Windows 10'dan Windows 7'ye geçmek istiyorum

Hermaphroditos

Yeni üye
14 Şub 2019
39
0
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı. Bilgisayarımda iki işletim sistemi var biri Windows 10 diğeri Linux Ubuntu. Ben Windows 10'u Windows 7 yapmak istiyorum ama Ubuntu yazılımına bir şey olup olmayacağını bilmiyorum. Bu ilk sorum idi bir sorum daha var, o da Windows 10 dan Windows 7 ye geçerken Windowstaki dosyalar silinir mi? Şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim

woax

Katılımcı Üye
29 Eki 2018
709
1
Ankara
Windows 10'dan 7 ye geçerken dosyaların saklanıp saklanmayacağını seçebilirsin ayrıca yardım merkezine açarsan konuyu daha hızlı yardım alırsın.

TRWE

Katılımcı Üye
1 Şub 2008
615
13
Düzce
Kesin Çözüm İçeren Cevap

1.Microsoft Windows kurulumlarında daima Upgrade (Yükseltme) İşlemi yapabilirsin ama lakin yeni bir sistem'den (Win10) eski bir sistem'e(Win7) Downgrade (Alçaltma) yapamazsın.Bundan dolayı temiz bir kurulum yap.

2.Microsoft Windows 10 ile kullanıcıların eski sistemlere geri dönüş yolunu yapı 1803 ile kapatmıştır.Ne yaparsan yap eski sistemi kurmana engel olacaktır Windows 10.Peki ne yapacağız yok mu? çözümü....Tabii ki var, bizzat tarafımdan deneme-yanılma ile bulduğum köklü bir çözüm.Çözümün adı Windows XP SP3 (32bit) yada Windows XP SP3 x64 Edition....

Sistemin C:\ sürücü kısmını Windows XP ile formatlayıp, temiz kurulum yapın.Ardından hiç vakit kaybetmeden, Windows 7 SP1 ile sistemi tekrar kurun.

3.Evet sistemi kurduk ama GRUB2'in Önyükleme yapısının yeniden yapılandırılması gerekmekte bunun için ;

https://ubuntutr.com/boot-repair-ile-grub-onarma/ bağlantısındaki talimatlar yapılır.

Qwx

Kıdemli Üye
30 Nis 2012
2,728
13
Merhaba,
Eğer Ubuntuyu kurmuş olduğunuz bölümlenmiş disk kısmına herhangi bir müdahalede bulunmaz iseniz Ubuntu sistemine herhangi bir sorun yaşatmayacaktır.

PALA

Özel Üye
26 Mar 2018
12,753
33
Merhabalar,

Windows 7 için farklı bir disk bölümlerseniz hiçbir veriniz silinmeden kurulum yapabilirsiniz.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_vxYqpFddWw[/ame]

S9NTX

Özel Üye
19 Ağu 2017
6,386
1,407
Hocam eğer Ubuntu işletim sistemini Windows üzerinden kurduysaniz işletim sistemi silinecektir
Size tavsiyem sanal makina kullanın böyle sorunlarla karşılaşmassınız

AltayCyber

Coder Life'
1 Ara 2018
605
22
Kafkasya
Windows 10 Windows 7'ye geçmeni Ben de pek sıcak karşılamıyorum Nitekim Microsoft Windows 7'den güncellemelerini çekecekmiş Yani bu da bilgisayarın güçsüz değişeceğini korunaksız bir sisteme sahip olacağını gösteriyor Bence gayet kullanışlıdır Windows 10 her geçecek isen de en fazla Windows 8 e gecmen lazım

ksc10

Katılımcı Üye
29 Ocak 2016
414
2
Burdan
Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı. Bilgisayarımda iki işletim sistemi var biri Windows 10 diğeri Linux Ubuntu. Ben Windows 10'u Windows 7 yapmak istiyorum ama Ubuntu yazılımına bir şey olup olmayacağını bilmiyorum. Bu ilk sorum idi bir sorum daha var, o da Windows 10 dan Windows 7 ye geçerken Windowstaki dosyalar silinir mi? Şimdiden cevapladığınız için teşekkür ederim

Windows yüklemesi zorumlu olarak diskin birinci bölümüne kurulur. Yani örnek olarak bilgisayarınıza sadece ubuntu yüklü ise yanına windows yükleyemezsiniz. Bunun için ubuntuyu silmeniz gerekir.

Zaten sizde windows yanına linux olduğu için windows mantıken birinci bölümde kurulu oluyor.
O yüzden yeniden windows format atacağınız zaman ubuntuya bir zarar geleceğini düşünmüyorum. Ama GRUB önyükleyicisi zarar görebilir. (Bilgisayarı başlattığınızda işletim sistemi seçtiğiniz yer). Bunun içinde Windows yükledikten sonra bilgisayarınızı kapatmadan EasyBCD programı ile varsayılan başlatıcıyı GRUB yerine Windows(Vista) Loaderi seçmelisiniz. Böylelikle hiçbir şeyinize zarar gelmeden ik işletim sistemini de kullanabilirsiniz.

2. sorunuza geçecek olursak hiç windows 7 format atmadım. Çünkü uzun zamandan beri linux kullanıyorum. Sadece Windows 10 format attım. Onda da eski windows'taki dosyaları koruma ile ilgili bir seçenek olduğunu hatırlıyorum. Böyle bir seçenek çıkarsa bir sıkıntı çekeceğinizi zannetmiyorum

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.