Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

3 Haz 2017
67
0
Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren yapay zeka hakkında sizler için detaylı bir şekilde makale yazısı hazırladık. Bu makale yazısı sayesinde yapay zeka nedir? Yapay zeka çeşitleri nelerdir detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabileceksiniz.

Öncelikle yapay zeka, insanlar tarafından yapılan ve makinelere vb aletlere yükleme yapılarak bir akıl örneği oluşturmaktadır. Yapay zekalı makineler aynı insanlar gibi hareket edebilir, insanların kavramsallaştırdığı bilgilere göre hareket eden akıllı bir makineler olarak tabir edebiliriz. Yapay zeka tamamen sorunların çözümüne dayalı olmak üzere programlanmış insan gibi düşünme yetisine sahip olabilmesi ilerleyen zamanlar da yeni fikir ve pratik uygulamalar yapılması adına çalışmalar yapmaktadır.

Günümüzde yapay zeka kullanım alanları da gittikçe çeşitlenmekte ve artmaktadır. Buna istinaden yapay zeka ya olan ilgi ve ihtiyaç da gün geçtikçe artmaktadır. Çeşitli bilim insanları ve uzmanların bu alanda çok farklı fikir görüşlerine sahip olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bazıları yapay zeka çalışmalarının çok iyi olduğunu belirtirken diğerleri de bu çalışmaların ilerleyen zamanlarda insanoğluna zara verebileceği yöndedir. Ancak böyle bir durumu şu aşamada net olarak bilemeyiz.

Yapay Zeka Çeşitleri Nelerdir?

Yapay zeka çeşitleri kendi içinde 4 çeşide ayrılmaktadır. Şimdi gelin bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Tip1 ( Reaktif )
Bu tip yapay zekalar en basit hali ile hazırlanmış olan yapay zeka çeşidi olarak adlandırabiliriz. Durum ve gelişen ortam karşısında, ne görüyor ise ona doğru tepki vermektedir. Çok fonksiyonlu iş yapma olanağına karşın fazla bir işlem yapamaz, geçmişe dair fazla bir şey hatırlamamaktadır. Bunun yanı sıra, sadece 1 alanda uzmanlaşabileceğini söyleyebiliriz

Tip 2 ( Sınırlı Hafıza )
Tip 2 sınırlı hafıza olduğunu söyleyebiliriz. Tip 1 e oranla geçmişi hatırlamakta daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Geçmişi göz önüne getirerek programlama dünyasına kendisini eklemektedir.

Tip 3 ( Zihin Teorileri )
Yapay zeka çeşitlerinden olan tip3 daha iyi düşünebilme hareket edebilme insan duygularını, düşünce ve hareketlerini anlama kapasitesi olduğunu söyleyebiliriz.

Tip 4 ( Bilinci Olan )
En gelişmiş ve kendi bilincinde olan bir yapay zeka çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir yapay zeka olmamakla birlikte süper güçlü bir yapay zeka olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra soyut düşünceler çıkarıp buna göre düşünme yeteneğine de sahiptir.
 
Son düzenleme:
Üst

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.