÜ ŞİFRELEME

İlk olarak yazılımımızı indirip çalıştırıyoruz. Burada "Create Volume" butonuna tıklayarak seçtiğimiz bir dosyayı şifreleyecek ve sürücümüzü oluşturacağız.

Ardından karşımıza 3 farklı seçenek çıkıyor.
1. Seçenek, şifrelenmiş bir sanal sürücü oluşturmamızı sağlar
2. Seçenek, Çıkarılabilir sürücü şifrelememizi sağlar.
3. Seçenek ise, şifrelenmiş bir sistem sürücü oluşturmamızı sağlar.

Ben bu adımda ilk seçeneği seçerek devam ediyorum

Ardından açılan ekranda yine 2 farklı seçenek bizi karşılıyor. Burada ilk seçenekte oluşturulacak birim görünür halde olur. 2. Seçenekte ise gizli bir bölüm oluşturmuş olursunuz. Ben burada da ilk seçeneği seçip devam ediyorum. Siz daha fazla güvenlik adına 2. seçeneği seçebilirsiniz

Devamında karşımıza aşağıdaki gibi şifreleyeceğimiz dosyayı seçmemizi istiyor. Ben önemsiz bir dosya oluşturdum. Bu dosyayı şifreleyeceğim, asıl şifrelenecek olan sürücümü de bu dosyayı kullanarak görüntüleyebileceğiz. Dosyamın konumunu belirtiyorum

Bu adımda şifreleme türünü belirleyeceğiz. Ben default ayarında bıraktım siz dilerseniz farklı şifreleme türlerini seçebilirsiniz

Şimdi ise oluşturacağımız sanal sürücünün boyutunu ayıracağız. İhtiyacınıza göre dilediğiniz boyutu girebilirsiniz.

Bu adımda parola belirlememiz isteniyor. Parolamızı belirleyip devam ediyoruz.

Şimdiki adımda, seçtiğimiz şifreleme türüne göre random bir şifre oluşturulacak. Bu ekranda alt tarafta gördüğümüz kırmızı çubuk yeşil renge dönüp sona ulaşana kadar mouseumuzun imlecini ekran üzerinde hareket ettirmemiz gerekiyor.

Dosyamız başarıyla şifrelendikten sonra aşağıdaki gibi bir bildirim gelecek

Daha sonra yazılımımızın ana sayfasına gelip "Sürücü" kısmından şifrelenmesini istediğimiz sanal sürücünün harf atamasını yapacağız. ben "M:" sürücüsünü seçiyorum.

Ardından sağ alt taraftan "Select File.." butonuna tıklıyoruz. Ve az önce şifrelediğimiz dosyayı seçiyoruz.

Daha sonra sol alt taraftan "Mount" butonuna tıklıyoruz. Bizden şifre isteyecek. Buraya oluşturduğumuz şifreyi giriyoruz

Sanal Sürücü oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra sürücüleri listelediğimizde sanal sürücümüzün aşağıdaki gibi oluştuğunu ve görüntülenebilir olduğunu görebiliyoruz.

Böylelikle şifrelenmiş bir sanal sürücü oluşturmuş olduk. Bu sürücüye yeni gizli veriler kaydedebilirsiniz. Dilediğimiz zaman yazılım üzerinden "Dismount" diyerek sürücümüzün görünmemesini sağlayabilir ve yine dilediğimiz zaman şifreli dosyamızı sürücüye tekrar mount ederek sürücüyü ve içeriğini görüntüleyebiliriz.

Konuma burada nokta koyuyorum. Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim...

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.