Windows 10 Aşırı Ram Tüketimi Sorunu

WeXz

Uzman üye
28 Nis 2012
1,046
0
-
Windows 10 temiz sıfırdan kurulumu yerine yükseltme yaparak Windows 7 Ultimate'den Windows 10'a rezerve edip geçiş yaptım.
Geçiş yaptığımdan beri görev yöneticisinde arkaplan işlemlerinde "COM Surrogate" diye aynı isimde 2-3 tane görev çalışıyor. Bu görevler rami aşırı ısıtıyor ve bazen cpu kullanımını %100'e yaklaştırıyor ve haliyle laptop traktör gibi çalışmaya başlıyor. Fanlardan sandım bu görevin çalıştığını farketmeden önce ve fanı temizledim ancak sorun devam etti. "COM Surrogate" İşlem detayına gittiğimde "dllhost.exe" dosyasının üzerinde çalıştığını gördüm bu görevin.
"dllhost.exe" işlemine sağ tık yapıp işlem ağacını sonlandır dediğimde aniden cpu kullanımı düşüyor ve ram kullanımı azalıyor. 5-6 dakika sonra herhangi bir uygulama açtığımda özellikle, aynı "COM Surrogate" görevleri tekrar çalışıyor ki kendini bariz bir şekilde hissettiriyor zaten ısınmadan dolayı.
Bunun ömzümü için internette bir dünya araştırma yapıp söylenenleri uyguladım fakat arkaplanda bu görev çalışmaya devam ediyor.
Antivirüslere taratmamı söylemeyin çünkü Avast, Avira, AVG, Malwarebytes gibi antivirüslere tarama yaptırdım. Biliyorsunuz Windows 10'da ComboFix çalıştırılamıyor o nedenle onu deneyemedim. Diğer tüm önerileri de denedim internette yazan.

Çözümü olan belirtirse sevinirim.
C# ile arkaplanda çalışan "dllhost.exe"yi engelleyebilirim fakat bu bir sorun teşkil eder mi onu bilemiyorum çünkü nihayetinde dll dosyası bu da ki gerekli de bir dosya aslında.

("Temiz format at" haricinde bir öneri bekliyorum :) )

RedHackNes

Kıdemli Üye
1 Tem 2015
3,344
15
Nereye...
Dllhost.exe yi silme virüs değil o :)
Çözümü basit. Tüm kodek pakerlerini silin.
Ve veri engelleme sistemi olan dep açın.
Kısaca: bilgisayarım> Sistem Özellikleri> Gelişmiş Sistem ayarları tıklayın. Açılan pencerecikte ki Performans sekmesinden ayarlar a tıklatın. Obir alt pencere daha açılır ve bu alanda Veri Yürütme Engellemesine DEP tıklatın. Alt tarafta ki seçenek ile dosya yolu belirtin ve c:\windows\system32\dllhost.exe dosyasını seçin. (64 bit sistemde kabul etmez ise bende kabul etmedi syswow60 klasöründe ki 32bitlik sürümü gösterin) ve dosyayı Veri yürütme Engellemesi olan DEP sistemine ekleyin. Böylece bu uygulama dakkabaşı remde şişip büyümez ve bilgisayarınızınız çok rahat çalışır. Ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve istediğiniz codec paketini kurun. Sistem takır takır çalışacaktır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.