//Windows Server Nedir? Faydaları

VITALLION

Özel Üye
12 Nis 2013
10,988
30
26
Merhabalar arkadaşlar. Bugün sizlere özet anlatım ile Windows Server yararlarından bahsedeceğim.

☯ Windows Server Nedir?
windows-server.jpg

Windows Server, normal Windows işletim sisteminden farklı olarak, yalnızca ağ sistemleri içerisinde kullanılmak üzere inşa edilmiş bir işletim sistemidir. İçerisinde bir sunucuda gerekli olabilecek her türlü özelliği barındırmaktadır. Bu sayede kolay bir şekilde yönetim ve düzenleme işlemleri yapılabilmektedir. Bunlarla birlikte içerisinde bulunan veritabanı ve ASP gibi bileşenler ile kolay kullanım özelliği sağlamakta, bu sayede her türlü işlem için kullanılabilmektedir.

☯ Windows Server Sürümleri Nelerdir?
Logo-WinServer-blue_01.jpg

Microsoft, ilk başlarda ağ bilgisayarları için bir boşluk doldurmak için Windows NT 3.1 sürümü ile karşımıza çıktı. İlk başlarda yeterli performansı ve denetlemeyi sağlayamayan Windows NT 3.1, NT 3.5 Server adı altında güncellendi ve yeni sistem olarak tanıtıldı. Daha yüksek kullanım kolaylığı sağlaması ve ekstra özellikler barındırması ile sağlam olarak anılabilecek bir sistemdi. Bu sistemi NT 4.0 sürümüne taşıyan Microsoft, bu sürümde veritabanı yönetimi için ekstra olarak bileşenler ekledi. NT 4.0 Sürümündeki tonlarca hata Microsoft'u yeni bir sistem yapmaya itti ve Windows 2000 Server tanıtıldı. Bu bir devrim demekti, çünkü 2000 Server'dan sonra Windows Server adı altında sistemler çıkmaya başladı. Sıralamamız gerekirse;

Windows Server 2003
Windows Server 2003 RC
Windows Server 2008
Windows Server 2008 R2
Windows Server 2012
Windows Server 2012 R2

☯ Windows Server Faydaları
Aero.png

Dediğim gibi, Windows Server ağ istasyonları için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Ev ve ofis kullanıcılarının işine yaramayacaktır. Fakat iş istasyonları için gayet yararlı özellikler sunmaktadır. Son Windows Server sürümlerinde daha fazla veritabanı ve ASP'ye önem verilmesi, ağ sistemleri açısından önem taşımaktadır.

- Güvenli bir sistem. Standart Windows sürümlerine göre daha az açık barındırıyor.
- Hızlı ve stabil bir sistem. Bu sayede yönetim kolaylaşıyor.
- Gereksiz özellikler barındırmıyor. Yalnızca iş istasyonları için gerekli özellikler bulunuyor.
- Birinci elden Microsoft desteği sağlanıyor.

☯ Windows Server Kurulumu

Windows Server kurulumu gayet basittir. Önce bulmanız gereken istediğiniz sürüme göre bir imaj dosyasıdır. Ardından standart Windows kurulumu gibi disketi yerleştirmeli ve bir tuşa basıp adımları takip etmelisiniz.

İyi forumlar...​

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.