Windows Sunucularda Güvenlik // ANADOLUASLANI

SeNZeRo

Özel Üye
8 Eyl 2016
5,100
14
windows-sunucu.png

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere windows sunucunuzun güvenliği için önemli bir etkiye sahip olan bazı küçük önlemleri anlatacağım.

1- Sunucuda şifre güvenliği sağlanmalıdır. Basit herkes tarafından bilinen şifreler konulmamalıdır. Adınızı , soyadınızı , doğum tarihinizi şifreniz yapmayın.

2- Kullanıcı adınızı güvenli bir ad yapın. Herkesin bildiği admin , administrator , root vs vs gibi kullanıcı adları yapmayın. Kimsenin bilemeyeceği size özel bir kullanıcı adı yapın.

3- İşletim sisteminizi açıklara karşı güncel tutun. Sisteminizde açık taraması yapın. Yeni çıkan açıklara karşı önlemler alın.

4- İşletim sisteminizi sürekli olarak güncel tutun. Yeni yayınlanan güncellemeleri yükleyin.

5- İşletim sisteminde gerekli servis ve hizmetler dışında başka bir servis çalıştırılmamalı ve gerekmedikçe program kurulmamalıdır.

6- Kullanmadığınız gereksiz portları kapatın.

7- Sunucunun BİOS ayarları şifre ile korunmalıdır.

8- Sisteminizin önemli dosyalarının yedeğini alın. Bir sorun oluştuğunda sisteminiz geri düzeltilebilir.

9- Sunucunuzun disklerini belirli zamanda birleştirin ve disk temizlemesi yapın.

10- Sunucunuzun başka kaynaklara erişim izinleri ve yetkileri sınırlandırılmalıdır.

Konu anlatımı bana aittir. Kolay Gelsin.

69gm4P.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.