Yazılım | Programlama Yazılım alanında kariyer

wcmocha

Yeni üye
27 May 2019
18
0
istanbul
selamlar. ben yıldız teknik üniversitesinde istatistik okuyorum ancak yazılım alanında çalışmak istiyorum. bölümümde biraz da olsa yazılım dersi görüyorum ama yeterli degil. bu nedenle bireysel olarak kendimi geliştirmem gerekiyor. pc mühendisligi diplomam olmayacagı için zaten ileride dezavantajlı olacagım. bu konu hakkında iki sorum var:

1)Bu alanda kariyer sahibi olabilrmek için bireysel olarak nereden başlamalıyım ögrenmeye ve hangi adımları izlemeliyim?
2)Açık öğretimden 4 yıllık yönetim bilişim sistemleri diploması almak gelecekte iş bulma konusunda katkı saglar mı?

Al5ancak

Üye
31 Ara 2018
170
2
Programlama dili öğrenemekten başlayabilirsin daha sonra bitirdikçe kendin projeler üretmeye çalış ne bilim bir oyun çıkar hangi alana gitmek istiyorsan ona göre projeler geliştir artı olarak githubdan başkalarının projelerini incele.
İkinci soruna şunu diyebilirim şahsen açıköğretim den bir diploma sahibi olursun fakat bir odtü istanbul teknik kadar etkili olamaz ama kendini eğer oralardan mezun olmuş biri kadar geliştirirsen iş bulma olanağın daha fazla artar.
İyi forumlar.

RTFM

Üye
22 Nis 2019
174
8
selamlar. ben yıldız teknik üniversitesinde istatistik okuyorum ancak yazılım alanında çalışmak istiyorum. bölümümde biraz da olsa yazılım dersi görüyorum ama yeterli degil. bu nedenle bireysel olarak kendimi geliştirmem gerekiyor. pc mühendisligi diplomam olmayacagı için zaten ileride dezavantajlı olacagım. bu konu hakkında iki sorum var:

1)Bu alanda kariyer sahibi olabilrmek için bireysel olarak nereden başlamalıyım ögrenmeye ve hangi adımları izlemeliyim?
2)Açık öğretimden 4 yıllık yönetim bilişim sistemleri diploması almak gelecekte iş bulma konusunda katkı saglar mı?

Merhaba,

Öncelikle ilk soruna bir cevap vermek istiyorum. Bir programlama dili öğrenmek istiyorsanız, ihtiyacınıza göre bkz:

Front-end web development – JavaScript
Back-end web development – JavaScript, Python, Java, PHP, Ruby, C#
Desktop application – Java, C++, Python
Mobile development – Swift, Java, C#
Game development – C++, C#

Gibi öncelikle programlama mantığı oluşurmanız gerekiyor hangi dil üzerine gidecekseniz başlamadan önce sürekli olarak bir algoritmanızı geliştirin, kod yazmak işin kolay kısmıdır. Youtube dan veya udemy üzerinden kurslar ile devam edebilirsiniz.

İkinci soruna cevap olarak ise teori de bir diploma işinize yarayabilir ama pratikte, her hangi bir 4 sene normal eğitim gören ybs öğrencisi sizden kat kat fazla bir deneyim ve bilgi sahibi olabilir.

zancrow

Üye
13 Ocak 2019
100
0
Azeroth
Açık öğretimden 4 yıllık bilişim gayet işini görür. Genelde bilg mühendisliği,yazılım,elektrik elektronik vs diploması istiyolar.Nerden başlamam gerekir sorusu da şöyle bence yazılımın mantığını anlamak ve sıkılmamak için python gibi kolay bir dilden başlayıp daha zor dillere geçebilirsin.

mrkimliksiz

Yeni üye
18 Mar 2017
8
0
şöyle söyleyeyim ben yazılım mühendisliği birinci sınıf öğrenciyim ki ben yazılımla iç içe olan bir bölümde olmama rağmen okuldan herşeyi beklemiyorum yazılım tamamen kendini geliştirmekle ilgilidir kendimi nasıl geliştirebilirim dersen öncelikle algoritma yapısını öğren algoritma nedir yazılım nedir kod nedir komut nedir en temelden başla bunları biliyorum dersen dahi yinede bak çünkü sana lazım olucak elbette gözden kaçırdıkların olucak algoritma yapısını çözdükten sonra ilgi odağını kendince belirle mesela siber güvenlikmi web tasarım web programlama veya nesneye yönelik programlama bunları araştırıken hangi işletim bana uygun mesela çoğu kişi kali linuxu tercih eder ben parrot sec tercih ediyorum algoritma yapısını çözdükten sonra bir programlama dilini öğrendikten sonra linux tabanlı kendi araçlarını yazmak isteyebilirsin bunun içinde sana gerekli olan bash ruby phyton bunlarla ilgilenebilirsin ama unutma okuduğun bölüm önemli olsada çok fazla önemli değil şöyle bir örnek vereyim bir süreliğine bulunduğum bir şirkette bana web tasarım öğreten kişi sözel bölüm çıkışlıydı umarım sana birazdahi olsa yol gösterebilmişimdir şimdiden iyi çalışmalar

MKaraman

Yeni üye
2 Haz 2019
1
0
Yazılım

ilk olarak kariyer yapmak için izlemen gereken 2 yol var:

1. Parayı düşünme
2. Bir proje geliştireceksen kendin için değil insanlar için geliştir.

eğer "kodları ezberleyemiyorum" sorunun varsa sıkıntı yok kodlar zamanla yerine oturur.

ve

Açık öğretimden 4 yıllık yönetim bilişim sistemleri diploması alırsan iş bulman muhtemelen kolaylaşır.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.