Yurt dışından Türkiye'ye para transferi ?

atwoord1

Yeni üye
1 Nis 2020
11
0
Merhaba TÜRK HACK TEAM ailesi sizlere ufak bir sorum olacak internette 2 gündür bunla ilgili bir araştırma yapıyorum lakin kesin bir sonuca ulaşamadım. Çok kafa karıştırıcı.

Yurtdışın'dan dolar veya euro para transferi Türkiye'ye nasıl gerçekleştirilir sadece IBAN vermek yeterli olur mu benim parayı sürekli ATM'den çekmem lazım banka binasından değil.

AXPA

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
2,340
2
150
New World
Merhaba TÜRK HACK TEAM ailesi sizlere ufak bir sorum olacak internette 2 gündür bunla ilgili bir araştırma yapıyorum lakin kesin bir sonuca ulaşamadım. Çok kafa karıştırıcı.

Yurtdışın'dan dolar veya euro para transferi Türkiye'ye nasıl gerçekleştirilir sadece IBAN vermek yeterli olur mu benim parayı sürekli ATM'den çekmem lazım banka binasından değil.

Merhaba,

Yurt dışından Türkiye'ye IBAN kullanarak belli sınırlarda para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Gerçekleşen her transferde çeşitli vergi ve komisyon kesintileri yapılmaktadır. Ayrıca mevcut IBAN'a gelen parayı bu hesaba bağlı ATM kartınızdan çekebilirsiniz. Ayrıca ATM'ler de günlük para çekim limiti olduğunu da hatırlatırım.

NoT: Yurt dışından Türkiye'ye para transferi ile ilgili gerçekleştirilen kesintileri bankanızın web sayfasından öğrenebilirsiniz.

Saygılar

Ghost Killer

Co Admin Yardımcısı
13 Ocak 2019
11,239
70
7,707
Yurt Dışından Türkiye’ye Para Transferi Yöntemleri

- IBAN havale yöntemiyle para transferi
- MoneyGram ile para transferi
- Western Union ile para transferi

IBAN Havale Yöntemiyle Yurt Dışından Para Transferi

Belli başlı yöntemlerden en bilineni IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası) havale yöntemidir. Avrupa Birliğine bağlı ülkeler tarafından kullanılan IBAN uygulaması 01.09.2005 tarihi itibariyle Türkiye’de başlamıştır. 2005 yılından itibaren Türkiye’ye IBAN yöntemiyle yurt dışından para transferi yapılabilmektedir. IBAN havale yöntemiyle para transferinin gerçekleşebilmesi için göndericinin bulunduğu ülkenin IBAN uygulamasını kullanıyor olması zorunludur. Bu yöntemde en önemli konu, gönderici banka ile Türkiye’deki alıcı bankanın para transferi anlaşması olmasıdır. Aksi halde IBAN uygulaması hem alıcı hem de gönderici ülkesinde uygulansa dahi transfer işlemi gerçekleşmez.

Ayberk25

Katılımcı Üye
21 Nis 2016
436
9
c:/

Mobil bankacılıktan euro, dolar hesabı açıp o hesabın ibanına alabilirsiniz paranızı. Sonrasında ise yine mobil bankacılıktan döviz bozdurup tl hesabınızla çekebilirsiniz.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.