Vm ware mi virtualbox mu NEDEN?

Apoll0

Üye
3 May 2020
92
1
Vm wareın ücretli olduğunu duymuştum ücretsiz versiyorununun virtual box a göre artıları neler hangisi daha rahat.

Edit: Kali Linux ve win 7 için

Son düzenleme:

x4807

Katılımcı Üye
10 Ağu 2019
985
17
Aslında biraz tercih meselesi ancak önemli bir nokta çoğu zafiyetli makinenin virtualbox üzerinde daha uyumlu çalışması.

Coolkinq12

Kıdemli Üye
5 Haz 2016
2,764
0
Homeworld
Daha önce vm ware isimli bir program olduğunu duymadım şahsen ilk defa duydum burada lakin herkesin dediği gibi virtual box daha bilinen bir sanal makine olduğu için çoğu programa karşı uyumluluğu daha stabil halde olmalıdır diye düşünüyorum mesela Metin2 Serveri kurmak için virtualbox daha stabil çalışmakta onun dışında vb nin gerçekten çok kolay bir çalışma prensibi var ve bu sayede çok basit olarak anlıyorsun o yüzden vb diyorum.

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem
Wm Warede hatalar çok olmaz.
AMa virtual box kurmaya çalıştığında karşına birsürü hata çıkacaktır.
Hatalarda uğraşmak istersen virtual box.
Wm Ware nin pro ile free versiyonu arasındaki farkı hala bulamadım fark yok gibi.

21 Nis 2020
206
20
WMvare pro kullandım uzun süre sonra virtual box a geçtim attan eşeğe binmiş gibi oldum.Benim sanal makinalarda, en çok kullandığım özellik, snapshot'dı. Bu sanal makinalar için bir tür yedekleme yöntemidir. Siz herhangi bir anda “snapshot” aldığınızda, sanal makinanız o andaki halini dondurur ve saklar. İstediğiniz zaman o ana geri dönebilirsiniz. Sanal makina için bir tür zaman makinası dersek herhalde yanlış olmayacaktır.Mesela Windows’u yüklediniz, snapshoot aldınız. Ardından güncelleştirmeleri yüklediniz bir snapshot daha aldınız. Sonradan bu 2 andan istediğinize geri dönebilir ve o haliyle sanal makinanızı tekrar kullanabilirsiniz.Bu özellik hem VirtualBox’ta hem de Vmware Workstation’da bulunuyor. Fakat benim deneyimlerime göre VirtualBox canlı sistemde daha hızlı snapshoot alıyor. Yine canlı sistem için aldığı snapshootları daha hızlı yüklüyor.Bu küçük detayı en başa aldım çünkü, VirtualBox’un Vmware karşısında gördüğüm tek üstün özelliği bu. Onun dışında yazılımın sanallaştırma için “ev kullanıcısının” tüm beklentilerini karşıladığını ama Vmware üzerinde bir üstünlük kuramadığını düşünüyorum. Aslında ürünün son kullanıcı tarafından sevilmesinin nedenini açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması olarak görüyorum.
1) Vmware Workstation “Easy Install” adında bir özelliğe sahip. Sanal makina’da işletim sistemi kurulumlarını otomatik yapabiliyor. Sizin kurulum yapmak için vakit harcamanız gerekmiyor. Sanal makinaya işletim sisteminin ISO dosyasını bağlıyor yada DVD’sini bilgisayarınıza takıyorsunuz, kurulum otomatik yürütülüyor.
2)VirtualBox’ta böyle bir özellik yok. Fiziksel sisteme Windows kurar gibi, sanal makinanın başında beklemeli ve kurulumu takip etmelisiniz. Katılımsız kurulum DVD’si oluşturarak bundan kurtulmak mümkün ama, DVD’yi oluştururken yine zaman kaybedeceksiniz.
3) Vmware Workstation’da sanal makine ile fiziki makina arasındaki iletişim kurmak çok kolay. Normal bir klasöre dosya aktarır gibi sanal makinaya dosya aktarabiliyorsunuz. Kopyala-yapıştır, sürükle-bırak şeklinde iki taraflı dosya kopyalamak mümkün oluyor.

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Çoğu kişiye göre vmware daha kolay geliyor. Ben Virtualbox kullanıyordum sonra Dual Boot yaptım sanal makine değil mi? Hepsi aynı :/ Virtualbox daha fazla ayar barındırıyor sanırım o yüzden işi olmayana itici geliyor.

ratio

Kıdemli Üye
6 Tem 2013
2,456
6
Turk
Windows veya basit kali kullanacaksaniz wmware kolay ve kullanisli. Ancak pek cok ctf makinesini desteklemiyor. Virtual boxin da desteklemedigi oluyor ancak ozellik ve kullanim olarak kali icin oneririm. Ben ikisini birden kullaniyorum. Bazen birinin desteklemedigi bir sey digerinde sorunsuz calisabiliyor. Iyi forumlar

Edros Detretus

Kıdemli Üye
25 Haz 2009
2,455
31
/var/named
Ben VmWare kullanıcısıyım ve gayet memnunum lakin aynı amaç için üretilmiş 2 farklı platform ve artıları ile eksileri ile birbirlerine yakın özelliklere sahipler kanımca. Tercihini hangisinden yana yapsan da çok büyük farklar görmeyeceksin gibi. :)

Zoom Shoot

Yeni üye
21 Nis 2020
34
0
Ben şahsen kali linuxu dualboot yani ayrı bir işletim sistemi olarak kullanıyorum gayet de memnunum daha stabil bir sistem. Ama ille sanal makine ise virtualbox tercihim olur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.