WordPress Şifre Sıfırlama - Şifre Değiştirme

'Chan

Uzman üye
1 Nis 2020
1,801
1,459
Shibuya
logo.png

Merhaba,

Web sitelerimizin şifresini uzun süre giriş yapmadığımızda unutabiliyoruz ve şifrelerimizi unuttuğumuzda değiştirmek için genelde e-mail adresimize gönderilen bağlantı ile sıfırlıyoruz. Ancak bazı durumlarda özellikle wordpress altyapısını kullanan sitelerimizin şifresini unuttuğumuzda e-posta mail adresimize gelmemektedir. Bu durumda sıfırlamak için
phpMyAdmin kullanabilmekteyiz. Bu konumda size wordpress altyapısına sahip sitelerimizin şifresini, kullanıcı adını ve e-mail adresini değiştirmeyi gösterdim. Diğer altyapıları kullanan web siteleri içinde yine veritabanından phpMyAdmine giriş yaptığınızda ”user” tablosundan değiştirebilirsiniz.

WordPress şifre sıfırlama

Wordpress altyapısını kullanan web sitelerimizin şifresini, kullanıcı adını veya kullanmış olduğumuz e-mail adresi unutabilmekteyiz. Wordpress sıfırlama işlemi için admin panel yoluna “Parolanızı mı unuttunuz ?” şeklinde bir buton koymuş ancak bazı durumlarda bu özellik çalışmıyor ve şifresini sıfırlayamadığımız web sitesine giriş yapamıyoruz. Bu konuda phpMyAdmin üzerinden wordpress şifremizi, kullanıcı adımızı ve e-mail adresini nasıl değiştirebileceğinizi anlattım.

6apXyk.png

1. Adım: Web sitemiz için kullandığımız hosting paneline giriş yapıyoruz. Burada her firma kendi panellerini kullanmaktadır. Yani, firmalara göre panel seçenekleri değişebilir. C-panel kullananlar c-panel'lerine DirectAdmin veya plesk kullananlar hosting yönetim panellerine giriş yaparak, sonraki işlemi gerçekleştirebilir.

pEibcc.jpg

5aE7rL.png

hvezat.jpg

5aE7rL.png

qjZnBi.jpg

6apXyk.png

2. Adım: PhpMyAdmin panelimize giriş yaptıktan sonra sol bileşenlerin olduğu bölümde web sitemiz için kullandığımız veritabanının yanında bulunan + simgesine tıklıyoruz.

V1lyL7.jpg

6apXyk.png

3. Adım: + simgesine tıkladığımızda web sitemizin veritabanında bulunan, wordpress altyapımızın kullandığı veritabanları açılacaktır. WordPress web sitemizde olan değişiklikleri Örneğin; site bağlantımızın değişmesi, web sitemizin başlığının değişmesi gibi. Açılan tablolarda ”wp_users” ismindeki tabloya tıkladığımızda açılan sayfada web sitemizin yönetim bölümüne giriş yapmak için kullanılan hesapları görmekteyiz. Buradan bizim parolasını sıfırlayacağımız hesabın yanına gelerek kalem işareti yani düzenle butonuna tıklıyoruz.

pI4h22.jpg

6apXyk.png

4. Adım: ”wp_users” tablosunun içindeki kullanıcıya girdiğimizde, şifrelerin md5 olarak şifrelendiğini görmekteyiz. Şifre sıfırlayacaksak md5 oluşturmamız gerekmekte ben şu siteyi kullanmaktayım oradan oluşturabilirsiniz. https://tik.lat/42FEO

CXeXPF.jpg

0RWn4Y.gif

İşlemlerimiz bu kadar. Şimdi web sitemizin admin paneline giderek md5 ile şifrelediğimiz şifre ile giriş yapabiliriz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.