VPN ve Proxy arasındaki fark

StrangerMinds

Katılımcı Üye
15 Eyl 2018
310
0
/home
SElamlar değerli dostlar. Şimdi vpn ve proxy ikisi de sahte bir konumdan internet ağına bağlanabilmemizi sağlıyor. Ancak ikisi arasındaki farkı hala anlayamadım. Çoğu vpn ler bir program aracılığıyla çalışıyor ancak proxy ayarını windows ayarlarından veya telefonumuzdan yapabiliyoruz. Spotify ve netflix in ayarlarında da var o ayar kısmı. Aralarındaki farkı bana açıklayabilecek olan var mı veya forumda bununla alakalı bir konu var mıdır? Forumda biraz araştırma yaptım ama itediğime ulaşamadım. Yardımcı olursanız sevinirim :)

STR-Key

Kıdemli Üye
5 Ocak 2012
3,246
48
Bir Proxy hizmeti, trafiği bilgisayarınızdan ara bilgisayar / sunucuya yönlendirir ve daha sonra gitmek istediğiniz yere yönlendirir. Örneğin, Google.com'u ziyaret etmeye çalışıyorsanız ve bir proxy hizmeti kullanıyorsanız, isteğiniz önce farklı bir bilgisayara gönderilecek ve bu bilgisayar Google.com'a erişmek için isteği iletecektir. Geri dönen veriler de aynı bilgisayardan yönlendirilir.
Bunu böyle düşünün; Yasal kısıtlamalar nedeniyle birbirleriyle ticaret yapamayan iki ülkeniz var, ancak her ikisi de diğer ülkelerden ürün ithal etmek ve ihraç etmek istiyor. Bunu yapmak için, ülkeler mallarını üçüncü, tarafsız bir ülkeye ihraç edecek ve diğer ülkeden bu üçüncü ülkeden ithal edeceklerdir. Bu karmaşık ama işi bitirir. Bir vekil bunu yapar ancak çevrimiçi etkinlik için, kullanıcılara IP adreslerini gizleme avantajı sağlar.
Bir VPN hizmeti, bir Proxy hizmetinden çok daha karmaşıktır. Bir Proxy hizmetinin ne yaptığını ve daha fazlasını yapar. VPN'ler, gönderilen verilere bir şifreleme ve güvenlik katmanı ekler. Bunlar, cihazınızda yüklü bir istemci (masaüstü veya mobil) üzerinden çalışan ve VPN'ye bağlandığınız ikinci bir sunucudan oluşur; cihazınızdan gönderilen tüm veriler şifrelenir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.