Virtual Box Kurulumu Ve Linux İşletim Sistemi Kurulumu/Xubuntu

2 Nis 2019
1,653
10
3
Geçmişten...

GyUig8.gif

Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü konumda sizlere beraber sanal makineye linux bir işletim sistemi kuracağız...

Konu İçeriği:

>>> Virtual Box İndirme.

>>>Virtual Box Kurulumu.

>>>Sanal makineye linux tabanlı bir işletim sistemi kurma/Xubuntu

>>>Virtual Box Extension Pack İndirme.

>>>Virtual Box Extension Pack Kurulumu.

>>>Xubuntu kurulumu

bGn47Z.png

Sanal makineden bahsettiğim bu konuma da göz atabilirsiniz:
https://www.turkhackteam.org/windows/1927673-sanal-makine-nedir-nasil-kurulur-windows.html

Ben bugün Vmwareden değil de Virtual Box dan kuracağım siz isterseniz Vmware kullanabilirsiniz.

xM25x8.png

>> Virtual Box İndirme:

İlk olarak tarayıcımızı açıp bu adrese gidelim:

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

HUs8BQ.png

Sayfayı azıcık aşağıya kaydırdığımızda VirtualBox 6.1.14 platform packages yazan yeri görüyoruz,burdan sistemimize uygun olan dosyayı indirelim...

Ben Windows kullanıyorum o yüzden Windows hosts yazan yere tıklıyorum ve exe dosyasını indiriyorum.İndirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz...

y6boIK.png

bGn47Z.png

>>Virtual Box Kurulumu:

Evet ilk önce indirdiğimiz exe dosyasını çalıştıralım.

Exe dosyamızı çalıştırdık ve bizi bir kurulum sihirbazı karşıladı.

6Kn1LO.png

İleri diyerek devam ediyoruz.

5jNqor.png

Tekrardan ileri diyerek devam ediyoruz.

xM25x8.png

Ben masaüstünde kısayol oluşturmasını istemiyorum o yüzden o tiki kaldırıyorum siz isterseniz hiç dokunmadan ileri diyebilirsiniz,ileri diyerek devam edelim.

9nzHxc.png

xM25x8.png

Burada ağ oluşturma özelliğini yüklüyor uyarı olarak ağdan düşebiliceğimizi söylüyor. Evet diyerek devam edelim.

ftcy4P.png

xM25x8.png

Evet,burada da Yükle diyerek kuruluma başlıyoruz.

cIsp8L.png

VPEC5j.png

xM25x8.png

Evet kurulumumuz bitti Bitir diyerek kurulumu bitirelim..

DTrI35.png

Evet artık Virtual Boxımız indi ve sıra herhangi bir linux tabanlı işletim sistemi indirmek kaldı bende halihazırda var olan Xubuntu iso dosyası var ben onu kuracağım.

bGn47Z.png

>>Sanal makineye linux tabanlı bir işletim sistemi kurma/Xubuntu

Evet sıra geldi işletim sistemi kurmaya Virtual Box hazır şimdi de bir herhangi bir linux işletim sistemi indirmek kaldı siz istediğinizi indirebilirsiniz.(Her linux tabanlı işletim sisteminin kurulumu farklıdır siz indirdiğiniz işletim sisteminin nasıl kurulduğunu araştırarak bulabilirsiniz :)) )

Virtual Boxı açalım.

Evet,sağ üst panelde Yeni ye tıklayalım.

UILF51.png

xM25x8.png

Burada makine adını girin(isteğinize göre),türü belirtin, sürümü belirtin,ram miktarını ayarlayın ve oluştur deyin.

G0Nc3q.png

xM25x8.png

Evet Dosya yeri yazan yere oluşturulacak sanal sabit diskin dosya yolunu belirtin, dosya boyutunu belirtin ve oluştur deyip devam edin..

WvfzMr.png

xM25x8.png

Evet sanal makinemiz ekrana geldi.

TNMXJu.png

xM25x8.png

Makine seçili iken ayarlara tıklayın.

Gelen makine ayarları ekranından Depolamaya tıklayın.

M5lOcs.png

xM25x8.png

Denetleyici : IDE yazan yerin altında bir cd simgesi var ona tıklayın ve sol tarafta Öznitelikler başlığı adında bir yer çıkması gerek.

Optik sürücünün yanında bir simge var oraya tıklıyoruz, Disk dosyası seçine basıyoruz, iso dosyasının dosya yoluna gidiyoruz ve iso dosyasını seçip aç diyoruz.

dzOtft.png

xM25x8.png

Evet artık işlemlerimiz bitmek üzere Tamam diyerek işlemimizi bitiriyoruz..

Evet sanal makinemiz ekrana tekrardan geldi.

Şimdi sırada makinemizi başlatmak kaldı...

xM25x8.png

Başlatırken bir hata aldık hatanın sebebi Extension Pack kurulu olmamasından hemen kuralım. :))

NLo8uL.png

bGn47Z.png

>>Virtual Box Extension Pack İndirme.

Evet paketi kurmak için ilk önce indirmeliyiz.

Verdiğim adrese gidin:
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

xM25x8.png

VirtualBox 6.1.14 Oracle VM VirtualBox Extension Pack yazan yerin altında All supported platforms yazan yere tıklayın ve .vbox-extpack uzantılı dosyayı indirin.

4l4Y0f.png

>>Virtual Box Extension Pack Kurulumu.

Evet sıra geldi kurma işlemine.

İlk önce makine seçili olmamalı makinemizin üzerinde Araçlar yazan yere tıklayalım ve tercihler yazan yere tıklayalım.

lEtbcG.png

xM25x8.png

Ardından gelen ekrandan uzantılar yazan yere gidelim sağda gösterdiğim yere tıklayalım ,indirdiğimiz .vbox-extpack uzantılı dosya yoluna gidelim, dosyayı seçelim ve aç diyelim.

3t7mif.png

xM25x8.png

Ve çıkan yere Yükle diyerek yükleme işleminin 1. adımını gerçekleştirin ,çıkan sözleşmeyi kabul edin sonrasında yükleme gerçekleşecektir...

xM25x8.png

Evet paketimizi de yükledik.

ob6fQw.png

Tamam diyerek devam edin.

Paket kurulumu tamamdır. :))

bGn47Z.png

>>Xubuntu kurulumu

Evet her şeyimiz hazır, hazırsanız şimdi de Xubuntu kurulumuna geçelim.

Makinemizi başlatalım.

Karşımıza bir yükleme ekranı geliyor.

Dilinizi seçiyorsunuz ben Türkçe kullanıyorum isterseniz siz İngilizce kullanabilirsiniz.

Türkçe dilini seçiyorum ve sağ tarafta gösterdiğim gibi Xubuntuyu kur diyoruz..

DkI9yW.png

xM25x8.png

Burada klavye ayarlarını ayarlıyorsunuz ayarladıktan sonra Devam Et diyerek kuruluma devam ediyoruz.

NNaMYM.png

xM25x8.png

Evet burada iki tiki de seçerek Devam Et diyerek devam ediyoruz..

zzzg4Y.png

xM25x8.png

Kurulum türü size kalmış ben Diski sil ve Xubuntuyu yükle diyerek diskteki her şeyi silip devam edeceğim..

Zykkc9.png

xM25x8.png

Şimdi yükle diyerek devam ediyoruz..

Burada bize nerede olduğumuzu soruyor Istanbul olarak seçiyoruz..

8XUO1c.png

xM25x8.png

Burada gerekli bilgileri veriyoruz.

Önemli:
Şifrenizi unutmayın root şifresi olarak onu kullanıcaksınız.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Devam Et diyerek devam ediyoruz..

V8suYq.png

xM25x8.png

Evet kurulum başladı burdan sonrasını kendisi hallediyor size pek bir şey kalmıyor..

yTedzy.png

xfYroH.png

1cvCR1.png

Evet kurulum tamamlandı yeniden başlat diyerek kurulum bitiriyoruz.

1cvCR1.png

xM25x8.png

Evet kurulum tamamlandı,xubuntumuz hazır paket güncellemelerini yapıp konumu bitireceğim..

2hwgki.png

CckryH.gif

Okuduğunuz,zaman ayırdığınız için sonsuz teşekkürler.Sürçü lisan ettiysem aşk ola,iyi forumlar..

Son düzenleme:

kakas

Yeni üye
7 Haz 2016
31
0
Selamlar öznitelikler kısmından isoyu seçtikten sonra tamama tıklanmıyor google baktım ama ulaşamadım bilgisi olan var mı?

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.