Web Programlama / Metin Biçimlendirilmeleri Geniş Anlatım. / Depdip

Depdip

Uzman üye
20 Ağu 2017
1,578
0
NewYork
Web Tasarım / Metin Biçimlendirilmeleri Geniş Anlatım. / Depdip

Merhaba arkadaşlar, web tasarım konularımda bugün sizlere "Metin Biçimlendirilmeleri" başlığı adı altında geniş çaplı bir konu anlatacağım. Konunun başlıklarını sırasıyla aşağıda belirttiğim şekilde;

1-)Text Align(Metin Hizalama)
2-)Text Color(Metin Rengi)
3-)Text Decoration(Metin Dekorasyonu
4-)Text Transformation(Metin Dönüşümü)
5-)Text Indentation(Metin Girinti)
6-)Letter Spacing(Mektup Aralığı)
7-)Line Height(Hat Yüksekliği)
:cool:Text Direction(Metin Yönü)
9-)Word Spacing(Kelime Aralığı
10-)Text Shadow(Metin Gölgesi)

1-)TEXT ALİGN:

Text Align sayesinde seçtiğimiz metni (sağ, sol, ortalama) olmak üzere metnimizi üç yöne kaydırabiliriz. Web tasarımında en çok kullanılan yöntem olan bu yöntemi, kodlarla göstermek gerekirse.

Kod:
.tht{text-align:center}
.tht1{text-align:left}
.tht2{text-align:right}

2-)TEXT COLOR:

Text Color özelliği sayesinde belirttiğimiz yazıları renklendirebiliriz. Bunun için başlıca 3 yöntem bulunmaktadır.

Bir ingilizce renk isme belirlemek: tıpkı ("Yellow")
Bir "HEX" değeri belirlemek: tıpkı ("#ff000")
Bir "RGB" değeri belirleyerekde sonuca ulaşabiliriz: tıpkı ("rgb(255,0,0)")
Bu konunun geniş anlatımı içinde lütfen tıklayınız.

Kod:
.tht{color:yellow}
.tht1{color:#ff0000}
.tht2{color:rgb(255,0,0)}

3-)TEXT DECORATİON:

İleri seviye web tasarımcı arkadaşlarımızın sık bir şekilde bilebileceği yöntemlerden biride budur. Metin süslemeleri kaldırmak, ayarlamak için kullanılır. Çoğunlukla ise "text-decoration:none" özelliği ile bilindiği alt çizgileri yok etmek için kullanılır. Not: Alt çekmeli sekmelerde kullanıldığı için pek bilinmeyen ama işe yarayan bir koddur gözle görülür bir değişim olmaz.

Kod:
.tht{text-decoration:line-through}
.tht{text-decoration:overline}
.tht{text-decoration:underline}
.tht{text-decoration:none}

4-)TEXT TRANSFORMATİON:

Text trasnformatin herşeyi büyük veya küçük harflere dönüştürmek veya her kelimenin ilk harfinden yararlanmak için kullanılır. Kısaca text transform büyük ve küçük metin belirtmek için kullanılır.

Kod:
.tht{text-transform:uppercase}
.tht1{text-transform:lowercase}
.tht2{text-transform:capitalize}

5-)TEXT İNDENTATİON:

Text indentation daha çok uzun yazılı biyografi gibi yazıların başlarında belirttiğiniz büyüklüğe göre, başta boşluk bırakır. Çok kullanılmayan yöntemin kodu aşağıdaki gibidir.

Kod:
.tht{text-indent: 50px}

6-)LETTER SPACİNG:

Letter spacing özelliği bir metnin yanındaki metinle arasındaki boşluğu belirler. Kod dizini aşağıda belirttiğin gibidir.​

Kod:
.tht{letter-spacing: 3px}
.tht1{letter-spacing: -3px}

7-)LİNE HEİGHT:

Metinlerin satır yüksekliğini belirtir. Satırların arasında alanı belirtmek için kullanılır. Çok fazla kullanılmaz.

Kod:
.tht{line-height: 10.8}
.tht1{line-height: -1.8}

:cool:TEXT DİRECTİON:

Text direction özelliği bir metinin yönünü değiştirmekte kullanılır.

Kod:
.tht{direction:rtl}

9-)WORD SPACİNG:

Word spacing sayesinde bir metindeki kelimeler arasındaki alanı belirtmek için kullanabiliriz. Kelimeler arasındaki alanı azaltmak ve çoğaltmak için aşağıda kod dizini verdim.

Kod:
.tht{word-spacing: 10px}
.tht1{word-spacing: -10px}

10-)TEXT SHADOW:

Text shadow ise yazıya gölge verir. Baştan sona olmak üzere 1.3px(dikey gölge), 2.2px(dikey gölgenin konumu) 3. (red) gölgenin rengini belirtir.

Kod:
.tht{text-shadow:3px 2px red}

Umarım konumu beğenmişsinizdir arkadaşlar, beğendiyseniz teşekkür butonuna basmayı unutmayınız. :)

Son düzenleme:

ibanez75612

Katılımcı Üye
21 Nis 2012
506
1
IIS
hocam elinize kolunuza sağlık harika bir makale hazırlamışsınız anca title'a bir html/css falan eklesek daha tatlı olmazmıydı birde bazı konularda bootstrap'ı tavsiye ederim herkese iyi forumlar.

Dangerous01

Katılımcı Üye
15 Mar 2017
275
0
Hocam elinize sağlık fakat başlığı “Web Tasarım” olarak değiştirirseniz daha iyi olur.
Html ve Css programlama değil tasarım dilidir.

ENİGMA1

Uzman üye
31 Ocak 2016
1,961
39
Eline sağlık çok güzel anlatım olmuş :):
Daha fazla böyle konu görmek isterim ona göre :D

Depdip

Uzman üye
20 Ağu 2017
1,578
0
NewYork

Teşekkürler :)

Ellerinize Sağlık Albayım

Ellerinize sağlık Hocam

Ellerine sağlık.

teşekkürler :)

hocam elinize kolunuza sağlık harika bir makale hazırlamışsınız anca title'a bir html/css falan eklesek daha tatlı olmazmıydı birde bazı konularda bootstrap'ı tavsiye ederim herkese iyi forumlar.

Notumu aldım teşekkürler :)

Konunun Mesajını Güncelledinizmi Güncellicem Demiştinizde

Halletim hocam :)

elinize sağlık hocam

Güncel//

elinize saglik hocam

Hocam elinize sağlık fakat başlığı “Web Tasarım” olarak değiştirirseniz daha iyi olur.
Html ve Css programlama değil tasarım dilidir.

Hallediyorum teşekkürler :)

Eline emegine saglik harika konu olmus

Emek kokuyor buralar emek,eline klavyene sağlık :)

Teşekkür ederim :)

elinize kolunuza sağlık

Eline sağlık Depdip yeni başlayanlar için yararlı olacağına eminim.

Eline sağlık çok güzel anlatım olmuş :):
Daha fazla böyle konu görmek isterim ona göre :D

Teşekkür ederim yenisi yolda :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.