Windows Script hatası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hanoglu2

Yeni üye
14 Eki 2007
6
0
Microsoft windows Script 5.6 isimli bir dosya var.

Windows XP pro kullanıyorum. Zamanla internet explorer, javalı ve flashlı sayfaların bu bölümlerini gösteremez oluyor. Aynı zamanda sistemde bir çok hatalar görülüyor. Örneğin; media player ve diğer bazı programlar çalışmaz oluyor. Hata mesajı da vermiyorlar. İkona tıklıyorum ama sonuç alamıyorum. TV kartımın teleksi bozuk ve karmakarma karışık gösteriyor. Pencerelerde arama bölmesi boş görünüyor. Bilgisayarımda virüs yok bu konuda eminim bir çok antivirüs ile bir çok kez tarama yaptım. Bu sorun çok uzun zamandır bana sorun yaratıyor. Kalıcı çözümünü ve nedenini hala bulamadım.

Bu durumda yukarıdaki güncellemeyi kuruyorum ve herşey düzeliyor. Ama çok çok sonra bu da işe yaramıyor ve sistemi baştan kurmak zorunda kalıyorum.

Bu sorunun nedeni ve köklü çözümü hakkında bilgisi olan var mı.

Windows Script 5.6 for Windows 2000 ve XP Türkçe sayfası : http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=c717d943-7e4b-4622-86eb-95a22b832caa&displaylang=tr&Hash=zR%2bSYIq4fXMJFqZcNErc1wOzMYkvQ1SCp0o%2fCur4oQ59%2bvRgMijEunKWWcwXeVJW32PgL4uKfIapSoviiJFvjA%3d%3d

Son düzenleme:

alemcix

Katılımcı Üye
23 Eyl 2007
591
10
sistemde bişeyler çakışıyo sanırım programlar birbirinimi engelemeye çalışıyor napıyor böyle :( girdiğin sitelere dikkat et templeri boşlat güzel bi format at tektek dene progrmları sırasıyla yükle ve her yüklemedne sonra internti media playeri herşeyi dene başka bişey diyemem aklıma başka bişeyler gelirse söylerim yine yazarım buraya elimden gelen bu kusura bakma....

dr_uglybull

Katılımcı Üye
1 Tem 2007
315
6
istanbul
sistemi adam gibi kur orjinal değilse xp orjinal yap otomotik güncellemeleri devreye sok . Programları son sürümlerine yükselt sorun kalmaz.Sp2 de kal bi de 3 e geçme şimdilik.sp3 bazı çakışmalara yol açıyor anakart üzerinde bilgin olsun.

alemcix

Katılımcı Üye
23 Eyl 2007
591
10
sistemi adam gibi kur orjinal değilse xp orjinal yap otomotik güncellemeleri devreye sok . Programları son sürümlerine yükselt sorun kalmaz.Sp2 de kal bi de 3 e geçme şimdilik.sp3 bazı çakışmalara yol açıyor anakart üzerinde bilgin olsun.

mrb arkadaşım seninde bilgin olsun diye söylüyorum bu konuda bi yorum yapmıştım hatta konu açmıştım yüklemeyin diye baya oluyo sanırım ama şimdi bende yükle 1 aydrı felan hiç bi sorun çıkartmıyo :)

hanoglu2

Yeni üye
14 Eki 2007
6
0
Kısa zamanda verilen yanmıtlar için çok teşekkür ediyorum.
Bazı ayrıntıları sizlerle paylaşayım. Bilgisayarımda yaptığım işlemler şunlardı.

Sisemi onlarca kez adam gibi kurdum. İlk çıktığından itibaren Windows XP kullanıyorum, bilgisayar konularına pekde yabancı değilim.

Windowsu orjinal yaptım.
Windows Genuine Advantage Validation v1.8.31.0 ve
Microsoft Office 2007 Enterprise & Office 2003 Genuine Advantage yamaladım.
Tüm güncellemeleri yaptım. Hem SP2 hem SP3 ile denedim fark etmedi. Format olayı ise bir çok kez yaptım. Yani sıfırdan kurdum. İlk kullanımda problem yaşatmıyor. Hep 1-2 ay sonra hatalar başlıyor ve git gide sistem hataları yaygınlaşıyor. Bu arada ise temel programları kurduktan sonra ise ekstra program kurmamaya çalışıyorum. Artık taşınabilir (portable) program kullanmayı tercih ediyorum ki sistem şişmesin. Formatlama bir kaç sene önceye kadar heralde 50´den fazla format attığımdan bu işten bıktım ve imaj almayı uygulamaya başladım. Acronis True Image kullanıyorum. Sistemi kuruyorum. Lisans + güncelleme + ofis 2003 + güncelleme + temel araçlar (winrar gibi) sonra da imaj alıyorum. Bunu üzerine diğer tercih ettiğim programları kuruyorum. Kullanmaya başlıyorum. Bir zaman sonra bahsettiğim problemler çıkmaya başlayınca eski imajı alıp sistemin üzerine varsayılan ayarlarıyla kuruyorum. Yani sistem tekrar sade hale geliyor. Bu sistemle ilgili tekrara her türlü güncelleme yaptıktıktan sonra temiz yeni bir imajı alıp eskisi gibi saklıyorum. ilk aldığım imajı bir daha kullanmıyorum. Bu yeni ve güncel sistemi kullanmaya başlıyorum. Bunun üzerine daha önceki gibi tercih ettiğim bazı programları kuruyorum. BU programlar sistem üzerine müdahale yapan programlar değil. Registry ayarlamaları da yapmıyorum çünkü bunlar yapılınca kısa zamanda hatalar ile karşılaşıyorum. Sistemimde şimdi Roboform, Nokia PC Suit, ATI enson sürücüsü yüklü. Ama yine aynı sorunu yaşıyorum. Bu imaj işlemleri böyle devam edip gidiyor.

Sorunun kaynağı ve başlangıcı hep Windows Script .

Bir kaç arkadaşım internette bazı sayfalar açılmıyor, bazı sayfalarda problem var ama java ve flash kontrolü son sürüm olduğunu söylüyor diyor. Ben onlara Windows Script 5.6 yükle diyorum ve sorunları çözülüyor. Hani yaygın değil sede bu sorun sadece benim başımada gelmiyor.

3 yıl orjinal lisanslı oem win xp kullandım. Pek sorun yaşamadım. Donanımı güncelleyince Windows lisansımı kabul etmedi. Bu yüzden şimdi bir çok kişinin yaptığını yaptım. Aklıma microsoftun bu kişiler için internetten sistem bozucu bir kod gönderip göndermediğini geliyor. Çünkü Windows Script 5.6 yı yüklüyorum. Sistem düzeliyor. Ama kısa zamanda (1-2 gün içinde bazen 1 hafta sonra) tekrar bozuluyor.

İmaj almak için DOS modunu denemeyi düşündüm. Acronis, sistem açıkken (windows açık ortamda) problemli imaj alınıyor olsa neden sistemden bu şekilde imaj alınmasına izin versinki boot eder öyle alırdı imajı diye de ayrıca düşünüyorum.

İmaj yerleştirmeyi bootable Windows XPE Türkçe ile yapıyorum. Yani asıl sistemi (win xp) hiç açmadan CD´den açılabilen win xp ile yapıyorum ki imajı sağlıklı bir biçimde c sürücüsüne yapoştırsın diye.

Çok konuştum ama ayrıntılı bilgi vermek istedim. Bilgisayar konusunda uzman bilgim çok değil ama tecrübesiz yada bilgisiz de dğilim. Sizin gibi bir çok kişinin yazı ve tücrübeleri okumayı bilgisayar ilgimin yüksekliği nedeniyle severim.

Yardımlarınız ve bilgi, tecrübe paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür edrim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.