YGS Birincisi( Biraz Fikir Yürütelim )

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
Evet arkadaşlar bir yerde gördüğüm yazıyı sizinle de paylaşayım :) Beraber fikir yürütelim.
İlk olarak ben katılıyorum.Ne %100 çalışma kurtarır nede az çalışmak ayarında güzel her şey.

YGS Birincisi
4 bölümden 40'ar tane, toplamda 160 soruyu 160 dakika içinde çözmüş öğrencidir. Heyecan yapmamış, stres yapmamış, tek bir tane soruyu bile yanlış okumamış, her bir soruyu 1 dakika içinde yanıtlamış, 160 dakika boyunca şöyle bir gerinip vücudunu esnetmemiş, hatta burnunu bile kaşımamıştır. Türkçe bölümünde 30-35 adet paragraf sorusunun hepsini 1'er dakika içinde okumuş, anlamış, doğru cevaplandırmıştır.
İstisnasız!
Ve bu çocuk 18 yaşındadır. Günde 18 saat ders çalışabilecek kadar beyni boştur. Hiçbir düşünce beynini işgal etmemiş, hiçbir konuda kafasında merak uyanmamış, bilgisayar oyunlarını bırakınız internete bile girmemiştir. Hatta sınıftan bir kıza veya erkeğe bile aşık olmamıştır ki konsantrasyonu bozulsun...
Hiçbir düşünce akımına ilgi duymamış, hiçbir düşünce üretmemiştir. Sadece ve sadece test çözmüştür! 18 yaşında dünyayı yeni tanıyan bir gencin dünyasını işgal edecek hiçbir şey onun hayatına girmemiştir. Ve bu çocuk, Türkiye birincisidir.
İstediği üniversiteye girerek akademik kariyer yapabilecek, meslek kazanabilecek, iş bulup hayatını geçindirebilecek imkana sahiptir şu anda. İsterse bilim, isterse sanat, isterse düşünce adamı olabilir...
Peki, sorabilir miyim: Hangi beyinle?
Bir robotla mı karşı karşıyayız? Yoksa belli çevreler tarafından seçilmiş sıradan bir çocukla mı? Normal bir çocuğun bu şekilde hayatının baharını hiçe sayarak çalışması mümkün müdür? Peki yüzbinlerce kişinin hayal kırıklığı yaşadığı bir sınavda en ufak bir gerilim bile yaşamaması?
Bu şekilde bir sistemle ülkenin yetenekli ve idealist yüzbinlerce gencini hayata küstürdükleri ve böyle zavallı çocukları makineleştirerek geleceğin önemli adamları diye yutturdukları için, bu sistemi kuranlar da, uygulayanlar da bu ülkeye ihanetin en büyüğünü yapmaktadırlar.
Ve yapmaya da devam edeceklerdir.

Ruh

Adanmış Üye
10 Eyl 2015
6,465
45
Sınav yaklaştıkça öğrencinin çalışma isteği düşen lakin çalışmak zorunda kalıp, çalışarak moralini bozan bir sistemdir.

HighToweR

Üye
7 Ocak 2016
55
0
Bir matematik öğretmeni olarak dediğine katılıyorum maalesef sistem böyle çark böyle dönüyor ses çıkarana yapılanlar da ortada.

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
Bir matematik öğretmeni olarak dediğine katılıyorum maalesef sistem böyle çark böyle dönüyor ses çıkarana yapılanlar da ortada.

Her sene sınav sistemlerinde değişikilker oluyor.
Ben orta okuldan liseye gitmek için sınava girdim (OKS) hatırlayanlar vardır.
Liseyi bitirdik üniversiteye gitmek için sınava giriyoruz(O zamanlar YGS-LYS) Üniversite zar zor bitiyor
sonra KPSS hep sınav. :)Bu kadar sınavın öğrencilere bir şey katacağını sanıyorum.

Üniversiteye girmeke zaten olay.Ben sözel mezunuyum 380 puan aldım ama meslek lisesinden mezun olan arkadaşım (hepsini demiyorum) sınıf arkadaşım üniversite sınavında barajı bile geçemiş sınavsız tercih hakkını kullanıp gelmiş. Adam 2 sene boyunca gösterilen progrmların hiç birisini bilgisaarına kurmadı bile ama adam üniversiteye gelmiş işte :)

TrTorium

Uzman üye
29 Ağu 2015
1,455
0
uid=0(root)
Bi Kişinin Beyni O Kadar Nasıl Boş Hala Çözemiyorum o_O Bende Binbir Türlü Düşünce Ve Plan Var 5-6 Saatten Yukarı Çıkaramıyorum :(

HighToweR

Üye
7 Ocak 2016
55
0
aynen öyle ondan sonra öğrenciler biz bunları nerede kullanacağız deyince kalıyoruz. çocukta haklı ama gene matematiği mühendislik okuyanlar fen fakültesi okuyanları yoğun kullanıyor ve açıklayabiliyoruz tabi açıklayamayan da var.
sistemde hep sınav sınav olunca da çocukta ya ezberleyecek günü kurtaracak ya da anlayacak. (ki burada öğretmen faktörü var maalesef müfredatın yoğunluğu, tekrara düşmesi ve bu tekrarlar arası kopuk olması da etkili) ama anlayınca da sıkıntı şurada çıkıyor testler de başarısızlık olabiliyor buda tekrar çocuğu soğutuyor. yani burada bir kısır döngü var. nasıl düzeliri belli de yapan yok

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
aynen öyle ondan sonra öğrenciler biz bunları nerede kullanacağız deyince kalıyoruz. çocukta haklı ama gene matematiği mühendislik okuyanlar fen fakültesi okuyanları yoğun kullanıyor ve açıklayabiliyoruz tabi açıklayamayan da var.
sistemde hep sınav sınav olunca da çocukta ya ezberleyecek günü kurtaracak ya da anlayacak. (ki burada öğretmen faktörü var maalesef müfredatın yoğunluğu, tekrara düşmesi ve bu tekrarlar arası kopuk olması da etkili) ama anlayınca da sıkıntı şurada çıkıyor testler de başarısızlık olabiliyor buda tekrar çocuğu soğutuyor. yani burada bir kısır döngü var. nasıl düzeliri belli de yapan yok

Fikirlerinizi alalım öğretmenim :) Nasıl düzelir .

darthboss

Yeni üye
4 Ocak 2016
15
0
Şuan ki hükumetler de insanları manipüle edip düşünmelerine engel olmuyor mu? Bu öğrenci en basit örneği işte. İnsanların düşünmelerine engel olup istediklerini yaptırıyorlar. Test makinesi yaratmak yerine farklı farklı düşüncelerden insanların oluşmasını sağlamak daha iyi değil mi? Ama o zaman devletler ayakta kalamaz. Şuan ki devlet için çoban yetiştirmeye çalışıyor diyoruz ya bu öğrencide gelişmiş çoban işte.

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
Şuan ki hükumetler de insanları manipüle edip düşünmelerine engel olmuyor mu? Bu öğrenci en basit örneği işte. İnsanların düşünmelerine engel olup istediklerini yaptırıyorlar. Test makinesi yaratmak yerine farklı farklı düşüncelerden insanların oluşmasını sağlamak daha iyi değil mi? Ama o zaman devletler ayakta kalamaz. Şuan ki devlet için çoban yetiştirmeye çalışıyor diyoruz ya bu öğrencide gelişmiş çoban işte.

Biz burada birilerini eleştirmiyruz :)
Sadece konuadaki olay hakkında fikir yürüyoruz.
Ne kadar doğru
ne yapılabilir gibi.

HighToweR

Üye
7 Ocak 2016
55
0
En güzeli teog sistemi yapılan 3 sınavın 1 i meb in tüm yıllara yay , müfredat düzeni ( liseye gelmiş çarpım tablosunu bilmeyen çok, bilende 5-6 ya kadar düzgün gerisi sallantıda ), sınıf mevcutları düşecek en fazla 20 , sınıf düzeni 3-4 lü gruplar halinde , öğretmen yardımcı öğrenci keşfeden olacak.
abd ilköğretim 2. sınıfa algoritma , programlama koyuyor bunun için çocuğa mantık dersini kavratman lazım buda 2. sınıfta , ama biz 9. sınıfta olan mantık dersini çekiyoruz 11 e .
biz osmanlıca verelim mi ? diye tartışırken adamların yaptıkları ortada. Mezar okuyacakmışta ondan gerekliymiş. Orhun kitabelerini okumak içinde Göktürk alfabesi öğrenelim ama kimse demesin ya bunu bilenler Türkçeye çevirsin aklı olmasın işte daha sayarız böyle ya bunları gördükçe meslekten soğuyor insan

TrTorium

Uzman üye
29 Ağu 2015
1,455
0
uid=0(root)

Kuzey Koremiyiz Biz Bro Kadar'da Abartma Ha Genel Olarak Diyorsan Doğru

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
En güzeli teog sistemi yapılan 3 sınavın 1 i meb in tüm yıllara yay , müfredat düzeni ( liseye gelmiş çarpım tablosunu bilmeyen çok, bilende 5-6 ya kadar düzgün gerisi sallantıda ), sınıf mevcutları düşecek en fazla 20 , sınıf düzeni 3-4 lü gruplar halinde , öğretmen yardımcı öğrenci keşfeden olacak.
abd ilköğretim 2. sınıfa algoritma , programlama koyuyor bunun için çocuğa mantık dersini kavratman lazım buda 2. sınıfta , ama biz 9. sınıfta olan mantık dersini çekiyoruz 11 e .
biz osmanlıca verelim mi ? diye tartışırken adamların yaptıkları ortada. Mezar okuyacakmışta ondan gerekliymiş. Orhun kitabelerini okumak içinde Göktürk alfabesi öğrenelim ama kimse demesin ya bunu bilenler Türkçeye çevirsin aklı olmasın işte daha sayarız böyle ya bunları gördükçe meslekten soğuyor insan

çarpım tablosu ve mantık dersi-alogritma-programlama konusunda katılıyorum bilgisayara bilişime meyilli olan öğrencileri yönlendirmek gerek.tek tip değil öğrenciye göre hareket etme fikride mantıklı.
Herkes üniversite mezunu olsun mantığıda yanlış yukarda verdiğim örnek malum.

Deu

Katılımcı Üye
8 Ocak 2016
285
1
Hocam değişebilecek ve ya kökten farkındalık yaratacak birşey yapılabileceğini zannetmiyorum çünkü istenilen görmek istedikleri tam bu.Bir algı yaratılıyor nedeni ise bu 160 da 160 yapan insanın eğitim adı altında istediğin yöne çekebilirsin yani her düşünceyi,istek ve hatta sevgiyi bile.Çünkü çoğu benim düşüncemle buna aç.Bunlar benim fikrim.

2nokta

Yaşayan Forum Efsanesi
28 Şub 2013
16,689
16
Hocam değişebilecek ve ya kökten farkındalık yaratacak birşey yapılabileceğini zannetmiyorum çünkü istenilen görmek istedikleri tam bu.Bir algı yaratılıyor nedeni ise bu 160 da 160 yapan insanın eğitim adı altında istediğin yöne çekebilirsin yani her düşünceyi,istek ve hatta sevgiyi bile.Çünkü çoğu benim düşüncemle buna aç.Bunlar benim fikrim.

Sistem kökten değişmez mi? Değişir.
Her sene sınav isimleri-sınav sistemleri -yerleştirme şekilleri dğeişiyorsa bi kereliğine de kökten değişir :)

darthboss

Yeni üye
4 Ocak 2016
15
0
çarpım tablosu ve mantık dersi-alogritma-programlama konusunda katılıyorum bilgisayara bilişime meyilli olan öğrencileri yönlendirmek gerek.tek tip değil öğrenciye göre hareket etme fikride mantıklı.
Herkes üniversite mezunu olsun mantığıda yanlış yukarda verdiğim örnek malum.
Aynen bu algı çok yanlış bir algı. Öğrencilerin düşüncelerine önem verilmeden sadece okumaları isteniliyor. Kaçımız bi sorun yaşadığımızda gidip hocalarımıza danıştık. Öğretmenler her yönden daha etkili hale getirilmeli bana göre.

HighToweR

Üye
7 Ocak 2016
55
0
Herkes üniversite mezunu olsun mantığı işsizlik rakamlarını düşürmek ve oy toplama amacıyla yapılan haince bir eylem olduğunu düşünüyorum. çünkü 180 in üzerinde üniversite var ki bunların 30-50 tanesi üniversite sınırlarında diğerlerine üniversite demeye bin değil milyarlarca şahit lazım. o yaştaki gençlerin çoğu işsiz bağlamına almak lazım ki zaten mezun olunca gerçeği görüyorlar ne yazık ki

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.