Vim - .vimrc düzenliyoruz!

Codx

Katılımcı Üye
30 Tem 2017
309
1
Merhabalar, iyi forumlar.

Ben terminalde çok vakit geçiriyor ve editör olarak vim kullanıyorum. Vim'i çok seviyorum, kabul etmeliyim ki eğer vim sadece yüklendiği gibi bırakılırsa biraz sıkıcı olabilir. Özellikle kullanma alışkanlığınız yoksa : q! komutunu da bilmiyorsanız bir daha açmak bile istemeyebilirsiniz.

Biz vim editörünün .vimrc dosyasını editleyeceğiz görüntüsünü güzelleştirmeye, ve daha da kullanılabilir hale getirmeye başlayacağız.

Öncesinde benim vim configurasyonumun nasıl gözüktüğünü göstereyim.

Bunu beraber yapıyor olacağız. Öncesinde yüklememiz gerekiyor

Kod:
sudo apt install vim 
sudo apt install vim-airline
sudo apt install vim-airline-themes

Sonrasında ise Vundle.vim'i yüklememiz gerekiyor. Vundle bizim plugin yöneticisidir ve bize bu hususta kolaylıklar sağlar.

İndirelim.

Kod:
git clone https://github.com/VundleVim/Vundle.vim.git ~/.vim/bundle/Vundle.vim

Bu komut Vundle.vim eklentisini home dizini içinde .vim folder'ına indiriyor.

sonrasında ~/.vimrc dosyasını text editör ile açıyoruz.

Bütün bunların sonrasında

Kod:
vim ~/.vimrc

Komutunu yazdığımızda bize böyle bir ekran geliyor. Alttaki görüntü airline theme tarafından sağlanmaktadır. Şimdi kendimize göre yapılandırmaya başlayalım.

Benim yapılandırmam şu şekilde başlıyor,

Kod:
syntax on 
filetype plugin indent on 

set guicursor=
set relativenumber
set nohlsearch
set hidden
set noerrorbells
set tabstop=4 softtabstop=4
set shiftwidth=4
set expandtab
set smartindent
set nu 
set nowrap
set smartcase
set noswapfile
set nobackup
let g:vundle_defalut_git_proto = 'git'
set rtp+=~/.vim/bundle/Vundle.vim

nowrap alt satıra geçmesini engelliyor kod yazarken düzenli olmasını seviyorum, guicursor cursor'un üzerinde bulunduğu zaman şeffaf olmasını sağlıyor, nu ekranın sol tarafında satır numaralarını gösteriyor, rtp'de vundle eklentisinin dosya yolunu belirtiyoruz, gibi özellikleri var bunların internette bir sürü örneği var.

Bunu :w ile kayıt ettiğimizde ve command modda :source % komutunu girdiğimizde vim'in görüntüsü şu şekilde oluyor.

Şimdi vundle eklentisinin pluginlerini yükleyeceğiz. Bunun için şöyle bir şey yapmamız gerekiyor.

Kod:
call vundle#begin('~/.vim/plugged') 

Plugin 'VundleVim/Vundle.vim' 

call vundle#end()

Plugin yazan satırda tırnak içinde yazdığımız şey bir vim plugininin githubdaki repo adını yazıyoruz. Örneğin vim-go eklentisinin github repo adı fatih/vim-go'dur. Ben bu eklentiyi kullanmak için begin end arasında Plugin 'fatih/vim-go' yazmam gerekiyor. Ben diğer kullandığım pluginleri de ekleyip vundle eklentisi kullanarak otomatik olarak ekleyeceğim. Bunu :pluginInstall yazıyorum ve eklenti sayesinde hepsini tek tek bulup githubdan çekiyor .vim içine yüklüyor.

:pluginInstall komutunu girdiğimizde bizi üstteki görüntü.

Normalde IDE'lerde bizi ' veya " veya parantez açtığımızda bunu otomatik olarak kapatır. Vim'de bunu yapabilmek için .vimrc içinde şu satırları girmemiz gerekiyor.

Kod:
inoremap " ""<left>
inoremap ' ''<left>
inoremap ( ()<left>
inoremap [ []<left>
inoremap { {}<left>
inoremap {<CR> {<CR>}<ESC>O
inoremap {;<CR> {<CR>};<ESC>O

Peşinden vim teması ile oyanayacağız. gruvbox plugini yüklemiştik şimdi ilgili github adresine gittiğinizde hangi temaların bulunduğunu görebilirsiniz. Ben "hard" isimli şemayı kullanıyorum.

Kod:
let g:gruvbox_contrast_dark = 'hard'
if exists('+termguicolors')
    let &t_8f = "\<Esc>[38;2;%lu;%lu;%lum"
    let &t_8b = "\<Esc>[48;2;%lu;%lu;%lum"
endif

colorscheme gruvbox
set background=dark
let g:airline_theme = 'jellybeans'

Bunları da eklediğimiz zaman vim'i source ettiğimizde vim'in görüntüsü şu şekilde oluyor,

let g:airline_theme = 'jellybeans' satırı alt kısımdaki normal mode, visual mode, insert mode renklerini beğeniyorum.

Daha önce kullanmadıysanız eğer vim kullanmayı öğrenmenizi ve kullanmanızı tavsiye ederim.

Başlangıç kaynağı olarak https://vim.rtorr.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Dosyaya https://github.com/0xCodx/DotFiles bu linkten ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür eder. İyi forumlar dilerim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.