Yapay Zeka-Bölüm 3

merlins

Üye
24 Mar 2019
172
0
3. bölüm ile devam edelim. Haydi başlayalım;

5-Yapay Zeka için Ön Koşullar?

Konuya başlamanıza yardımcı olacak bazı temel ön koşullar burada verilmiştir.
1. Matematik, İstatistik ve olasılık.
2. Java veya Python gibi programlama dillerinde iyi miktarda deneyim.
3. Algoritmaları anlama ve yazmada güçlü bir tutunma.
4. Veri analizi becerilerinde güçlü bir altyapı.
5. Ayrık matematikte iyi miktarda bilgi.
6. Makine öğrenimi dillerini öğrenme isteği.

6-İşletmelerde Yapay Zeka Uygulamaları?

Yapay zeka, çok çeşitli olası kullanım durumları ile birçok sektörü gerçekten dönüştürme potansiyeline sahiptir. Tüm bu farklı endüstrilerin ve kullanım durumlarının ortak noktası, hepsinin veriye dayalı olmasıdır. Yapay Zeka, özünde verimli bir veri işleme sistemi olduğu için, her yerde çok fazla optimizasyon potansiyeli var.
Yapay zekanın şu anda parladığı sektörlere bir göz atalım.

Sağlık hizmeti:


• Yönetim: Yapay zeka sistemleri, insan hatalarını en aza indirmek ve verimliliği en üst düzeye çıkarmak için rutin, günlük idari görevlere yardımcı oluyor. NLP aracılığıyla tıbbi notların kopyaları ve doktorların okumasını kolaylaştırmak için hasta bilgilerinin yapılandırılmasına yardımcı olur.
• Teletıp: Acil olmayan durumlar için, hastalar semptomlarını analiz etmek, hayati belirtilerini girmek ve tıbbi yardıma ihtiyaç olup olmadığını değerlendirmek için hastanenin AI sistemine ulaşabilir. Bu, tıp uzmanlarının iş yükünü onlara yalnızca önemli vakaları getirerek azaltır.
• Yardımlı Teşhis: Bilgisayarla görme ve evrişimli sinir ağları aracılığıyla, yapay zeka artık tümörleri ve diğer kötü huylu büyümeleri kontrol etmek için MRI taramalarını radyologlardan katlanarak daha hızlı bir şekilde, hatırı sayılır ölçüde daha düşük bir hata payı ile okuyabiliyor.
• Robot yardımlı cerrahi: Robotik ameliyatların çok küçük bir hata payı vardır ve ameliyatları yorulmadan günün her saati tutarlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Bu kadar yüksek bir doğrulukla çalıştıkları için, geleneksel yöntemlere göre daha az invaziftirler ve bu da hastaların hastanede iyileşmek için harcadıkları zamanı potansiyel olarak azaltır.
• Hayati İstatistik İzleme: Bir kişinin sağlık durumu, ilgili hayati istatistiklerinin değişen seviyelerine bağlı olarak devam eden bir süreçtir. Pazarda kitlesel popülerliğe ulaşan giyilebilir cihazlarla, bu veriler dokunulduğunda mevcut değil, yalnızca eyleme geçirilebilir iç görüler sağlamak için analiz edilmeyi bekliyor. Yaşamsal belirtiler, hasta farkına varmadan bile sağlık dalgalanmalarını tahmin etme potansiyeline sahip olduğundan, burada birçok canlı kurtarma uygulaması vardır.

E-ticaret

• Daha iyi öneriler: Bu genellikle insanların yapay zekanın iş uygulamaları hakkında sorulduğunda verdiği ilk örnektir ve bunun nedeni, yapay zekanın halihazırda harika sonuçlar verdiği bir alandır. Çoğu büyük e-ticaret oyuncusu, kullanıcıların ilgisini çekebilecek ürün önerileri yapmak için Yapay Zekayı dahil etti ve bu durum, kâr oranlarında önemli artışlara yol açtı.
• Sohbet robotları: Yapay Zeka sohbet robotlarının endüstriler arasında yaygınlaşmasına ve ziyaret ettiğimiz diğer tüm web sitelerine dayanan bir başka ünlü örnek . Bu sohbet robotları artık müşterilere tek saatlerde ve yoğun saatlerde de hizmet veriyor ve sınırlı insan kaynağının darboğazını ortadan kaldırıyor.
• Spam ve sahte incelemeleri filtreleme: Amazon gibi sitelerin aldığı çok sayıda inceleme nedeniyle, kötü amaçlı içeriği filtrelemek için insan gözünün bunları taraması imkansız olacaktır. Yapay Zeka, NLP'nin gücü sayesinde bu incelemeleri şüpheli etkinlikler için tarayabilir ve filtreleyebilir, böylece daha iyi bir alıcı deneyimi sağlayabilir.
• Aramayı optimize etme: Tüm e-ticaret, kullanıcıların istediklerini aramalarına ve bulabilmelerine bağlıdır. Yapay Zeka, kullanıcıların tam olarak aradıkları ürünü bulmalarını sağlamak için binlerce parametreye dayalı olarak arama sonuçlarını optimize ediyor.
• Tedarik zinciri: AI, farklı ürünlere yönelik talebi farklı zaman dilimlerinde tahmin etmek için kullanılıyor, böylece stoklarını talebi karşılayacak şekilde yönetebilirler.

İnsan kaynakları

• İş kültürü oluşturma: Yapay zeka, çalışan verilerini analiz etmek ve onları doğru ekiplere yerleştirmek, yetkinliklerine göre projeler atamak, iş yeri hakkında geri bildirim toplamak ve hatta şirketten ayrılmanın eşiğinde olup olmadıklarını tahmin etmeye çalışmak için kullanılıyor.
• İşe Alma: NLP ile AI, birkaç saniye içinde binlerce CV'den geçebilir ve uygun bir uyum olup olmadığını belirleyebilir. Bu yararlıdır, çünkü herhangi bir insan hatası veya önyargısı olmayacak ve işe alma döngülerinin uzunluğunu önemli ölçüde azaltacaktır.

AI'da robotlar

Robot teknolojisi alanı, yapay zekanın gerçeğe dönüşmesinden önce bile gelişiyordu. Bu aşamada yapay zeka, robotiklerin verimli robotlarla daha hızlı inovasyon yapmasına yardımcı oluyor. AI'daki robotlar, özellikle imalat ve paketleme endüstrilerinde dikey ve endüstrilerde uygulamalar buldu. AI'da robotların birkaç uygulaması:
Montaj
• Gelişmiş görüş sistemleri ile birlikte yapay zeka, gerçek zamanlı rota düzeltmede yardımcı olabilir
• Ayrıca robotların, çalışırken belirli bir süreç için hangi yolun en iyi olduğunu öğrenmesine yardımcı olur.
Müşteri servisi
• Yapay zeka özellikli robotlar, perakende ve konaklama sektörlerinde müşteri hizmetleri kapasitesinde kullanılıyor
• Bu robotlar, müşterilerle akıllıca ve bir insan gibi etkileşim kurmak için Doğal Dil İşlemeden yararlanır.
• Bu sistemler insanlarla daha fazla etkileşime giriyor, makine öğrenimi yardımıyla daha fazla öğreniyorlar
Ambalajlama
• AI daha hızlı, daha ucuz ve daha doğru paketleme sağlar
• Bir robotun yaptığı belirli hareketleri kaydetmeye yardımcı olur ve bunları sürekli olarak iyileştirir, robotik sistemleri kolayca kurar ve hareket ettirir.
Açık Kaynak Robotik
• Günümüzde robotik sistemler, yapay zeka yeteneklerine sahip açık kaynaklı sistemler olarak satılmaktadır.
• Bu şekilde, kullanıcılar robotlara belirli bir uygulamaya göre özel görevleri gerçekleştirmeyi öğretebilir.
• Örneğin: küçük ölçekli tarım
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.