Yapay Zeka İle İlgilenen Arkadaşlar Bakarmısınızz Acil

SehzaDe7

Yeni üye
21 Eyl 2012
9
0
insanoğlunun yaptığı bir işi hangi algoritma ya da algoritmaları kullanarak yaparız ve tasarımını nasıl yaparız.

AlucaarD

Katılımcı Üye
9 Tem 2015
422
0
Hayatım boyunca bu yapay zeka olayını merak etmişimdir herşeye bir fikir üretebiliyorum ha şöyle yapabilirler falan fakat bu yapay zekaya akıl sır erdiremiyorum

SehzaDe7

Yeni üye
21 Eyl 2012
9
0
yapay zeka dersi görüyorum şu vizelerimi atlatayım güzel bir şekilde anlatırım sana :) bana yarına kadar bu sorunun cevabı lazım ve kendım cıkamıyorum işin içinden yapay zekaya giriş sınavım var yardım pls :)

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
insanoğlunun yaptığı bir işi hangi algoritma ya da algoritmaları kullanarak yaparız ve tasarımını nasıl yaparız.

Yapay zeka, çok geniş kapsamlı bir terimdir. Alt dalları olarak machine learningi (makine öğrenmesi) ele alırsak, arkaplanda dönen algoritmalarda sağlam bir matematik istatistik vardır.

İnsanların yaptığı işleri yapabilen machine learning konuları arasında "örüntü tanıma, yüz tanıma, sınıflandırma (örneğin yazıları olumlu olumsuz olarak ayırma ve tabii ki çok daha fazlası), ses tanıma, text2speech, speech2text, gelecek tahmini, risk analizi" vs vs bir ton alan sayılabilir.

Natural Language Processing (doğal dil işleme), insan makine etkileişimi için olmazsa olmazdır. Makine sizin ne dediğinizi (sadece ses olarak değil, kavram olarak) algılayamazsa görevini icra edemez.

Yapay zekada şöyle bir durum var, "insan gibi düşünme" --- "insan gibi davranma" --- "rasyonel düşünme" --- "rasyonel davranma". Rasyonel kısımda, bildikleri doğrultusunda hareket etme mantığı vardır. Yapay zeka görüşü ikiye ayrılır, insanı modelleme vs rasyonel çalışabilme.

Günümüz şartlarında belirli seviyede mantık programlama aracılığı ile bir yerlere gelinebiliyor. Ama henüz insan beyninin fonksiyonelliğinde bir yapay zeka söz konusu değil. İlerde olur mu, zannetmiyorum..

Bu sene yapay zeka ve mantık programlama dersi alıyorum, çok güzel konular, çokta eğlenceli.

Şuan ki machine learning çalışmalarında iki farklı konu var, "classification" ve "clustering". Sınıflandırma ve kümeleme, sınıflandırma algoritmalarında elimizde önceden bulunan ne olduğu belli olan veriler vardır, makineyi bu verilerle eğitiriz ve benzer verilerle test ederiz. Kümelemede ise eğitimsiz/gözetimsiz olarak sadece veriyi verip çıkarımlar yapmasını bekleriz.

Birde işin neural network / deep learning alanı var, o bambaşka bir kafa.

Özetle hepsinin altında matematik/mantık yatıyor.

SehzaDe7

Yeni üye
21 Eyl 2012
9
0
Yapay zeka, çok geniş kapsamlı bir terimdir. Alt dalları olarak machine learningi (makine öğrenmesi) ele alırsak, arkaplanda dönen algoritmalarda sağlam bir matematik istatistik vardır.

İnsanların yaptığı işleri yapabilen machine learning konuları arasında "örüntü tanıma, yüz tanıma, sınıflandırma (örneğin yazıları olumlu olumsuz olarak ayırma ve tabii ki çok daha fazlası), ses tanıma, text2speech, speech2text, gelecek tahmini, risk analizi" vs vs bir ton alan sayılabilir.

Natural Language Processing (doğal dil işleme), insan makine etkileişimi için olmazsa olmazdır. Makine sizin ne dediğinizi (sadece ses olarak değil, kavram olarak) algılayamazsa görevini icra edemez.

Yapay zekada şöyle bir durum var, "insan gibi düşünme" --- "insan gibi davranma" --- "rasyonel düşünme" --- "rasyonel davranma". Rasyonel kısımda, bildikleri doğrultusunda hareket etme mantığı vardır. Yapay zeka görüşü ikiye ayrılır, insanı modelleme vs rasyonel çalışabilme.

Günümüz şartlarında belirli seviyede mantık programlama aracılığı ile bir yerlere gelinebiliyor. Ama henüz insan beyninin fonksiyonelliğinde bir yapay zeka söz konusu değil. İlerde olur mu, zannetmiyorum..

Bu sene yapay zeka ve mantık programlama dersi alıyorum, çok güzel konular, çokta eğlenceli.

Şuan ki machine learning çalışmalarında iki farklı konu var, "classification" ve "clustering". Sınıflandırma ve kümeleme, sınıflandırma algoritmalarında elimizde önceden bulunan ne olduğu belli olan veriler vardır, makineyi bu verilerle eğitiriz ve benzer verilerle test ederiz. Kümelemede ise eğitimsiz/gözetimsiz olarak sadece veriyi verip çıkarımlar yapmasını bekleriz.

Birde işin neural network / deep learning alanı var, o bambaşka bir kafa.

Özetle hepsinin altında matematik/mantık yatıyor.

Seni Çok İyi Anlıyorum kardeşim. Milyonlarca veriler ile çalışıyorsun biliyorum. Bende Yapay Zekaya giriş dersi okuyorum ve yarın bu soru ile vize sınavına giricem yani senin anlayacağın yardıma ihtiyaçım var

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
Soruda spesifik bir şeyi belirtmemiş yalnız, hangi işi yapmak için hangi algoritma ?

Şiir yazan bir makine yapmak için, binlerce şiir örneğini alıp bir neural network kurup eğitip sonrasında şiir yazdırabilirsin mesela.

Cevap için bu yeterli mi bilmiyorum.

SehzaDe7

Yeni üye
21 Eyl 2012
9
0
Soruda spesifik bir şeyi belirtmemiş yalnız, hangi işi yapmak için hangi algoritma ?

Şiir yazan bir makine yapmak için, binlerce şiir örneğini alıp bir neural network kurup eğitip sonrasında şiir yazdırabilirsin mesela.

Cevap için bu yeterli mi bilmiyorum.

hoca algoritma ve tasarım istiyor kardeşim bunun yeterli olacağını zannetmiyorum

SehzaDe7

Yeni üye
21 Eyl 2012
9
0
Naive bayes, random forest, support vector machine gibi algoritmaları incele o zaman.. Gerçi SVM üst seviye bir algoritma. Naive bayes ise bayes teoremi tabanlı istatistik algoritması kolay bir şey.

hocam ben sana şöyle soyleyeyim bunların hiçbirini bilmıyorum ve yapay zeka dersinde yapay sinir ağları , bulanık mantık , normalizasyon gibi konuları gördük ve sınav uygulama değil tek soru 20dk süre nasıl bişey yapacağım hakkında fikrim yok :)

ihan3t

Kadim Üye
7 Şub 2012
5,018
24
hocam ben sana şöyle soyleyeyim bunların hiçbirini bilmıyorum ve yapay zeka dersinde yapay sinir ağları , bulanık mantık , normalizasyon gibi konuları gördük ve sınav uygulama değil tek soru 20dk süre nasıl bişey yapacağım hakkında fikrim yok :)

İşin zor o zaman, muhtemelen hocanız bir neural network kurulumunu istiyor. Anlattığı konuları tekrar incele yapacak bir şey yok. Bende şuan görüntü işleme çalışıyorum.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.