Yazılıma başlamak istiyorum hangi bilgisayar donanımı daha önemli?

Enestal

Yeni üye
29 Haz 2023
9
1
Yazılıma başlamak istiyorum ona göre bilgisayar alıcam yazılım için hangi parça daha onemli

Gauloran

Moderasyon Ekibi Lideri
7 Tem 2013
8,191
651
genelde cpu ve ram ama yazılımın türüne göre değişebiliyor özetle hepsi önemli parçaların birbirine uyumlu olması lazım. veri işleme veya yapay zeka projeleri için çok daha fazla işlemci gücü veya gpu gerekebilir

'Anka

Basın&Medya Ekibi Kıdemli
8 Eyl 2021
3,340
2,519
Ana parçaları önemlidir. Mesela; İşlemci, RAM, Ekran kartı vs. Benim size önerim şunlardır;

- İşlemci;
Intel Core i7 veya AMD Ryzen 7

- RAM;
En az 8 GB RAM tercih edilir, ancak daha fazla RAM daha iyi performans sağlar.

- Depolama;
SSD'ler, dosya yükleme ve kaydetme sürelerini hızlandırır ve genel sistem performansını artırır. Genellikle 256 GB veya daha fazla bir SSD tercih edilmektedir.

- Ekran Kartı;
NVIDIA GeForce veya AMD Radeon gibi orta düzey bir ekran kartı seçmek yeterli olacaktır.

- Monitör;
24 inç bir monitör işini görür. Daha fazlasida olabilir.

hackishack

Katılımcı Üye
20 Haz 2020
823
158
Liverpool UK
Yazılımın hangi alanında çalışacağına göre değişir. Standart olan, işlemci ve ram miktarıdır. Oyun yapmak ya da yapay zeka ile ilgilenmek istersen güçlü bir GPU gerekebilir ancak düşük-orta bütçe ile bu işlerle ileri seviyede uğraşmak pek mümkün değildir. O yüzden genelde uzak masaüstü kiralanır ya da çok güçlü sistem dizmek gerekebilir.

Enestal

Yeni üye
29 Haz 2023
9
1
Yazılımın hangi alanında çalışacağına göre değişir. Standart olan, işlemci ve ram miktarıdır. Oyun yapmak ya da yapay zeka ile ilgilenmek istersen güçlü bir GPU gerekebilir ancak düşük-orta bütçe ile bu işlerle ileri seviyede uğraşmak pek mümkün değildir. O yüzden genelde uzak masaüstü kiralanır ya da çok güçlü sistem dizmek gerekebilir.
Benim kafamada suan acer nitro 5 rtx 3050ti İntel Core i5 12500 işlemcili 16 gb ram 512gb ss dili bir laptop var oneririmisin

düşük bütçe için i3 12100F al, 16 ram, ssd 1 tb al, depolama önemli. işini görür diye umuyorum
23.500tl bütçem var

AimCraviTe

Üye
13 Ara 2015
231
46
Yazılım geliştirmeye başlarken, en önemli bileşenlerden birini seçmek yerine tüm bileşenler önemlidir ve hepsi bir arada çalışır. Ancak, yazılım geliştirme için en kritik bileşenlerden birkaçını belirtmek gerekirse:

1. İşlemci (CPU): Hızlı ve güçlü bir işlemci, kodları hızlı bir şekilde derlemek ve geliştirme araçlarını verimli bir şekilde çalıştırmak için önemlidir. İşlemci performansı, geliştirme sürecinizin hızını büyük ölçüde etkiler. Yüksek performanslı bir işlemci, Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 serisi ve üzeri gibi güncel işlemci modelleri arasından seçilebilir.
  2. RAM (Bellek): Yeterli RAM, aynı anda birden fazla geliştirme aracını ve işlemi çalıştırmak için gereklidir. Büyük projeler üzerinde çalışıyorsanız veya sanal makineler kullanıyorsanız, 16 GB veya daha fazla RAM önerilir. Ancak, en azından 8 GB RAM'e sahip bir sistemle başlamak iyi olacaktır.
  3. Depolama: Solid State Drive (SSD), geliştirme için önemli bir avantaj sunar. Veri okuma/yazma hızları daha yüksektir, bu da sisteminizin daha hızlı başlamasını ve yazılım yükleme sürelerinin kısalmasını sağlar.
  4. Grafik Kartı (GPU): Genellikle yazılım geliştirme için güçlü bir grafik kartı gerekli değildir. Ancak, görsel işlemlerle uğraşıyorsanız veya GPU hızlandırmalı araçlar kullanıyorsanız, iyi bir grafik kartı işinizi kolaylaştırabilir.
  5. İşletim Sistemi: Yazılım geliştirmek için uygun bir işletim sistemi seçmek önemlidir. Windows, macOS ve Linux gibi işletim sistemleri, farklı geliştirme ihtiyaçlarına yönelik farklı araçlar ve özellikler sunar.
  6. Ekran: Yüksek kaliteli bir ekran, yazılım geliştirme deneyiminizi iyileştirebilir. Yüksek çözünürlük ve renk doğruluğu, kod yazmayı ve dokümantasyonu okumayı daha kolay hale getirir.
  7. Bağlantı Noktaları: Projeleriniz için gerekli olan harici cihazlarla (USB, HDMI, Thunderbolt vb.) uyumlu bağlantı noktalarının olduğundan emin olun.
  8. Pil Ömrü (Dizüstü bilgisayarlar için): Eğer taşınabilir bir dizüstü bilgisayar kullanmayı düşünüyorsanız, uzun pil ömrü size hareket kabiliyeti ve dışarıda çalışma imkanı sağlar.
Sonuç olarak, yazılım geliştirmeye başlamak için dengeli bir bilgisayar seçmeniz gerekir. İyi bir işlemci, yeterli bellek ve SSD depolama, verimli bir geliştirme deneyimi için temel gereksinimlerdir. Daha ileri seviyede projelerle uğraşmak istiyorsanız, daha güçlü bileşenlere sahip bir sistem tercih edebilirsiniz. Ancak, başlangıç için yeterli olan bir bilgisayar seçmek de önemlidir; zaman içinde ihtiyaçlarınıza göre yükseltme yapabilirsiniz.

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
959
1,332
Yazılıma başlamak istiyorum ona göre bilgisayar alıcam yazılım için hangi parça daha onemli
Hangi alanı seçtiğine göre veya bitçene göre değişiklik gösterir, atıyorum siber güvenlik alanını düşünüyorsan ram ssd ve işlemcine ağırlık vermelisin web tarafını istersen frontend alanında seni çok basit bir ofis pc si bile idare edebilir, oyun alanını seçersen @Grimner daha iyi bilir ancak tahminimce ekran kartı ssd işlemci ve ram i yüsek tutmalısın :) ayrıca https://www.turkhackteam.org/konular/siber-guvenlik-icin-sistem-onerileri-diz-ustu.2039046/ bu konuma göz atabilirsin :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.