VirtualBox üzerinden kullandığım Windows sanal makinemden ana makineme virüs bulaşır mı?

intheshadows

Yeni üye
2 Mar 2024
26
4
selamlar, virtualbox üzerinden windows 10 sanal makine kullanıyorum. buna ratlı, virüslü bir dosya indirsem. ana makineme bir şey olur mu? çünkü yüzlerce şey deniyorum bu makinede. (ana makine ve sanal makine arasında dosya paylaşımı kapalı, sanal makineye ayırdığım alan "sandboxie" ile oluşturulmuş korumalı alan.)

BÖRÜ'

Uzman üye
12 Mar 2019
1,237
1,180
JİGK
Merhaba,

Dezavantajları:

1- Virüs analizi veyahut virüs denemesi yaparken ana makineye virüsün sızması - ana makineye zarar vermesi imkansız değildir.

Yaptığım araştırmalara göre bazı virüsler sanal makineden ana makineye girebiliyormuş. Basit düzeydeki bir virüsü engellemenin yolu ise sanal makinenin network'le bağını kesip anti-virüs kurmanızdır. Şunu unutmamanızı isterim, sanal makinelerin gerçek makinelerden bir farkı yoktur ve herhangi bir virüs koruması da yoktur çünkü asıl amaçları sanallaştırmadır. Peki çalıştırmadığınız halde ve daha önce konuştuklarımızı dikkate aldığında ana makineye geçebilir mi? Çalıştırılmadığı zaman makinenize - sanal makinenize bir şey olmaz.

Losemis

Uzman üye
11 Ağu 2018
1,151
363
selamlar, virtualbox üzerinden windows 10 sanal makine kullanıyorum. buna ratlı, virüslü bir dosya indirsem. ana makineme bir şey olur mu? çünkü yüzlerce şey deniyorum bu makinede. (ana makine ve sanal makine arasında dosya paylaşımı kapalı, sanal makineye ayırdığım alan "sandboxie" ile oluşturulmuş korumalı alan.)
Selamlar
Sanal makine ile ana makine arasındaki dosya aktarımını kapatırsan pek bir sorun olmaz. Ancak kullanacağın RAT önemlidir. Örneğin, internet gerektiriyorsa, internet bağlantısını da kısıtlaman gerekir. Yani, önlem alman şart. En temizi, dosya aktarımını kapatmak ve internet bağlantısı yetkisi vermemek. Böyle dene; aksi takdirde sıkıntı çıkabilir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.