Video Çekme Programı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Jesse_James01

Yeni üye
27 May 2010
47
0
Arkadaşlar En iyi video çekme programı hangisi sizce anlatımlı verebilirmisiniz acaba böle tıklandığı yeri gösterenler var

IISpYKiilErII

Katılımcı Üye
15 Ağu 2009
559
0
55
Bilgisayarda birşeyin nasıl yapıldığını arkadaşlarınıza uzun uzadıya anlatmak yerine, ekrandan video çeken yazılımlar vasıtasıyla anlatmanız çoğu zaman daha etkili olacaktır. Özellikle fansub için gerekli programların kullanılışını anlatmada bu yazılımların üzerine yok.

Bu işi gören irili ufaklı birçok yazılım mevcut. Ben bunlardan en çok hoşuma gideni, Camtasi Studio'yu tanıtacağım arkadaşlar.

Bu program ile bilgisayarınıza bağlı olan kameradaki görüntüleri, Powerpoint sunumlarınızı, ekranınızdaki görüntüyü kaydedebilir, istediğiniz formata da dönüştürebilirsiniz.

Çoğunuzun en çok işine yarayacak olan, ekran görüntüsünden video alma işlemini ben size basitçe anlatacağım.

79698367.jpg

Programı açın, resimde de görüldüğü üzere "Record the Screen" seçeneğini seçin.

99182178.jpg

Siyah renkli yeni bir pencere gelecek. Burada öncelikle ekranınızın ne kadarlık kısmını videoya çekeceğinizi seçin. Tam ekran yapmak istiyorsanız "Full Screen"i seçin.

Sonra gözünüz biraz sağ tarafa kaysın. "Audio" var. Tavsiyem, onun kenarındaki küçük oka tıklayarak ses ayarlarını yapmanız. Kaliteli veya düşük boyutlu isteyebilirsiniz, istediğiniz gibi seçin; orada fazlasıyla seçenek var.

Sonra Rec tuşuna basarak kaydı başlatın. Ekranda 3'ten geriye sayma olacak sizin hazır olmanız için, sonra kayıt başlayacak.

Rec'e tıklamak yerine F9 tuşuyla kaydı başlatabilir ve de duraklatabilirsiniz. Aslında başka tuşa ihtiyacınız yok diyebilirim. F10 tuşu durdurmaya, yani çekmiş olduğunuz videoyu kaydetmeye yarıyor ama F9'a bastığınızda kontrol etme imkanınız oluyor ve de isteğe bağlı olarak devam edebiliyor veya durdurabiliyorsunuz.

Çekme işleminiz tamamlanınca F9'a basın, Stop'a tıklayın. Videonuzu baştan sona izleyin. Beğenmediyseniz Delete diyerek silebilirsiniz. Edit, Produce veya Save düğmesine bastığınızda öncelikle videonuz "camrec" uzantısıyla kaydedilecek, sonra yazılımın kendi editöründe kesme biçme işlemi yapabileceksiniz.

Siz doğruca "Produce"a tıklayın, kesme biçme yapmayacağınızı farz ediyorum.

96094690.jpg

İlk gelecek ekranda video türü olarak "Custom Production Settings"i veya varsa istediğiniz başka bir seçeneği seçin. Sonraki pencerede video formatını ayarlıyoruz. Tavsiyem Avi formatıdır.

Bundan sonra Next düğmesine 6 kere bastığınızda videonuz hazırlanmaya başlıyor. Tabi arada geçtiğiniz pencerelerde yapmak istediğiniz ayar varsa yapın.

Bu kadar. %100 olduktan sonra videonuz hazır.

Bu videonuzu bir de başka bir video düzenleme programında elden geçirmenizi tavsiye ederim, bu sayede kalite düşmeden, videonun kapladığı boyut büyük oranda azalacaktır.

İlgili başlıkların linklerini veriyim:
Xvid4PSP ile kodlama. (Resimli anlatım)
VirtualdubMod ile video kodlama, altyazı gömme (videolu anlatım)

Tavsiyem 1. linkteki yazılımdır.

Kolay gelsin.

Videolarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Makale: Videolu anlatım yapacak arkadaşlara birkaç püf noktası:

Önce rastgele kısa bir video çekin. Sesinizin nasıl geldiğini, mikrofonda veya başka bir yerde arıza olup olmadığını kontrol edin.

Her ne kadar kendi başınıza da olsanız, hazırlayacağınız videoyu birçok insan izleyecek. Bir topluluğa hitap eder gibi konuşun. "Arkadaşlar" kelimesini kullanmanız uygun olur.

İlk seferde acemilik yaşayabilirsiniz. Hata yapmaktan korkmayın, sonuçta bu canlı yayın olmayacak. Ne yapacağınızı güzelce planlayın, özgüveniniz gelene kadar deneme kayıtları yapın. Sesiniz kendinizden emin ve net çıksın.

Masaüstünüz mümkün olduğunca boş olsun. Yapacağınız anlatımda kullanacağınız dosyalar, klasörler yakın bir yerde (mesela masaüstünde) hazır bulunsun. Anlatım sırasında sağda solda dosya aramayın.

Arada eşantiyon bilgiler verin.

Olabildiğince az zamanda çok iş yapın. Unutmayın, anlatımınız uzadıkça videonun boyutu büyüyecek, bu da kimi arkadaşları videoyu indirme konusunda üşengeçliğe sevk edecektir. Yine de aceleye getirmeyin. Rahat anlaşılacak şekilde anlatın.

Tanıtımını yapacağınız bir program varsa, kullanımında karşılaşılabilecek muhtemel sorunları da anlatın ve çözüm yolları gösterin.

DOWNLOAD
DOWNLOAD 2

ALINTIDIR...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.