Yazılım Ekibi Üyesi ''XAVİER ECKERT '' İle Röportaj!

12 Kas 2019
69
41
Aliağa
Soru 1: Adınız Nedir ? (Gizlilik açısından cevap vermeyebilirsiniz)
Xavier Eckert:
Mert
Soru 2: Memleketiniz ?
Xavier Eckert: İzmir'liyim.
Soru 3: Kaç Yaşındasınız ?
Xavier Eckert: Yaşın önemi yok önemli olan düşüncelerin olgunluğu.
Soru 4: Neden Bu Nick ?
Xavier Eckert: Zamanında nick oluşturucu sitelerden bir nick arıyordum ve bu nick oluştu eskisi rezaletti bu nick ile mutluyum.
Soru 5: Asıl mesleğiniz nedir ?
Xavier Eckert: Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.
Soru 6: Türk Hack Team İle tanışmanız Nasıl Oldu ?
Xavier Eckert: Hatırladığım kadarıyla anlatayım. İlk programlama deneyimimi Visual Basic ile edindim. Proje bazında, bazı kısımlarda sorun yaşadım ve bunu araştıra araştır çözümü bulurken ilk kez karşıma çıktı. Ayrıca lisede bir arkadaşım vesilesi ile illegal taraf ile tanıştım sonrasında ise yolum turkhackteam ile kesişti. İyi ki kesişmiş, iyi ki buradayım. Yanlış anlaşılmasın illegal bir olaya karışmadım hiç.
Soru 7: Türk Hack Team size ne ifade ediyor ?
Xavier Eckert: Kendinizi geliştirmeniz için harika bir fırsat. Bir ekipte yer almak, sorumluluk edinmek, rapor çıkarmak, bildiğin bir konuyu iyi bir şekilde anlatmak çok önemli ve öğrenmeniz gereken şeylerdir.
Soru 8: Türk Hack Team deki hayaliniz ve hedefiniz nedir ?
Xavier Eckert: Türk Hack Team içerisinde bir proje veya bir programa destek sağlamak ve sayemizde kendini geliştiren, öğrenen-öğreten kişilerin oluşması ve onların da bizler gibi projeler oluşturup insanlara yardımcı olması isteğimdir. Aslında bu ekibimizin isteğidir.
Soru 9: Yazılım size ne ifade ediyor?
Xavier Eckert: Yazılım benim için çok şey ifade etse de birini seçip belirteyim. Bence yazılım insanların kendi aralarında konuşması gibi, insan ve icatları arasında oluşan bir iletişim dili. Dili diyorum programlama dili olarak algılanmasın. İnsan ve makineler arasında şuanlık tek bir dil var bu da makine dili. Gün geçtikçe bu dil tüm insanların anlayabileceği seviyeye iniyor. Makinesiz bir gelecek düşünülemeyeceği gibi yazılımsız bir gelecekte olmayacak.

Soru 10: Hangi yazılım dillerini biliyorsunuz?
Xavier Eckert: Bir dili biliyorum demek çok zor çünkü biliyorum demek, biliyorum dediğimiz şeyin çoğu özelliğine hakim olmamızı gerektiriyor. O yüzden C, C#, Java,Python öğreniyorum demeyi tercih etmekteyim. C# dilinde biraz daha ileri seviyedeyim.
Soru 11: Size göre en büyük icraatiniz nedir ?
Xavier Eckert: Yazılımdan bağımsız şuan ki okuduğum bölümü kazanmak benim için en büyük icraattı. Hayatımı değiştirdi. Detayları bende kalsın ama çok zor oldu.
Soru 12: Yazılım ile Hack arasında fark var mıdır?
Xavier Eckert: Tabii vardır. Ben yazılımcıyım ama hackten anlamam. Tamamen farklı diyemem ama çokta benzemiyorlar. Basitçe söylersek yazılımcı bir sistem inşaa eder. Bu sistem isterse bir statik bir websitesi olsun ister bir e-ticaret ekosistemi olsun. Hacker bu sistemi kandırmaya çalışır. Bu iki alan farklıdır ama birbiriyle bağlantısı her zaman olacaktır. Bu gelişigüzel ve basit bir tabirdir. Detaylarına baktığımızda benzeyen yönler artacaktır.
Soru 13: Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki siber saldırı sahnesinde Polat Alemdar 'ın fişleri çektiği gibi çekilirse siber saldırı durur mu ?(Sahne ile ilgili düşünceniz nedir ?
Xavier Eckert: Bu biraz açıklanarak yapılsa iyi olurdu. Olası bir saldırıda sistemin internet bağlantısını kapatmak yapılabilir bir şeydir. Hasar tespiti ve güvenlik açığı oluşturabilecek kısımların düzeltilmesi sonrasında internet bağlantısı açılabilir. Ama fişleri çekmek kalıcı bir çözüm değil.
Soru 14: Geçen günlerde fragmanı yayınlanan M.A.M. Programında Bulunan Robot Sophia hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Xavier Eckert: Yapay zekanın ne kadar geliştiğini ve potansiyelini şu zamanlarda çok iyi anlamaktayız. Fakat bu iş biraz tehlikeli manipülasyona açık, yönetilebilir ve yönlendirilebilir. Muazzam bir işçilik, muazzam bir eser. Ama muazzam da bir tehdit.
Soru 15: Yetenekli bir yazılımcı yer alabileceği cepheleri seçerken neye göre karar veriyor/vermeli?
Xavier Eckert: Her yeni gencin merak ettiği bir konu bu. Bana bu soru ile gelen dostlarıma benim ilk tavsiyem insan diline yakın yani düşük ve orta dillerini kullanması yönünde. Nesnel yönelimli programlamayı destekleyen dillere yönelmeli. Yetenekli bir yazılımcının bilmesi gereken en temel şey Algoritma ve Veri yapıları. Algoritma ve Veri Yapılarına, döngülere illa belirtmemi istediğiniz bir programlama diliyle çalışmak isterseniz C veya C++ ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu konulara çalıştınız hakimsiniz, tebrikler çoğu dilde ortak olan konulara yani temel konuları öğrendiniz. Şimdi kendinize sormanız gereken bir soru var. Hani alanda çalışmak istiyorum? Bir tasarımcı olabilirsin sitenin, uygulamanın görünen yüzünü kodlamak isteyebilirsin; gömülü sistemlerde yani bir donanımı, cihazı fonksiyonel veya akıllı hale getirmeyi isteyebilirsin; bir e-ticaret, bankacılık sistemi, web sitesi, otomasyon programı kodlamak isteyebilirsin; veri tabanları ile ilgilenebilirsin; yapay zeka programlaması ile ilgilenebilirsin... Bu böyle uzayıp gider. Kafan karışık ise kendini ilerde ne olarak görmek istiyorsun, hangi projeyi geliştirmek istiyorsun diye kendine sorabilirsin. Ne istediğini belirlemelisin öncelikle, her gün istediğin projeye bir adım yaklaşıyorsan yetenekli bir yazılımcısın.
Soru 16: Çocuğunuz var ise çocuğunuzda sizin gibi yazılımcı olmasını istermiydiniz?
Xavier Eckert: Çocuk sahibi olmak isterim maalesef değilim. Benim gibi yazılımcı olmasını istemem benden daha iyi bir yazılımcı olmasını isterim.
Soru 17: Türkiyedeki çoğu gencin ''Yazılımcı olma merakı'' hakkında düşünceleriniz neler?
Xavier Eckert: Sosyal hayattan yoksunluk maalesef bizleri akıllı cihazlarla vakit geçirmeye zorluyor. Akıllı cihazlarla çokça vakit geçirmenin sonucu bu sektöre yönelen çok olması normal. Gözardı ediliyor ama bir yazılımcı, bir mühendisin hitabı, konuşması ve sosyal becerileri iyi olmalı. Bu zamanda zor olsa da sosyalleşin çıkın gezin, bol bol kişilerle tanışın.
Soru 18: Forumda örnek aldıklarınız var mı? varsa kimler?
Xavier Eckert: Ekibimdeki herkesi örnek alıyorum ve hepsini seviyorum. Ayrıca нydrαтнαlleѕ, kaptanTR, 'Ranger ve Arslan' kendilerini seviyorum ve örnek alıyorum.
Soru 19: Son olarak buradan yeni üyelere önerileriniz neler?
Xavier Eckert: Öncelikle Hoş geldiniz canlarım. Yaşınız, ırkınız, dininiz ne olursa olsun, kim olursanız olun bizi biz yapan saygı, sevgi ve empati olguları dahilinde davranalım, kalp kırmayalım. Bunun haricide kendinizi geliştirmek için araştırma yapın. Araştırmadan soru sormayın. Araştırıp çözemediğiniz sorunları da sormaktan çekinmeyin. Kulüplere katılın, kendinizi geliştirin.

Röportaj Yapmak ve Paylaşım için İzin Verdiği İçin @xavier eckert Hocama Çok Teşekkür Ederim.:)

Son düzenleme:

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
961
11
1,355
Soru 1: Adınız Nedir ? (Gizlilik açısından cevap vermeyebilirsiniz)
Xavier Eckert:
Mert
Soru 2: Memleketiniz ?
Xavier Eckert: İzmir'liyim.
Soru 3: Kaç Yaşındasınız ?
Xavier Eckert: Yaşın önemi yok önemli olan düşüncelerin olgunluğu.
Soru 4: Neden Bu Nick ?
Xavier Eckert: Zamanında nick oluşturucu sitelerden bir nick arıyordum ve bu nick oluştu eskisi rezaletti bu nick ile mutluyum.
Soru 5: Asıl mesleğiniz nedir ?
Xavier Eckert: Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.
Soru 6: Türk Hack Team İle tanışmanız Nasıl Oldu ?
Xavier Eckert: Hatırladığım kadarıyla anlatayım. İlk programlama deneyimimi Visual Basic ile edindim. Proje bazında, bazı kısımlarda sorun yaşadım ve bunu araştıra araştır çözümü bulurken ilk kez karşıma çıktı. Ayrıca lisede bir arkadaşım vesilesi ile illegal taraf ile tanıştım sonrasında ise yolum turkhackteam ile kesişti. İyi ki kesişmiş, iyi ki buradayım. Yanlış anlaşılmasın illegal bir olaya karışmadım hiç.
Soru 7: Türk Hack Team size ne ifade ediyor ?
Xavier Eckert: Kendinizi geliştirmeniz için harika bir fırsat. Bir ekipte yer almak, sorumluluk edinmek, rapor çıkarmak, bildiğin bir konuyu iyi bir şekilde anlatmak çok önemli ve öğrenmeniz gereken şeylerdir.
Soru 8: Türk Hack Team deki hayaliniz ve hedefiniz nedir ?
Xavier Eckert: Türk Hack Team içerisinde bir proje veya bir programa destek sağlamak ve sayemizde kendini geliştiren, öğrenen-öğreten kişilerin oluşması ve onların da bizler gibi projeler oluşturup insanlara yardımcı olması isteğimdir. Aslında bu ekibimizin isteğidir.
Soru 9: Yazılım size ne ifade ediyor?
Xavier Eckert: Yazılım benim için çok şey ifade etse de birini seçip belirteyim. Bence yazılım insanların kendi aralarında konuşması gibi, insan ve icatları arasında oluşan bir iletişim dili. Dili diyorum programlama dili olarak algılanmasın. İnsan ve makineler arasında şuanlık tek bir dil var bu da makine dili. Gün geçtikçe bu dil tüm insanların anlayabileceği seviyeye iniyor. Makinesiz bir gelecek düşünülemeyeceği gibi yazılımsız bir gelecekte olmayacak.

Soru 10: Hangi yazılım dillerini biliyorsunuz?
Xavier Eckert: Bir dili biliyorum demek çok zor çünkü biliyorum demek, biliyorum dediğimiz şeyin çoğu özelliğine hakim olmamızı gerektiriyor. O yüzden C, C#, Java,Python öğreniyorum demeyi tercih etmekteyim. C# dilinde biraz daha ileri seviyedeyim.
Soru 11: Size göre en büyük icraatiniz nedir ?
Xavier Eckert: Yazılımdan bağımsız şuan ki okuduğum bölümü kazanmak benim için en büyük icraattı. Hayatımı değiştirdi. Detayları bende kalsın ama çok zor oldu.
Soru 12: Yazılım ile Hack arasında fark var mıdır?
Xavier Eckert: Tabii vardır. Ben yazılımcıyım ama hackten anlamam. Tamamen farklı diyemem ama çokta benzemiyorlar. Basitçe söylersek yazılımcı bir sistem inşaa eder. Bu sistem isterse bir statik bir websitesi olsun ister bir e-ticaret ekosistemi olsun. Hacker bu sistemi kandırmaya çalışır. Bu iki alan farklıdır ama birbiriyle bağlantısı her zaman olacaktır. Bu gelişigüzel ve basit bir tabirdir. Detaylarına baktığımızda benzeyen yönler artacaktır.
Soru 13: Kurtlar Vadisi Pusu dizisindeki siber saldırı sahnesinde Polat Alemdar 'ın fişleri çektiği gibi çekilirse siber saldırı durur mu ?(Sahne ile ilgili düşünceniz nedir ?
Xavier Eckert: Bu biraz açıklanarak yapılsa iyi olurdu. Olası bir saldırıda sistemin internet bağlantısını kapatmak yapılabilir bir şeydir. Hasar tespiti ve güvenlik açığı oluşturabilecek kısımların düzeltilmesi sonrasında internet bağlantısı açılabilir. Ama fişleri çekmek kalıcı bir çözüm değil.
Soru 14: Geçen günlerde fragmanı yayınlanan M.A.M. Programında Bulunan Robot Sophia hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Xavier Eckert: Yapay zekanın ne kadar geliştiğini ve potansiyelini şu zamanlarda çok iyi anlamaktayız. Fakat bu iş biraz tehlikeli manipülasyona açık, yönetilebilir ve yönlendirilebilir. Muazzam bir işçilik, muazzam bir eser. Ama muazzam da bir tehdit.
Soru 15: Yetenekli bir yazılımcı yer alabileceği cepheleri seçerken neye göre karar veriyor/vermeli?
Xavier Eckert: Her yeni gencin merak ettiği bir konu bu. Bana bu soru ile gelen dostlarıma benim ilk tavsiyem insan diline yakın yani düşük seviyeli progralama dillerini kullanmaması yönünde. Nesnel yönelimli programlamayı destekleyen dillere yönelmeli. Yetenekli bir yazılımcının bilmesi gereken en temel şey Algoritma ve Veri yapıları. Algoritma ve Veri Yapılarına, döngülere illa belirtmemi istediğiniz bir programlama diliyle çalışmak isterseniz C veya C++ ile çalışmanızı tavsiye ederim. Bu konulara çalıştınız hakimsiniz, tebrikler çoğu dilde ortak olan konulara yani temel konuları öğrendiniz. Şimdi kendinize sormanız gereken bir soru var. Hani alanda çalışmak istiyorum? Bir tasarımcı olabilirsin sitenin, uygulamanın görünen yüzünü kodlamak isteyebilirsin; gömülü sistemlerde yani bir donanımı, cihazı fonksiyonel veya akıllı hale getirmeyi isteyebilirsin; bir e-ticaret, bankacılık sistemi, web sitesi, otomasyon programı kodlamak isteyebilirsin; veri tabanları ile ilgilenebilirsin; yapay zeka programlaması ile ilgilenebilirsin... Bu böyle uzayıp gider. Kafan karışık ise kendini ilerde ne olarak görmek istiyorsun, hangi projeyi geliştirmek istiyorsun diye kendine sorabilirsin. Ne istediğini belirlemelisin öncelikle, her gün istediğin projeye bir adım yaklaşıyorsan yetenekli bir yazılımcısın.
Soru 16: Çocuğunuz var ise çocuğunuzda sizin gibi yazılımcı olmasını istermiydiniz?
Xavier Eckert: Çocuk sahibi olmak isterim maalesef değilim. Benim gibi yazılımcı olmasını istemem benden daha iyi bir yazılımcı olmasını isterim.
Soru 17: Türkiyedeki çoğu gencin ''Yazılımcı olma merakı'' hakkında düşünceleriniz neler?
Xavier Eckert: Sosyal hayattan yoksunluk maalesef bizleri akıllı cihazlarla vakit geçirmeye zorluyor. Akıllı cihazlarla çokça vakit geçirmenin sonucu bu sektöre yönelen çok olması normal. Gözardı ediliyor ama bir yazılımcı, bir mühendisin hitabı, konuşması ve sosyal becerileri iyi olmalı. Bu zamanda zor olsa da sosyalleşin çıkın gezin, bol bol kişilerle tanışın.
Soru 18: Forumda örnek aldıklarınız var mı? varsa kimler?
Xavier Eckert: Ekibimdeki herkesi örnek alıyorum ve hepsini seviyorum. Ayrıca нydrαтнαlleѕ, kaptanTR, 'Ranger ve Arslan' kendilerini seviyorum ve örnek alıyorum.
Soru 19: Son olarak buradan yeni üyelere önerileriniz neler?
Xavier Eckert: Öncelikle Hoş geldiniz canlarım. Yaşınız, ırkınız, dininiz ne olursa olsun, kim olursanız olun bizi biz yapan saygı, sevgi ve empati olguları dahilinde davranalım, kalp kırmayalım. Bunun haricide kendinizi geliştirmek için araştırma yapın. Araştırmadan soru sormayın. Araştırıp çözemediğiniz sorunları da sormaktan çekinmeyin. Kulüplere katılın, kendinizi geliştirin.

Röportaj Yapmak ve Paylaşım için İzin Verdiği İçin @xavier eckert Hocama Çok Teşekkür Ederim.:)
@Coderx37 hocaylada bekliyoruz :D

Noxe

Katılımcı Üye
24 Nis 2023
644
773
(:
Güzel röportaj olmuş cevaplar gayet güzel elinize emeğinize sağlık.

Tek eleştirim var o da sürekli aynı sorular ile röportaj yapmanız. Kişiden kişiye göre değişen hatta kısmen röportaj aşamasında doğaçlama ve mantıklı sorular ile röportaja devam etmen benim nezdinde daha tatlı sonuçlar doğuracaktır.

Başarılar :)

12 Kas 2019
69
41
Aliağa
Güzel röportaj olmuş cevaplar gayet güzel elinize emeğinize sağlık.

Tek eleştirim var o da sürekli aynı sorular ile röportaj yapmanız. Kişiden kişiye göre değişen hatta kısmen röportaj aşamasında doğaçlama ve mantıklı sorular ile röportaja devam etmen benim nezdinde daha tatlı sonuçlar doğuracaktır.

Başarılar :)
Öncelikle yorumunuz ve eleştiriniz için teşekkür ederim :)
Aslında ilk 5-6 soru standart sonrasında bölüme göre değişiklik göstermekte tabi ki sorular eklenip çıkabilir. Bana yardımda bulunabilirsiniz bu konuda :) Benim Aklımda olan sorular bunlar ama internetttende araştıracağım yeni ve güncel sorular :)

Biraz uzun sürdü sabrı için teşekkür ediyorum.
Tekrar teşekkür ederim hocam :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.