Windows ve Linux u Aynı Bilgisayara Kurmak Resimli Anlatım

By-CyL1nD3r

Uzman üye
1 Eyl 2008
1,488
14
BuRs4
Linux kurmak isteyip, Windows'u çok ararım ben diye korkanların en büyük sorunu "aynı bilgisayara Windows ve Linux kurulur mu" olmuştur. İşte cevap, EVET KURULUR, hemde sorunsuz çalışır. Hatta açık kaynaklı muhteşem boot yükleyici yazılım "GRUB" sayesinde bilinen tüm linux dağıtımlarını ve windows'u aynı bilgisayara yükleyebilirsiniz. Yeterli alanınız varsa bu mümkün. Tabi biz şimdilik abartmadan, bir adet Windows ve bir adet Linux dağıtımını aynı bilgisayara nasıl yüklüyoruz ona bakalım. Linux dağıtımı olarak Ubuntu ve Suse'yi seçtim. İlerde başka bir dağıtım da popülerleşirse onu da anlatırım ancak unutmayın temelde yapacaklarımızın birbirinden farkı yok.
Temel olarak Windows kurulu bir bilgisayara, ikinci bir işletim sistemi kurabilmek için, windows'un kurulu olduğu bölüm dışında farklı bir bölüme ihtiyacımız var. Windows'un C:'ye kurulu olduğunu varsayarak, C: dışında bir bölümü Linux için seçmeliyiz. Burdaki bilgilerin yok olacağını unutmayın.
Burada F: Sürüsücüsüne kuracağız.
untitled14ba.gif


Windows içerisinden,
start>mycomputer[sağtuş]>manage
başlat>bilgisayarım[sağtuş]>yönet
diyoruz

untitled25aj.gif


Karşımıza Bilgisayar Yönetimi "computer management" çıkıyor.
Burada, soldaki menüden Disk Yönetimi "Disk Management" ın üzerine bir kez tıklıyoruz ve sağ tarafta mecvcut disklerim görüntüleniyor. Bakın burada C: F: ve D: (CD ROM) görünüyor. Biz F:'ye linux kuracaktık.
Bu yüzden F: diskinin üzerine sağ tıklıyoruz ve "delete partition" bölümü sil diyoruz. Dikkat: Bu diskteki bütün veriler kaybolur
untitled55py.gif
Netekim Windows'da soruyor, Bu diskteki veriler silinecektir, devam etmek istiyor musunuz? Evet diyoruz. Çünkü bu bölümdeki verileri yedekledik ve ya zaten hiçbir veri yoktu. Linux kuracağız o bölüme.


untitled65ar.gifŞimdi karşımıza şu görüntü çıkıyor. Türkçesi, eskiden F: olan bölümüüz şu an "boş alan" olarak görünüyor.
Windows üzerinde yapacaklarımız bu kadar.
elelim Ubuntu'yu Windows'un yanına, Windows'a zarar vermeden nasıl kuracağımıza. Aslında çok basit. Ubuntu CD mizi Cd Rom'a takarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve normal kuruluma başlayın.
Ancak, kurulum esnasında"Diskleri Bölümleme" adımına geldiğimizde, biz daha önce windows'dan bir bölümü sildiğimiz için, artı bir seçenek çıkıyor karşımıza. "use the largest continuous free space" Yani en büyük boş alanı kullan, bizim daha önce Windows üzerinden sildiğimiz bölümden bahsediyor. Onu silmemizle "free space/un allocated space" yani boş alan/bölümlenmemiş alan olmuştu.


untitled115en.gif

Tabii ki bu seçeneği seçip, kurulumu Ubuntu Kurulumuna devam ediyoruz...
Kurulum tamamlandığında bilgisayarımız şu şekilde açılmaya başlayacak: Aşağı yukarı ok tuşları ile hangi işletim sistemini seçersek o açılacak.


grub9yg.pngWindows'un Yanına Suse kuralım şimdi de. Aynen Ubuntu'da olduğu gibi Suse CD/DVD mizi takıp yeniden başlatıyoruz. Suse kurulum ekranı karşımıza çıkıyor. İkinci seçenek olan "installation" diyerek devam ediyoruz


untitled137gg.jpgBir takım işlemler yapıyor kendi kendine...


untitled147xn.jpgDil seçimine geliyoruz. Türkçe ve ya istediğimiz başka bir dili seçiyoruz, ve ileri diyoruz.


untitled159jy.gifGene bir müddet bir takım işlemler yapıyor kendi kendine ve "kurulum ayarları" bölümüne geldiğinde duruyor. Bu bölümde kurulum sonrası kullanacağımız Suse için, paket seçiminden donanım ayarlamalarına kadar her türlü ayarı yapmamız mümkün. Biz şimdilik sadece bölümlendirmeye bakacağız ve Windows'un yanına Windows'a zarar vermeden kurulmasını sağlayacağız. Fare ile "bölümlendirme" yazısının üzerine tıklıyoruz.


untitled169ba.gifÖnerilen bölümlendirme ayarları çıkıyor. Suse'nin önerilen bölümlendirmesi Windows'u silmeye yöneliktir. Suse'de suç aramayın, bütün işletim sistemlerini varsayılan kurulum ayarları böyledir. Aşağıdaki seçeneklerde varsayılan olarak "accept proposal" işaretlidir. Biz son seçenek olan, "create custom partition setup" yani bırak da biz ayarlayalım nasıl kurulacağını seçeneğini işaretliyoruz ve ileri diyoruz.


untitled177ia.gifBu bölümde karşımıza hard disk durumuz çıkıyor. Unutmayın burda karşımıza sadece fiziksel hard disklerimiz çıkar. Yani bilgisayarınızda kaç bölüm olduğu değil, kaç adet fiziksel harddisk varsa onlar çıkar. Biz sildiğimiz bölüm hangi harddsikde ise onu seçiyoruz. Burdaki makinada zaten bir adet harddisk olduğu için, onu seçiyoruz. ve İleri diyoruz


untitled181xi.gifKilit soru burada karşımıza çıkıyor. Akıllı Suse bu harddisk üzerinde boş alan olduğunu (En başta Windows üzerinde sildiğimiz bölüm) anladı ve oraya kurulayımmı diye soruyor. Evet diyoruz.


untitled192bb.gifKurulumun geri kalanı, kendi kendine sonlanıyor. Sadece arada ileri tuşuna basmak ve bazı basit ayarları yapmak kalıyor. Ve bilgisayarımız gene Grub adı verilen açılış yöneticisi ile başlıyor. İstediğimiz işletim sistemini seçerek açıyoruz.


grubsuse8zj.jpg
DİKKAT: Eğer bir sebeple Windows'un yanına kurduğunuz Linux'u kaldırmak isterseniz, en başta anlattığımız Windows Disk yönetiminden linux kurulu bölümleri silebilirsiniz. Ancak açılış yöneticisi "grub" da silinieceğinden bilgisayarınız açılmayacktır. Bir adet Windows XP Cd si ile bilgisayarı açıp, ilk ekranda "r" tuşuna basarak tamir etmeniz ve windows açılış yöneticisini tekrar yüklemeniz gerekmektedir. R ye basıp açacağınız tamir konsılunda girmeniz gerekn komut önce hangi işletim sistemini tamir etmek istediğiniz: muhtemeln bir adet Wİndows kurulu olduğu için "1" daha sonraki tamir komutu "fixmbr" dir. Bunu yaptıktan sonra windows sorunsuz açılacaktır.


Linux u Silmek!!!
Yani, Windows ve linux kurulu bilgisayarınızdan linux u kaldırmak için, Windows'dan
Bilgisayarım>sağtık yönet>disk yönetimi
Linux kurulu partisoyna sağtık> bölümü sil


Bundan sonra daha önce Linux kurlu olan bölüm, disk yönetiminden "free space" olarak görünceketir. Burdan bir mantıksal sürücü oluşturmak için zaten size formatlayacaktır kendisi..
 

kappo

Yeni üye
17 Eki 2008
2
0
peki pardududa bu şekilde kurabilir miyiz?
yardımcı olursan sevinirim
 

denito

Yeni üye
23 Ocak 2008
22
0
eyw saol


vistayada denedim elimde suse veya ubuntu yoktu ama mandriva 2009 ve vistada aynı çatı latında çalıştı:p
 
Son düzenleme:

%%%_1453_%%%

Yeni üye
7 Ara 2008
43
0
arkadaşım sagolasın ban çok yardımcı oldun ama şu ubun tunu ne oldugunu halen anlayamadım ubuntuyu kurmasak olamazmı linux yardımcı olursan şimdiden tşklr:yaho1
 
Selam arkadaşlar ben 64 bit işletim sistemli vista ultimate kullanıyorum hdd nin bir bölümüne de pardus kurmak istiyorum iki işletim bir olsun yanlız yeniden başlatta pardus otomatik başlıyor ilk sayfadan sonra siyah ekran çıkıp kalıyor devam etmiyor nasıl vista ve pardus u beraber kurabilirim 64 bit oldugunu da düşürsek nasıl olur ,ayriyetten kurulursa pardus 4 gb rem i görürümü acil yardım a ihtiyacım var lütfen bilenlerden yardım şimdiden teşekkürler...
 

nebula55

Üye
17 Tem 2009
220
0
dijikan sen eğer tüm harddiske kurduysan grub oraya yüklendiğinden bölmeyeeeçalıştığında sorun yaratacaktır format atarken boş alan bırakıp (pardus bölümünden tamamen ayrı) oraya kurarsan tahminen olur
 

santral_1789

Katılımcı Üye
18 Tem 2009
372
0
ankara-urfa
Selam arkadaşlar ben 64 bit işletim sistemli vista ultimate kullanıyorum hdd nin bir bölümüne de pardus kurmak istiyorum iki işletim bir olsun yanlız yeniden başlatta pardus otomatik başlıyor ilk sayfadan sonra siyah ekran çıkıp kalıyor devam etmiyor nasıl vista ve pardus u beraber kurabilirim 64 bit oldugunu da düşürsek nasıl olur ,ayriyetten kurulursa pardus 4 gb rem i görürümü acil yardım a ihtiyacım var lütfen bilenlerden yardım şimdiden teşekkürler...

bende pardusu vistaya kurmak istiyorum...kaç defa denedim...olmadı..kurtarma cd si ile bilgisayarı kurtardım....bilen vars a bi zahmet anlatsın......
 

anadolu_xxr

Yeni üye
14 Haz 2008
12
0
ArkadaŞim bİlgİsayarini 3 parÇaya bÖl
c ve d vİsta olsun
e yİ pardus yap
İlk vİstayi kur sonra pardusu
vİstada hİÇbİr sorun Çikmiyor...
 

#.FirLaMa.#

Katılımcı Üye
29 Ağu 2009
363
0
İstanbul
Burada, soldaki menüden Disk Yönetimi "Disk Management" ın üzerine bir kez tıklıyoruz ve sağ tarafta mecvcut disklerim görüntüleniyor. Bakın burada C: F: ve D: (CD ROM) görünüyor. Biz F:'ye linux kuracaktık.
Bu yüzden F: diskinin üzerine sağ tıklıyoruz ve "delete partition" bölümü sil diyoruz. Dikkat: Bu diskteki bütün veriler kaybolurhocam bende sadece c var yardım pLs.
 

THT SON MESAJLAR

Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.