Windows Sunucularda DNS sorunu

CheⓢsteR

Katılımcı Üye
30 Tem 2007
524
12
Windows Sunucularda DNS sorunu
Windows 2000 ve 2003 sunucularda son günlerde yaygınlaşmaya başlayan, Microsoft DNS Sunucu hatalarının sebebi Microsoft DNS sunucusunda meydana gelen ve henüz Microsoft tarafından tespit edilemeyen bir açıktan kaynaklandığı güvenlik portallarında duyurulmuştur. Dünya\'da şuan 22 milyon Windows sunucu bu problemden etkilenmektedir.Kayıt dosyası ile söz konusu açığı geçici olarak devre dışı bırakabildik. Konuyla ilgili Windows sunuculara sahip kişilerin aşağıdaki adımları uygularak bu açıktan korunması mümkün olacaktır.

Adım 1: http://intertek.tbt.com.tr/dnsfix.zip dosyasını sunucunuza indiriniz ve dnsfix.reg dosyasını zip içerisinden çıkarınız.
Adım 2: dnsfix.reg dosyasına çift tıklayarak bu dosyadaki ayarların kayıt defterine girmesini sağlayınız.
Adım 3: Start->Run->cmd çalıştırınız.
Adım 4: cmd konsolunda net stop DNS komutu ile DNS sunucuyu stop edip tekrar cmd konsolunda net start DNS komutu ile Microsoft DNS sunucuyu yeniden başlatınız.

Bilginize.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.