Yazılım Alanında Gelişmek

TheDarkFire

Kıdemli Üye
18 Mar 2015
2,993
0
Arkadaşlar sizden fikir almak için buraya konu açtım.
26 yaşındayım, makine teknikeriyim ancak bu işi yapmak istemiyorum. Yazılım olarak çok bilgim yok sadece CNC makineler için program yazmayı biliyorum.
Bir arkadaşım da grafik tasarımcı reklam işleriyle falan uğraşıyor ve ortak bi şirket açma planımız var. Bilgisayara yatkınlığımdan ve sıkı çalıştığımı bildiği için beraber çalışmak istiyor ancak o vakte kadar kendimi yazılım alanında geliştirmem gerek. Web sitesi tasarlama, program yazma programdaki hataları giderme v.s
Şu anda da bilgisayar programcılığına yazılacağım açıktan oluyor mu bilmiyorum gidip konuşacağım Pazartesi günü.
Ama bireysel olarakta çalışmam gerek. Akşam 4 de işten dönüyorum haftasonum da tatil yani çalışmak için yeterli vaktim var.
Ama nereden başlamalıyım. Bilgili kişiler yardımcı olabilir mi?

BySciaa

Katılımcı Üye
9 Tem 2012
887
241
Root
Arkadaşlar sizden fikir almak için buraya konu açtım.
26 yaşındayım, makine teknikeriyim ancak bu işi yapmak istemiyorum. Yazılım olarak çok bilgim yok sadece CNC makineler için program yazmayı biliyorum.
Bir arkadaşım da grafik tasarımcı reklam işleriyle falan uğraşıyor ve ortak bi şirket açma planımız var. Bilgisayara yatkınlığımdan ve sıkı çalıştığımı bildiği için beraber çalışmak istiyor ancak o vakte kadar kendimi yazılım alanında geliştirmem gerek. Web sitesi tasarlama, program yazma programdaki hataları giderme v.s
Şu anda da bilgisayar programcılığına yazılacağım açıktan oluyor mu bilmiyorum gidip konuşacağım Pazartesi günü.
Ama bireysel olarakta çalışmam gerek. Akşam 4 de işten dönüyorum haftasonum da tatil yani çalışmak için yeterli vaktim var.
Ama nereden başlamalıyım. Bilgili kişiler yardımcı olabilir mi?
Öncelikle Algoritma mantığını anlamak gerek flowchartlar ile başlamanı öneririm daha sonrasında fonksiyonlar döngüler vs iyi anlaman için C dilini öğrenmelisin daha sonrasında geliştireceğin ortama göre bir dil seçip uzmanlaşmalısın mataüstü programlar için C# web siteleri için PHP bot ve pek çok alan için Python öğrenebilirsin ancak bir dili tamamıyla öğrenmek neredeyse imkansız asıl amaç mantığı öğrenmek ve o mantığa göre syntaxı dönüştürebilmek.

Ɲémesis

Ar-Ge Ekibi Lider Yardımcısı
17 Haz 2022
974
1,587
Panama
Merhabalar

Yazılımın ana noktası algoritmadır, yazılıma başlamadan önce temel bir algoritma bilmeniz size fayda sağlayacaktır.

Algoritma konusunda bakabileceğiniz bir kaç konu bırakıyorum.

Yazılım kendi içinden alanlara ayrılmaktadır (Oyun geliştirme, web sitesi geliştirme, yapay zeka, Uygulama geliştirme vs.) kendinize bir alan belirledikten sonra, o alan için kullanılan dillere bakın hangisi size uygun gelecekse onun üzerinden ilerleyebilirsiniz. Eğitim olarakda BTK akademiyi önerebilirim. Web alanında gitmek isterseniz Html -> Css -> JavaScript sırasında ilerleyebilsiniz.

İyi forumlar dilerim :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.