(Yeni başlayanlar için) İnternet'te gizlenmek ve anonim olmak mümkünmü?

RuMoR

Üye
13 Nis 2021
153
55
Türkiye Cumhuriyeti
Cevap:HAYIR, asla tam anlamı ile gizlenmek mümkün değildir.
İsterlerse sizi elleriyle koymuş gibi bulurlar. İşlediğiniz suçlara bağlı tabii.
---------------------------------------------------------------------
1-Vpn hakkında bilinen yanlış doğrular: Arkadaşlar Vpn'ler sizleri gizlemez. Sadece ip adresinizi değiştirir ve Log tutarlar. Log dediğimiz şey kayıtlarınızdır. Bu kayıtlar tutulur ve olası durumlarda güvenlik güçleri ile paylaşılır. Log tutmadıklarını iddia eden bir kaç vpn uygulaması var ama ne kadar doğru orası tartışılır.
2-Proxy:proxy dediğimiz şey ip adresinizin üstüne perde serilmesidir ve vpn'e göre daha az güvenliklidir. Yani aslında adınızın bilinmesi lakin bilindiği halde başka bir isim söylenmesi gibi bir şeydir proxy. "Aslı bu ama sen bu kabul et" gibi gibi.
3-Tor/Tor browser:Bu tarayıcı İnternet'te yaptığınız işlemleri en iyi gizleyen bir tarayıcıdır. Şuanda en güvenilir bu lakin buda sizi %100 gizli yapmaz.
4-tor'un çalışma mantığı :aynı anda bir çok konumda gösterir ve gizli kalmanızı sağlar. Ör:farklı adreslere farklı kılıkta giriş yapmanız. Gibi gibi
5-Windows yerine linux kullanmak:bu işlem sizi İnternet'te gizli yapmaz(belli ayarlamalar yapılmadığı taktirde, yapılsa bile %100 gizlilik yoktur.) ama sizin bilgisayarınızı virüslerden korur ve her türlü siber güvenlik işlemlerine olanak sağlar.
6-Cafe wifileri ve halka açık WiFi kullanmak bu işlemi öneren var önermeyen var bende öneriyorum ama sizi gizler lakin %100 değil.
7-Sanalda hiçbir bilginizi paylaşmayın:nasıl olsa sanal ortam diyip salmayın bilgilerinizi aman diyeyim.
8-kimseye bahsetmeyin:arkadaşlarınıza kalkıp;"Bende hack işleriyle uğraşıyorum geçen site çökerttim." gibi cümleler kullanmayın sonra birgün olmadık yerde ifşa eder sizi. Ör:-kanka bana bilgisayardan anlayan biri lazım sitede sıkıntı çıktı.
-tamam ya kolay o bizim bir çoçuk var zehir gibi adıda falanca şimdi söyleriz gelir halleder.
Hoppaa gördünüzmü saniyeler içerisinde ifşa oldunuz.
9-Flash bellek üzerinden Kali linux kullanmak:Bu sizi kesinlikle gizler, bilgiler ramde tutulduğu için, ramde unutkan bir parça olduğu için kayıt tutulmaz ayrıca usb'nizde live seçeneğini işaretlerseniz eğer usb içinde ne varsa siz bilgisayarı kaşattığınızda silinir. Ancak yeniden açtığınızda herşeye sıfırdan başlamanız gerek.
10-ikinci el bilgisayar kullanmak:bu maddenin ve 9.maddenin İnternette gizliljk ile alakası yok ama genel gizlilik ile alakası var. İkinci el pc kullanmayı öneren bir kaç kişi gördüm ama sizi ne kadar gizler orası tartışılır ve ben önermiyorm.
Evet söyleyeceklerim bu kadar. YENİ başlayanların şimdilik bunları bilmesi yeterli yanlışım varsa düzeltmekten ve eklemekstediklerinizi eklemekten çekinmeyin. İyi geceler
--------------------------------------------------
NOT:TAMAMEN BİLGİ AMAÇLI VE İYİ NİYET AMAÇLANARAK YAZDIM AKSİ DURUMLARDA OLUŞACAK SONUÇLARDA SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM. HERKES KENDİNDEN SORUMLUDUR.

TAYTON

Yeni üye
13 Ağu 2021
28
21
23
Okul Tuvaleti
En Önemli Kural: Taranılmamış Veya Bir Uzman Tarafından(BAĞIMSIZ) Kişiden Onay Gelmedikçe Dosya İndirmeyin

Son düzenleme:

RuMoR

Üye
13 Nis 2021
153
55
Türkiye Cumhuriyeti
Önemli yerleri kalın veya yamuk bir şekilde vurgularsan birazda resim koyup boşluk bıraksan daha iyi görünür böyle görünmesi içimi daraltıyor yine de eline sağlık.
Hocam ye başladım bilmiyorum yazıları vurgulamayı

Önemli yerleri kalın veya yamuk bir şekilde vurgularsan birazda resim koyup boşluk bıraksan daha iyi görünür böyle görünmesi içimi daraltıyor yine de eline sağlık.
Teşekkür ederim

Daeky

Uzman üye
16 Nis 2022
1,143
22
966
23
BJK
Kardeşim Bunlar En Basit Şeyler Anonym olmak sadece sanalda gizlenmek değildir bunun yanında hem kendini hem sistemini güvene alman gerekir / örnek veriyorum = internetten indirilecek çoğu Hack Toolunun içerisinde backdoor bulunuyor ava giderken avlanmamak önemli ki çoğu kullanıcı Windows defenderla daha başa cıkamıyoken onun bunun oluşturduğu virüsle nasıl başa çıkacak / sadece bunlar değil VPN ip tabanlı konumu değiştirir GPS Tabanlı Konumu Değiştirmez bundan ötürüde webrtc koruması tüm ters yanıltmadı açığa çıkartacaktır çok kolay bir şekilde panelden gerçek ip adresiniz görünür / bide son olarak su var Anonym olan bir kişinin girdiği ziyaret ettiği her site onun için tehlike içerebilir sosyal medya hesapları mesela bunları kullanmaması gerek zaten bunlar var ise o kişi Anonym falan değildir / eline sağlık diyorum biraz daha konuyu detaylı Acabilirsin

RuMoR

Üye
13 Nis 2021
153
55
Türkiye Cumhuriyeti
Kardeşim Bunlar En Basit Şeyler Anonym olmak sadece sanalda gizlenmek değildir bunun yanında hem kendini hem sistemini güvene alman gerekir / örnek veriyorum = internetten indirilecek çoğu Hack Toolunun içerisinde backdoor bulunuyor ava giderken avlanmamak önemli ki çoğu kullanıcı Windows defenderla daha başa cıkamıyoken onun bunun oluşturduğu virüsle nasıl başa çıkacak / sadece bunlar değil VPN ip tabanlı konumu değiştirir GPS Tabanlı Konumu Değiştirmez bundan ötürüde webrtc koruması tüm ters yanıltmadı açığa çıkartacaktır çok kolay bir şekilde panelden gerçek ip adresiniz görünür / bide son olarak su var Anonym olan bir kişinin girdiği ziyaret ettiği her site onun için tehlike içerebilir sosyal medya hesapları mesela bunları kullanmaması gerek zaten bunlar var ise o kişi Anonym falan değildir / eline sağlık diyorum biraz daha konuyu detaylı Acabilirsin
Teşekkürler yanıtınız için. Bu konu tamamen sıfırdan başlayan ve zerre bilgisi olmayanlar için açıldı ekleme yaptığınız için tekrardan teşekkür ederim bu aralar biraz yoğunum daha detaylı bir konu yazacağım ilerleyen zamanlarda iyi akşamlar...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.