Yabancı Dil Öğrenmenin Farklı Taktikleri #Ders2

HaCKeR CaSToR

Katılımcı Üye
9 Eyl 2015
394
0
Şanghay
Evet arkadaşlar bugün sizlerle yabancı dil öğrenme taktiklerinin ikinci dersiyle beraberiz. İlk dersimize http://www.turkhackteam.org/interna...i-dil-ogrenmenin-farkli-taktikleri-ders1.html tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aslında bu seriyi hafta da bir yapmayı planlıyordum ama boş zaman yakalayınca sizi o kadar bekletmek istemedim. Her neyse fazla uzatmadan anlatmaya başlayım

1. Okuyun

images

Hem de çok okuyun. Elinize ne geçerse okuyun. O dilde kitaplar, gazeteler, dergiler okuyun. Hiç zorunuza gitmeden çocuk hikayeleri anlatan öykü kitaplarından alın. Bu tür kitaplar çocukların anlayacağı türden basit ve anlaşılır cümlelerle yazıldığından size çok yardımcı olacaktır. Çok okumak birçok kelimeyi defalarca görmek demektir. Bu da sizin kelime dağarcığınızı geliştirir.

2. Sözlük Kullanın

images

Ama hangi sözlük? Çift dilli sözlüklerden vazgeçin. Onlar sizin çok fazla işinize yaramaz ve tembelliğe yol açar. Örneğin İngilizce öğrenenler için basit açıklamalı İngilizce – İngilizce sözlükler var. Onları kullanın. Tabi bu durumu abartarak her duyduğunuz gördüğünüz kelimeyi araştırmaya çalışırsanız kelimeler arasında boğulursunuz ve sonucunda pes edebilirsiniz. Onun için cümle içinde kullanışından anlamınıda kendiniz çıkarabilirsiniz.

3. Dinleyin

images

Ben geceleri yatarken bile uyuyuncaya kadar BBC London ve V.O.A.6(Voice of America)radyolarını dinlerdim. Evet, hiç anlamadan! Aylarca hiçbirşey anlamadan da olsa dinledim. Arada tanıdık bazı kelimeler yakaladığım zaman sevinçle gülümsüyordum kendi kendime. CNN ve BBC kanallarını ve bulabildiğim tüm yabancı kanalları sürekli takip ediyordum.
Siz de öyle yapın. Anlamasanız dahi sürekli dinleyin. Bu kulak aşinalığı sağlar ve telaffuzunuzu geliştirmeye çok yardımcı olur. Tekrar tekrar duyduğunuz kelimeleri giderek tanımaya başladığınızı fark edersiniz.

4. Yazışın

images

O dil içerikli forumlarda dolaşın, yorumlar yazın, sorular sorun. Hatta arkadaşlar edinin ve messenger veya facebook üzerinden sohbet edin. Günümüzde bu tarz programlar oldukça fazla. Tinder, WeChat, Badoo, Skout vs bunlardan sadece bir kaçı.Karşılıklı konuşmaya göre yazışarak konuşmak çok daha rahattır. Cümlelerinizi düşünerek kurarsınız ve utanmazsınız. Harika pratikler de yapmış olursunuz.

5. Ve Konuşun

images

İnsanlarla konuşmaktan çekinmeyin. Sokağa çıkıp karşınıza gelen ilk turistle geyik muhabbetine başlayın demiyorum. Arkadaşlarınızla, ailenizle denemeler yaparak işe başlayabilirsiniz. Sosyal medyadan görüştüğünüz yabancı arkadaşlarınızla kameralı sohbetlere geçiş yapabilirsiniz. Başlarda biraz utanabilecek olsanız da giderek rahatlayacaksınızdır ve diliniz de çözülmeye başlayacaktır.
Ne olursa olsun konuşmak gerekiyor. Konuşmaktan asla çekinmeyin. Kimse sizden “perfect” konuşmanızı beklemiyor; sonuçta yabancı bir dil konuşuyorsunuz. Elbette konuşarak öğreneceksiniz ve ilerlemenizi fark ettikçe sevineceksiniz. Bu da seviyenizi daha da ilerletmek için size müthiş bir moral – motivasyon sağlayacak..

Son düzenleme:

NEW STYLE

Kıdemli Üye
20 Nis 2014
2,394
1
3
nereye
Ellerinize saglik yine guzel vede renkli bir makale yazmissiniz.:yo
seve-seve sona kadar okudum.:)
tekipteyiz...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.