Yapay Zeka-Bölüm 4

merlins

Üye
24 Mar 2019
172
0
4. bölüm ile devam edelim. Haydi başlayalım;

7-Yapay Zekada En Çok Kullanılan Uygulamalar

1. Google'ın AI destekli tahminleri (Örnek: Google Haritalar)
2. Yolculuk paylaşımı uygulamaları (Örnek: Uber, Lyft)
3. Ticari Uçuşlarda AI Oto pilot
4. E-postalarda spam filtreleri
5. İntihal denetleyicileri ve araçları
6. Yüz tanıma
7. Arama önerileri
8. Sesten metne özellikleri
9. Akıllı kişisel asistanlar (Örnek: Siri, Alexa)
10. Dolandırıcılıktan korunma ve önleme.

8-Yapay Zeka İşleri

Indeed'e göre, AI becerilerine olan talep son üç yılda iki katından fazla arttı. İş ilanları %119 arttı. Günümüzde, bir görüntü işleme algoritması eğitimi dakikalar içinde yapılabiliyor, eskiden aynı görev saatler alıyordu. Mevcut iş ilanlarının sayısı ile karşılaştırıldığında, gerekli becerilere sahip kalifiye işgücü eksikliği vardır. Bir Yapay Zeka Kariyerine derinlemesine dalmadan önce öğrenilmesi gereken birkaç beceri, bayesian Ağları ve Sinir Ağları, Bilgisayar Bilimi (programlama dilleriyle kodlama deneyimi), Fizik, Robotik ve matematik ve istatistik gibi çeşitli matematik seviyeleridir. AI'da bir kariyer oluşturmakla ilgileniyorsanız, bu alanda mevcut olan çeşitli iş rollerinin farkında olmalısınız.
AI dünyasındaki farklı iş rollerine ve her bir iş rolü için hangi becerilere sahip olunması gerektiğine daha yakından bakalım.

Makine Öğrenimi Mühendisi

Bir Makine Öğrenimi Mühendisinin rolü, Veri Bilimi veya uygulamalı araştırma geçmişinden gelen biri için uygundur. Ayrıca, birden çok programlama dilini tam olarak anladığını gösterebilmelidir. Muazzam veri kümeleriyle çalışırken tahmine dayalı modeller uygulayabilmeli ve NLP'den yararlanabilmelidir. Eclipse ve IntelliJ gibi yazılım geliştirme IDE araçlarına aşinalık da önemlidir. Makine Öğrenimi Mühendisleri çoğunlukla çeşitli makine öğrenimi projeleri için platformlar oluşturmaktan ve yönetmekten sorumludur. Bir Makine Öğrenimi Mühendisinin yıllık medyan maaşının 114.856 dolar olduğu söyleniyor. Şirketler genellikle yüksek lisans derecesine ve Java, Python ve Scala hakkında derinlemesine bilgiye sahip kişileri işe alır. Beceri gereksinimleri bir şirketten diğerine değişebilir, ancak analitik beceriler ve bulut uygulamalarıyla ilgili deneyim bir artıdır.

Veri Bilimcisi

Makine öğrenimi ve tahmine dayalı analitiği kullanarak büyük ve karmaşık veri kümelerini toplamak, analiz etmek ve yorumlamak, bir Veri Bilimcisinin ana görevlerinden biridir. Veri Bilimciler, analiz için veri toplamayı ve temizlemeyi sağlayan algoritmalar geliştirmeye de yardımcı olur. Bir Veri Bilimcisinin yıllık medyan maaşı 120,931 $ 'dır ve gerekli beceriler aşağıdaki gibidir:
• Hive
• Hadoop
• MapReduce
• Pig
• Spark
• Python
• Scala
• SQL
Gerekli beceriler bir şirketten diğerine değişiklik gösterse de çoğu şirket bilgisayar bilimlerinde yüksek lisans veya doktora derecesi gerektirir. Yapay zeka geliştiricisi olmak isteyen bir Veri Bilimcisi için, gelişmiş bir bilgisayar bilimi derecesi zafer kazanacaktır. Yapılandırılmamış verileri anlama becerisinin yanı sıra, bulguları iş liderleriyle iletmeye yardımcı olmak için güçlü analitik ve iletişim becerilerine sahip olmalıdır.

İş Zekası Geliştiricisi

Yapay zeka alanında kariyer, İş Zekası (BI) geliştiricisinin konumunu da içerir. Bu rolün ana hedeflerinden biri, iş ve pazar eğilimlerini belirlemeye yardımcı olacak karmaşık veri kümelerini analiz etmektir. Bir iş zekası geliştiricisi, yıllık medyan maaşı 92.278 ABD dolarıdır. Bir BI geliştiricisinin sorumluluklarından bazıları, bulut tabanlı veri platformlarında karmaşık verileri tasarlamak, modellemek ve sürdürmektir. Bu rolle ilgileniyorsanız, güçlü teknik ve analitik becerilere sahip olmalısınız. Çözümleri teknik bilgiye sahip olmayan ve problem çözme becerisi sergileyen meslektaşlarınıza iletebilmelisiniz. Bir BI geliştiricisinin ilgili herhangi bir alanda lisans derecesine sahip olması gerekir. İş tecrübesi veya sertifikalar da çok arzu edilir.
Gerekli beceriler veri madenciliği, SQL sorguları, SQL sunucu raporlama hizmetleri, BI teknolojileri ve veri ambarı tasarımı olacaktır.

Araştırmacı bilim adamı

Araştırmacı bilim adamı, Yapay Zeka alanında önde gelen kariyerlerden biridir. Uygulamalı matematik, derin öğrenme, makine öğrenimi ve hesaplamalı istatistik gibi birçok disiplinde uzman olmalıdır. Adayların bilgisayar algısı, grafik modeller, pekiştirmeli öğrenme ve NLP ile ilgili kapsamlı bilgiye sahip olması gerekir.
Veri Bilimcilerine benzer şekilde, bir araştırma bilim adamının bilgisayar bilimlerinde yüksek lisans veya doktora derecesine sahip olması beklenir. Yıllık medyan maaşın 99.809 dolar olduğu söyleniyor.
Çoğu şirket, paralel bilgi işlem, dağıtılmış bilgi işlem, kıyaslama ve makine öğrenimi konularında derinlemesine bir anlayışa sahip birini arıyor.

Büyük Veri Mühendisi / Mimarı

AI alanındaki çeşitli işler arasında, Big Data Engineer / Architects yıllık ortalama 151.307 $ 'lık ortalama maaş ile en iyi maaş ödeyen işe sahip. İş sistemlerinin birbirleriyle iletişim kurmasını ve verileri harmanlamasını sağlayan bir ekosistemin geliştirilmesinde hayati bir rol oynarlar. Veri Bilimcilerle karşılaştırıldığında, Büyük Veri Mimarlarına veya Mühendislerine genellikle Spark ve Hadoop'taki büyük veri ortamını planlama, tasarlama ve geliştirme ile ilgili görevler verilir.
Şirketler, C ++, Java, Python ve Scala konusunda deneyim sergileyen kişileri işe almak istiyor. Veri madenciliği, veri görselleştirme ve veri taşıma becerileri bir avantajdır. Doktora Matematik veya ilgili herhangi bir bilgisayar bilimi alanında bir bonus olacaktır.

9-Yapay Zekada Kariyer Trendleri

Hintli şirketlerin %57'si Pazar Duyarlılığını karşılayacak doğru yeteneği bulmayı dört gözle bekliyor. Yapay zeka rollerine başarıyla geçiş yapmış adayların maaşlarında %60-70'lik bir artış oldu. WEF'e göre 2020 yılına kadar Yapay Zeka alanında 133 milyon iş yaratılacak.

10-Yapay Zekanın Geleceği

İnsanlar olarak teknolojik değişimlerden ve kurgudan her zaman etkilenmişizdir, şu anda tarihimizdeki en büyük gelişmelerin ortasında yaşıyoruz. Yapay Zeka, teknoloji alanında bir sonraki büyük şey olarak ortaya çıktı. Dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, yapay zeka ve makine öğreniminde çığır açan yeniliklerle geliyor. Yapay zeka yalnızca her endüstrinin ve her insanın geleceğini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda büyük veri, robotik ve IOT gibi yeni gelişen teknolojilerin ana itici gücü olarak da hareket ediyor. Büyüme hızı göz önünde bulundurulduğunda, öngörülebilir gelecek için teknolojik bir yenilikçi olarak hareket etmeye devam edecektir. Bu nedenle, eğitimli ve sertifikalı profesyonellerin ödüllendirici bir kariyere girmeleri için muazzam fırsatlar vardır. Bu teknolojiler büyümeye devam ederken, sosyal ortam ve yaşam kalitesi üzerinde giderek daha fazla etkiye sahip olacaklar.
Yapay zeka sertifikası almak, bu sektördeki diğer adaylar karşısında size bir avantaj sağlayacaktır. Yüz Tanıma, Sağlık Hizmetlerinde Yapay Zeka, Chat-botlar ve daha fazlası gibi gelişmelerle şimdi Yapay Zeka alanında başarılı bir kariyere giden yolu inşa etmenin tam zamanı. Sanal asistanlar, zamandan ve enerjiden tasarruf etmemize yardımcı olarak gündelik hayata çoktan girdi. Tesla gibi teknoloji devlerinin sürücüsüz arabaları bize geleceğe giden ilk adımı şimdiden gösterdi. AI, iklim değişikliğinin risklerini azaltmaya ve tahmin etmeye yardımcı olabilir ve çok geç olmadan bir fark yaratmamızı sağlayabilir. Ve tüm bu gelişmeler sadece başlangıç, çok daha fazlası gelecek. 2022 yılına kadar 133 milyon yeni Yapay Zeka işinin Yapay Zeka tarafından yaratılacağı söyleniyor.
 
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.