WordPress Footer Alanı Nasıl Düzenlenir ?

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,459
Shibuya
logo.png

bHxQQ2.png

WordPress Tema Footer Alanı Nasıl Düzenlenir ?

Bir CMS yani içerik yönetim sistemi olan WordPress'de footer alanlarını web sitelerimizin içerikleriyle alakalı olmasını istiyoruz veya Footer alanlarına ek olarak yazılarımızı, sayfalarımızı eklemek isteyebiliyoruz. Sırasıyla maddeler halinde aşağıda bulunan seçenekleri gözden geçirin ve sizin temanızla uyumlu çalışan bir seçeneği seçtikten sonra tema alt kısmını yani footer alanını düzenleyebilirsiniz.

6apXyk.png

Footer Alanını Eklenti Kullanarak Düzenleme (Visual Composer)

Kod yazarak footer dosyasını düzenlesekte, bazen işin kolayına kaçarak footer alanını eklenti ile kolayca düzenleyebiliriz.

1. Adım: Wordpress panelimize giriş yaptıktan sonra yandaki eklentiyi yüklüyoruz; https://tik.lat/Lsn5G Daha sonra düzenlemek istediğimiz sayfanın altında yer alan ''Edit with Visual Composer'' Yazısına tıklıyoruz.

voUznv.png

5aE7rL.png

2. Adım: ''Edit with Visual Composer'' Yazısına tıkladıktan sonra footer alanına geliyoruz. Footer alanında hangi alanı düzenlemek istiyorsak oraya tıklıyoruz.

l8oyCj.png

5aE7rL.png

3. Adım: Benim düzenlemek istediğim alan iletişim bilgileri olduğu için onları dolduruyorum ve açılan yeni pencerede yer alan kaydet butonuna basıyorum. Bastığımda, yaptığım değişiklikler sayfama işlenecek. Daha sonra sağ üst köşede yer alan ''Update'' butonuna basıyorum ve sayfamı kayıt ediyorum. Bu sayede eklenti ile footer alanını düzenlemiş olduk.

DoemKw.png

6apXyk.png

Özelleştir ile Footer Alanı Düzenlemek

Neredeyse her tema aynı olsa da bazı temalarda footer alanları ''Özelleştir'' alanından düzenlenebiliyor.

1. Adım: Wordpress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Görünüm >> Özelleştir alanına giriyoruz. ( Ayrıca bu alana sitenizin ana sayfasından erişebilirsiniz. )

j8GMTX.png

5aE7rL.png

2. Adım: Özelleştir alanında, sol bölümde yer alan menüde footer, bileşenler veya ana sayfa ayarlarında footer ayarları veya tema alt kısım yazılı seçenek arıyoruz.

fsnnhi.png

5aE7rL.png

3. Adım: Bir önceki adımdaki resimde görülen seçeneklerin içini kontrol ediliyoruz. Footer yazısını gördüğümüz butonlara tıklayarak alt kısmı düzenleyebiliyoruz. Örneğin; Benim şuanda kullandığım temada Bileşenler seçeneğinin içinde yer alıyor. Bileşenlere tıkladığımda karşıma + işareti bulunan buton çıkmakta. Bu sayede footer kısmını kendime göre kişiselleştiriyorum.
Siyah renk ile işaretlediğim alan footer alanımı düzenlediğim yol.
Yeşil renk ile işaretlediğim
''Bir bileşen ekle'' yazılı buton ile hemen sağında yer alandaki bileşenleri kontrol ederek, yeni bir bileşeni footer alanımıza ekleyebiliriz.

rVyxWi.png

6apXyk.png

Bileşenler Alanından Footer Düzenlemek

Bir nevi özelleştir ile aynı olarak görünse de, tamamen aynı değildir. Bazı temalarda footer alanı özelleştir alanında bulunmaz. Bu durumda bileşenler alanına bakarak, temamızın alt kısmını düzenleyebiliriz.

Wordpress panelimize giriş yaptıktan sonra sol bölümden Görünüm >> Bileşenler bölümüne tıklıyoruz. Tema ve site diline bağlı olarak Footer Widget One, Footer Widget Two, Footer Widget Three alanlarını düzenleyeceğiz.
Footer Widget One: Footer alanında ilk başt yer alacak bileşeni belirler. Örneğin; Buraya bir resim eklerseniz, footer bölümünde ilk sırada yer alacaktır.

uLVxXU.png

6apXyk.png

Layouts Alanından Footer Düzenlemek

Bu alan, normal temalar için geçerli olmayabilir. Geçerli temalardan kasıtım, ücretsiz temalarda bu alan yer almayabilir. Genelde ücretli olarak envato ve templatemonster gibi web sitelerinden alınan temalarda yer alır.

1. Adım: Wordpress panelimize giriş yaptıktan sonra solda yer alan ''Layouts'' bölümüne giriyoruz.

kD0BT4.png

5aE7rL.png

2. Adım: Bu alanda footer bölümde yer alan bilgileri kodların arasından bularak değiştiriyoruz.

E4rNko.png

vP6KeK.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.