Windows 7 kurulum

CruellHacker

Yeni üye
19 May 2018
36
0
Gotham
İyi günler THT Ailesi, Elimde çok eski bir bilgisayar var. 2003 de alınmıştı. intel pentium 4, 512 ram , 40 gb HDD var üzerinde yakın zamanda windows7 yüklemek istedim pc lazım oldu. ama ne kadar denediysem yükleyemedim pc 32 bit bu arada windows7 32 bit ultimate yüklemeye çalıştım ancak kurulum esnasında
"Windows bu diske yüklenemez.Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir.Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun."
gibi bir hatayla karşılaştım sorunu çözmek için baktığım yerlerde hdd de ahci modu enable yapın demişler benim harddisk sanırım ahci desteklemiyor anakartta uefi desteğide yok bunlara rağmen bilgisayara win 7 yüklenebilir mi yoksa hangi parçaları değiştirirsem kurulum sağlanabilir. Yardımlarınız için teşekkürler.

ICHIDH

Uzman üye
25 Eyl 2013
1,531
3
Erzurum
İyi günler THT Ailesi, Elimde çok eski bir bilgisayar var. 2003 de alınmıştı. intel pentium 4, 512 ram , 40 gb HDD var üzerinde yakın zamanda windows7 yüklemek istedim pc lazım oldu. ama ne kadar denediysem yükleyemedim pc 32 bit bu arada windows7 32 bit ultimate yüklemeye çalıştım ancak kurulum esnasında
"Windows bu diske yüklenemez.Bu bilgisayarın donanımı önyükleme yapmayı desteklemeyebilir.Disk denetleyicisinin bilgisayarın BIOS'unda etkinleştirildiğinden emin olun."
gibi bir hatayla karşılaştım sorunu çözmek için baktığım yerlerde hdd de ahci modu enable yapın demişler benim harddisk sanırım ahci desteklemiyor anakartta uefi desteğide yok bunlara rağmen bilgisayara win 7 yüklenebilir mi yoksa hangi parçaları değiştirirsem kurulum sağlanabilir. Yardımlarınız için teşekkürler.

Ultimate biraz daha donanımlı ve sistem gereksinimlerini biraz daha fazla isteyen sistem olduğundan starter yada home basic dener misin ve usb den formatlıyorsan rufusta target system ve partition scheme seçeneklerini dikkatlice seçip boot işlemini yaparsan sorununun çözüleceğini tahmin ediyorum.

'Türk

Moderasyon Ekibi Direktör Yrd.
5 May 2020
2,418
1,489
K E R K Ü K
Merhaba, Aynı problemi bir arkadaşım daha yaşamıştı sırası ile çözümü sunuyorum.

Bilgisayarımızı Yeniden Başlatıyoruz ve Bios Ayarlarına giriyoruz. Burada Bios optimize – optimal default olarak ayarlayın ve Save ( Kayıt ) ederek çıkınız.

Diskinizi Yeniden Biçimlendirin ( NTFS ) Formatı ile .

Diskimiz GPT dönüşmüş olabilir Bu yüzden Bilgisayarınıza “http://www.hirensbootcd.org/download/” HirensBoot indiriyoruz ve Bunu Cd Yakarak Bilgisayarınızı Cd başlatıyoruz. Adımları Takip ediniz Dos Programları > Partition Tools > Gparted Partition Editor > Bu kısımda Disk bölümleri Gelecek Burda işletim sistemini kuracağın yeri Seçiniz Delete ( Sil ) ve Apply ile onaylayarak siliyoruz.Daha Sonra Create Partition Table seçiyoruz ve Ntfs ile formatlıyoruz. Hepsi Bu kadar sonra işletim sistemini seçebiliriz.

CruellHacker

Yeni üye
19 May 2018
36
0
Gotham
Windows starter ve windows 7 lite denedim ama yine aynı hatayla karşılaşıyorum hocam.

Merhaba, Aynı problemi bir arkadaşım daha yaşamıştı sırası ile çözümü sunuyorum.

Bilgisayarımızı Yeniden Başlatıyoruz ve Bios Ayarlarına giriyoruz. Burada Bios optimize – optimal default olarak ayarlayın ve Save ( Kayıt ) ederek çıkınız.

Diskinizi Yeniden Biçimlendirin ( NTFS ) Formatı ile .

Diskimiz GPT dönüşmüş olabilir Bu yüzden Bilgisayarınıza “http://www.hirensbootcd.org/download/” HirensBoot indiriyoruz ve Bunu Cd Yakarak Bilgisayarınızı Cd başlatıyoruz. Adımları Takip ediniz Dos Programları > Partition Tools > Gparted Partition Editor > Bu kısımda Disk bölümleri Gelecek Burda işletim sistemini kuracağın yeri Seçiniz Delete ( Sil ) ve Apply ile onaylayarak siliyoruz.Daha Sonra Create Partition Table seçiyoruz ve Ntfs ile formatlıyoruz. Hepsi Bu kadar sonra işletim sistemini seçebiliriz.

Zaten Fat32 biçimlendirdiğimde uyarı alıyorum bilgisayar kuruluma devam etmiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.