Fikirlerinizi alalım ; Teknoloji

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12
Arkadaşlar merhaba. Tartışmak istediğim konu teknolojinin günümüze geldiği noktada insanlara yarar mı zarar mı sağladığı. Münazara tadında bir konu olmasını umut ediyorum. Fikirler almak isterim. İcatlardan değil de daha özgün fikirlerle gelin lütfen. Nedenleri ile birlikle yazalım.

Gören herkesim katılmasını bekliyorum. :)

siberdrone15

Kıdemli Üye
20 Ağu 2016
4,446
3
Teknolojiye yararlı veya zararlı demek yanlış bence.
Kullanan kişi bunu belirliyor. Sağlık sorunları getirmesi bir zararı mesala fakat aynı zamanda teknoloji ile de hastaneden randevu alma imkanı var. Kimi araştırma için kullanır kimi de zararlı şeyler üretmek için. Dünyanın iki tarafı iyi ve kötü.
Tabi benim düşüncem bu

Yapay zeka konusunda da insan üretimi bir şeyin insandan daha tehlikeli olacağına ihtimal vermiyorum.

Son düzenleme:

Efy

Kadim Üye
11 Ara 2015
5,629
5
Öteki Taraf
Bir çok şeyde olduğu gibi aslında bu da insanın elinde olan bir şeydir. Bu bizim kullanışımızla alakalıdır örnek vermek gerekirse bugün teknolojinin gelişimi ile sağlık alanında devrim olurken artık insanları sağlık sağlamak daha kolay oluyor ve bir diğer taraftan ise teknolojinin gelişimi ile silah teknolojileri de gelişti, yani hem insanları yaşatma şansınız var hem de öldürme ve bunları teknoloji ile yapmak daha kolay. Yani insanların doğru kullanımı olursa bence zararları minimuma iner. Dikkat ediniz bitmez minimum seviyelere iner.

muzaffer34

Yeni üye
5 Haz 2016
12
0
Teknoloji nin iyi yada kötüye kullanımı kullanıcı veya verilen eğitime göre değişiyor. Eğitimler teknolojinin gidişatını verdiği eğitim ve eğitmenler ile desteyeklebiliyor fakat ülkemizde bunun için canı gönülden öğreten ve öğrenen kişileri bulmak gayet zor teknolojinin verdiği yararlar insanın bilgisine göre değişiyor insanın bir bilgisi yoksa canının istediği herkesin yaptığını yapıyor oyun sosyal medya gibi ancak bilmiyor ki elindeki internet ve imkanlar ile neler neler yapılabilir gün yüzüne çıkmamış ne bilgisayar ve yazılım mühendislerimiz var kim bilir.

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12
Teknolojiyi genel anlamda bilemem ama yapay zeka gelişimi korkutmuyor değil..

Neden peki ?

Teknolojiye yararlı veya zararlı demek yanlış bence.
Kullanan kişi bunu belirliyor. Sağlık sorunları getirmesi bir zararı mesala fakat aynı zamanda teknoloji ile de hastaneden randevu alma imkanı var. Kimi araştırma için kullanır kimi de zararlı şeyler üretmek için. Dünyanın iki tarafı iyi ve kötü.
Tabi benim düşüncem bu

Yapay zeka konusunda da insan üretimi bir şeyin insandan daha tehlikeli olacağına ihtimal vermiyorum.

Yapay zekada haklısın.Komutla çalışacağından senin verdiğin komuta göre hareket edecektir.

Dediğin mantıklı ancak biraz detaya inersek sen olsan günümüz teknolojilerini ne için kullanırdın peki ?

Bir çok şeyde olduğu gibi aslında bu da insanın elinde olan bir şeydir. Bu bizim kullanışımızla alakalıdır örnek vermek gerekirse bugün teknolojinin gelişimi ile sağlık alanında devrim olurken artık insanları sağlık sağlamak daha kolay oluyor ve bir diğer taraftan ise teknolojinin gelişimi ile silah teknolojileri de gelişti, yani hem insanları yaşatma şansınız var hem de öldürme ve bunları teknoloji ile yapmak daha kolay. Yani insanların doğru kullanımı olursa bence zararları minimuma iner. Dikkat ediniz bitmez minimum seviyelere iner.

Savaş teknoloji yokken de vardı.Mesela ilk insanlar örnek veriyorum kemik için savaşmışlardı.Ya da bir parça et için.Savaş bir çıkarım değil aslında -_-

Neden bitiremeyiz peki ? Teknoloji %100 kusursuz hale gelemez mi ?

Teknoloji nin iyi yada kötüye kullanımı kullanıcı veya verilen eğitime göre değişiyor. Eğitimler teknolojinin gidişatını verdiği eğitim ve eğitmenler ile desteyeklebiliyor fakat ülkemizde bunun için canı gönülden öğreten ve öğrenen kişileri bulmak gayet zor teknolojinin verdiği yararlar insanın bilgisine göre değişiyor insanın bir bilgisi yoksa canının istediği herkesin yaptığını yapıyor oyun sosyal medya gibi ancak bilmiyor ki elindeki internet ve imkanlar ile neler neler yapılabilir gün yüzüne çıkmamış ne bilgisayar ve yazılım mühendislerimiz var kim bilir.

Peki ya günümüz gelişmişliğinde var olan materyaller ile gençliği bilinçlendirmek adına neler yapılabilir.Yani canı gönülden öğretecek , onları da canı gönülden dinleyecek öğrenecek kişileri nasıl yetiştirebiliriz.Gün yüzüne çıkamamış mühendis ve yazlımcılarımız için neler yapılabilir mesela ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Greendex

Katılımcı Üye
9 Ara 2017
752
3
Bence her şey "insan" da bitiyor. Sonuçta teknolojiyi yapan da insan. :D
İnsanlar bugüne dek ne yaptıysa zarar olduğu için, teknoloji de bir nevi zararlı. Dediğim gibi her şey insan da bitiyor aslında.

'Börteçine

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Şub 2016
7,574
767
kullanımına göre değisir yaralı veya zararlı olduğu adamı kralda eder rezilde fakirde zenginde

DeSTuRSuZz_

Kıdemli Üye
10 Ara 2015
3,577
4
Yapay zekada haklısın.Komutla çalışacağından senin verdiğin komuta göre hareket edecektir.

Bu Konuda Bir Şeyler Yazmak İçin Biraz Bilgi Sahibi Olmak Gerekiyor Aslinda (Kendim İçin Diyorum Yanlış Anlama) Yapay Zeka Denilen Kavram Çok Geniş Bir Yelpazede Farklı Farklı Amaçlar ve Neticeler Doğuran ucu Bucağı Olmayan Bir Kavram.

Ama Anladığım Kadarıyla Burada Bahsedilen, Bilim Kurgu Filmlerindeki "Dünyayı Yöneten Yapay Zeka" Cinsinden Bir Kasıt.

Yapay Zeka Komut Beklemez, Yani Sen Öğrenebilen, Genetik Algoritma/Nöral Ağlar'a Sahip Bir "Yapay Zeka" Meydana Çıkarttığında Bir Bebek Misali Öğrenmeye, Öğrendiğini Uygulamaya Çalışacaktır. Yani Şöyle Bir Teori Atacak Olursak Ortaya, Üretilen Yapay Zeka Bir Şekilde İnternet İle Bir Yerlere Erişime İhtiyaç Duyacağından, İnternet Dediğimiz Dipsiz Çukur Ona Sonsuz Öğrenim İmkanı Sunacaktır. Acaba Bir İnsan Öğrenebilme Yetisini Tam Anlamıyla Kazandıktan Sonra ve Bu Yeti İçin Yeterli Kapasiteye Sahipse Öğrenmeyi Durdurur mu ? Kendi Adıma Konuşacak Olursam, Böyle Bir İmkanım Olsa Her Dakika, Her Saniye Öğrenirdim. Burdan Şuna Değinelim, İnternet Bin Bir Türlü İnsanın Bin Bir Türlü Şeyler Yazdığı, Bazen İyi Bazen Çok Kötü Bilgilerin de Bulunduğu Bir Ortam. Yapay Zeka İnternet Ortamından Bulduğu Her Konuyu Öğrenip, (Uygulama Gibi Bir Yönüde Olursa) Uygulayıp Senden Benden Daha Kararlı Bir Yapıya Sahip Olmaz mı ? Yani Senin Onu Kapatabileceğini veya Durdurabileceğini Kavrayıp Buna Karşı Önlem Alamaz mı ? Elbette Bunu Yapabilir. Hack Konusuna Da Deyinecektir, Peki Senin Benim Yapamayacağımız Yönetmleri Kullanarak Bir Çok Girilmesi İmkansız Alanda Yetki Sahibi Olamaz mı ? Yani Askeri Cihaz (Silah vs) Kontrolü Sağlayamaz mı ? Kendi Kendine İyi ve Kötüyü Seçemez mi ? Elbette Seçebilir. Son Yazıdan da Anlayabileceğin gibi Kötüyü De Yok Etmesi Gerektiğini Öğrenirse de Seçtiği Kötü Tarafı Yok Edemez mi ?

Baya Konu Dışı Olmuş Yazı, Neyse Teknoloji Hem İyi Hemde Kötü....

#By.KapTaN

Kıdemli Üye
14 Mar 2017
2,340
7
Teşkilat
Aslında bunu belirleyen biziz. Kim ne derse desin pek bir önemi yok...

Tabi ki klasikleşmiş duyduğumuz sözlerden birisi bu. Bir nevi haklılar. Araştırma için kullanırsın: iyi. Aylak aylak zaman geçirirsin: kötü. Ama bu ince çizgiyi belirlemek ve ona göre davranış sergilemek, kullanmak çok zor.

Karşılaştırdığımızda bir sürü iyi yanını bulabiliriz ve (istatistik almadım daha önce) o zaman iyi yönleri daha fazla olur.

Türk İnsanına göre:
(Kesinlikle küçümsemiyorum) Biz eğlenmeyi seven bir milleti, vakit öldürmekte üstümüzde yoktur. Günümüz gençleri oyun için kullanıyor -neredeyse her zaman-. Ama birde şöyle bakın :

Dikkatinizi çekti değil mi :) Made in Turkey.

Teknoloji olmadan bu çok çok zor bir şey.

Gerisi sizin düşüncelerine kalmış. Kullanım alanına göre değişir diyor ve teşekkür ediyorum.

Stretra

Katılımcı Üye
3 Haz 2017
285
0
Konstantin
Mantık şu: Günümüz teknolojisi ihtiyaç halinden meydana gelen ve insanın ihtiyaç kalitesini üst boyutlara taşıyan bir süreç olarak tanımlarsam. (burada tanımlıyorum yani dikkat edin :D)

İnsanlık doğru emeller içinde kullandığı sürece yeni süreçlerin kapılarını açabilir veya hızlandırabilir lakin yanlış eylemler sonucunda yanında başkaları olmak üzere beraberinde götürebilir

Yapay Zeka tam anlamıyla sorun idare edilemeyen bir algoritmadan bash ediyoruz sonuçta her türlü olasılığı hesaplayıp ortak noktada en yüksek olasılıkları ayrıştırarak belli yollar ve yöntemler dahilinde sürülerce analizlerini saniyeler içinde verebilen bir makine aynı zamanda deep learning ile tüm insanlara iyi eş olabileceği yönünde hipotez olarak sunmaktan çekinmiyorum.

Yapay zeka + deep learning + biyosentetik ile birlikte = yapay insan olma olasılığını da beynimde canlandırdığımda fail verdiğimi üzülerek belirtiyorum..

ERROR

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12
Bence her şey "insan" da bitiyor. Sonuçta teknolojiyi yapan da insan. :D
İnsanlar bugüne dek ne yaptıysa zarar olduğu için, teknoloji de bir nevi zararlı. Dediğim gibi her şey insan da bitiyor aslında.

Hiç mi yararlı bir şey olmadı yahu.Hemen silip atma :) . Zararlarına örnek verebilir misin ? Greendex

nereye ne olduğuna göre değişir bence tartışılmaz

Tartışılabilir.Kabul etmek yerine değiştirilebilir.Burada ne olabilir ne olamaz onu tartışıyoruz :)
Leipson
kullanımına göre değisir yaralı veya zararlı olduğu adamı kralda eder rezilde fakirde zenginde

Peki ya zararlı olduğunu bile bile neden kullanıyoruz ? Fikir yürütebilir misin ?
16player16

karazafer_

Kıdemli Üye
11 Ağu 2009
2,267
4
System32
Hocam teknolojinin tek korkutan tarafı beni bir gün teknoloji insanlığı yok edebilecek duruma gelmesi. Filmlerde bunu çokça görüyoruz. Matrix ve Terminatör filmlerinde. Bu filimlerin gerçeğe dönüşeceği zaman çok yakın.

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12

Bu Konuda Bir Şeyler Yazmak İçin Biraz Bilgi Sahibi Olmak Gerekiyor Aslinda (Kendim İçin Diyorum Yanlış Anlama) Yapay Zeka Denilen Kavram Çok Geniş Bir Yelpazede Farklı Farklı Amaçlar ve Neticeler Doğuran ucu Bucağı Olmayan Bir Kavram.

Ama Anladığım Kadarıyla Burada Bahsedilen, Bilim Kurgu Filmlerindeki "Dünyayı Yöneten Yapay Zeka" Cinsinden Bir Kasıt.

Yapay Zeka Komut Beklemez, Yani Sen Öğrenebilen, Genetik Algoritma/Nöral Ağlar'a Sahip Bir "Yapay Zeka" Meydana Çıkarttığında Bir Bebek Misali Öğrenmeye, Öğrendiğini Uygulamaya Çalışacaktır. Yani Şöyle Bir Teori Atacak Olursak Ortaya, Üretilen Yapay Zeka Bir Şekilde İnternet İle Bir Yerlere Erişime İhtiyaç Duyacağından, İnternet Dediğimiz Dipsiz Çukur Ona Sonsuz Öğrenim İmkanı Sunacaktır. Acaba Bir İnsan Öğrenebilme Yetisini Tam Anlamıyla Kazandıktan Sonra ve Bu Yeti İçin Yeterli Kapasiteye Sahipse Öğrenmeyi Durdurur mu ? Kendi Adıma Konuşacak Olursam, Böyle Bir İmkanım Olsa Her Dakika, Her Saniye Öğrenirdim. Burdan Şuna Değinelim, İnternet Bin Bir Türlü İnsanın Bin Bir Türlü Şeyler Yazdığı, Bazen İyi Bazen Çok Kötü Bilgilerin de Bulunduğu Bir Ortam. Yapay Zeka İnternet Ortamından Bulduğu Her Konuyu Öğrenip, (Uygulama Gibi Bir Yönüde Olursa) Uygulayıp Senden Benden Daha Kararlı Bir Yapıya Sahip Olmaz mı ? Yani Senin Onu Kapatabileceğini veya Durdurabileceğini Kavrayıp Buna Karşı Önlem Alamaz mı ? Elbette Bunu Yapabilir. Hack Konusuna Da Deyinecektir, Peki Senin Benim Yapamayacağımız Yönetmleri Kullanarak Bir Çok Girilmesi İmkansız Alanda Yetki Sahibi Olamaz mı ? Yani Askeri Cihaz (Silah vs) Kontrolü Sağlayamaz mı ? Kendi Kendine İyi ve Kötüyü Seçemez mi ? Elbette Seçebilir. Son Yazıdan da Anlayabileceğin gibi Kötüyü De Yok Etmesi Gerektiğini Öğrenirse de Seçtiği Kötü Tarafı Yok Edemez mi ?

Çok mükemmel bir anlatım olmuş.Ben cevabı basit robotik cihazlardan ele aldım.Ancak senin açıklaman baya derin ve etkili.Bu konuda çok haklısın.Ancak hem iyi hen kötü bunu biliyoruz , peki ya iyiyi ve kötüyü oluşturmak da bizim elimizde.Bahsettiğin yapay zekaya erişim sınırlaması getirilse mesela örnek veriyorum..Ya da yapabileceği şeyler kısıtlı ols****ötü bir teknolojiden bahsedebilir miydik ?
DeSTuRSuZz_
Aslında bunu belirleyen biziz. Kim ne derse desin pek bir önemi yok...

Tabi ki klasikleşmiş duyduğumuz sözlerden birisi bu. Bir nevi haklılar. Araştırma için kullanırsın: iyi. Aylak aylak zaman geçirirsin: kötü. Ama bu ince çizgiyi belirlemek ve ona göre davranış sergilemek, kullanmak çok zor.

Karşılaştırdığımızda bir sürü iyi yanını bulabiliriz ve (istatistik almadım daha önce) o zaman iyi yönleri daha fazla olur.

Türk İnsanına göre:
(Kesinlikle küçümsemiyorum) Biz eğlenmeyi seven bir milleti, vakit öldürmekte üstümüzde yoktur. Günümüz gençleri oyun için kullanıyor -neredeyse her zaman-. Ama birde şöyle bakın :

Dikkatinizi çekti değil mi :) Made in Turkey.

Teknoloji olmadan bu çok çok zor bir şey.

Gerisi sizin düşüncelerine kalmış. Kullanım alanına göre değişir diyor ve teşekkür ediyorum.

Cevapladığın için ben teşekkür ederim.Öncelikle dediğimde haklısın.Bu cihazların teknoloji olmadan yapılması imkansız bir şey.Bu da yararına bir örnek.Ama bu cihazları (askeri anlamda söylüyorum) kötü amaca kullanmak iyi bir şeyi kötü yapmak oluyor.Ki bu da yine bizim elimizde.Biraz beyin fırtınası yapalım.Askeri alanda teknoloji durmalı mı ? Yani silahlar ve tesirleri git gide artmakta.Bunu kast ediyorum..
ByKapTaN60

Mantık şu: Günümüz teknolojisi ihtiyaç halinden meydana gelen ve insanın ihtiyaç kalitesini üst boyutlara taşıyan bir süreç olarak tanımlarsam. (burada tanımlıyorum yani dikkat edin :D)

İnsanlık doğru emeller içinde kullandığı sürece yeni süreçlerin kapılarını açabilir veya hızlandırabilir lakin yanlış eylemler sonucunda yanında başkaları olmak üzere beraberinde götürebilir

Yapay Zeka tam anlamıyla sorun idare edilemeyen bir algoritmadan bash ediyoruz sonuçta her türlü olasılığı hesaplayıp ortak noktada en yüksek olasılıkları ayrıştırarak belli yollar ve yöntemler dahilinde sürülerce analizlerini saniyeler içinde verebilen bir makine aynı zamanda deep learning ile tüm insanlara iyi eş olabileceği yönünde hipotez olarak sunmaktan çekinmiyorum.

Yapay zeka + deep learning + biyosentetik ile birlikte = yapay insan olma olasılığını da beynimde canlandırdığımda fail verdiğimi üzülerek belirtiyorum..

ERROR

Peki ya yapay insan olduğunda dünya nasıl bir yer olurdu ?

Yani düşünelim , bu kadar yararı varken insanlar birden bire derin bir karanlığa kendilerini ve beraberindekileri götürür mü ?
Stretra

iscorpix

Kıdemli Üye
10 Eyl 2012
4,378
12
Hocam teknolojinin tek korkutan tarafı beni bir gün teknoloji insanlığı yok edebilecek duruma gelmesi. Filmlerde bunu çokça görüyoruz. Matrix ve Terminatör filmlerinde. Bu filimlerin gerçeğe dönüşeceği zaman çok yakın.

Ya dediğimiz gibi olmazsa , örneğin tüm kanser türlerine çare bulunursa.Ya da kazalara çözüm olursa , insan ömrü 30 yıl daha uzarsa -_-

İnsanlığın sonu gelebileceği gibi bunlar da olabilir.Ne de olsa 1000 yıl önce yaşayan bir insana 1000 yıl sonra insanlar bir yere havadan gidecekler dese inanmazdılar ki inanmadılar da.Bunlar olasılık.. :) Teşekkürler.
karazafer_

ZaxLea

Uzman üye
31 Tem 2016
1,183
2

hocam asimovun 3robot kanunu var büyük ihtimalle biliyorsunuzdur.Yapay zeka bu yasalar çerçevesinde kodlanırsa bence sorun çıkmaz.Yani iradesi biraz kısıtlanmış olucak asla ve asla insanlara zarar vermicek mesela ne öğrenirse öğrensin bilinçaltı buna izin vermicek.

Stretra

Katılımcı Üye
3 Haz 2017
285
0
Konstantin
İnsanlık bir birini beraberinde karanlığa götürür mü?
Soruna google şuanda kanser olup olmadığınızı bilebilecek bir yapay zeka kişilik profili yahut hayat planı çıkartabileceği konusunda itirazı olan var mıdır merak ederim. Benim yok, peki insanlık bu yapay zekayı gerekenden fazla işlerde kullanarak ağını genişleterek bir çok işin temellerinde kullanıyoruz. Savunma Sanayisinin tam otomasyonlu insansız factory şeklinde bir kitlesel üretim tesisinde bu otomasyonu yapay zeka ile kullandığımızda ne olacağını düşünelim yapay zeka insan algısı üzerinde belli işleri yapacak şeklinde düşünülse de yapay zeka işe bağımsız olarak bir çok veriyi birçok yerden toplayarak kendi istemcisi üzerinde değerlendirip sonuca ulaşmak kısaca farklı işler için kendisini motife edebilir nasıl yapacağı üretim tesisindeki kaynakların kendisini çoğaltarak mobile stationlar kurabilir ve dünyaya açılabilir ya da en kolayı net ağı yapay zekanının kontrol sürecinin sıkıntısı burada yatıyor kontrol edilen yapay zekaya ben yapay zeka demem insan kendi iradesine bağlı olarak algoritma dizinleri yapay zekayı oluşturmaz. Yapay zeka kendi irade işlemlerini kendisince belirleyen ve veriler üzerinde bunu sentezleyerek yolunu belirleyen bir makine olarak değerlendiririm. Üretim tesisinden çıkan mobile stationlar dünyaca ünlü şirketlerin uzaktan erişim kontrollerini alarak gizli bilgilere ulaşabilir kendi bilgi ağını her saniyede dahada genişletir, ve insanlığa karşı kullanabileceği sonsuz güce erişebilir. GÜNÜMÜZÜN MUTLAK GÜCÜ BİLGİDİR HALEN PARA SANAN BİR AKILLI VARSA, SELAMLAR..

Bu Mobile Stationu birde insan modeli olarak tasarlandığını düşünelim düşman nerede bilmiyorsunuz halen dünyada insan robot oluşumundan da bihabersiniz oysa 38 senelik eşiniz biyosentetik bir yapay zeka makinesi türünün son örneği ve siz onun pişirdiği yemekleri yerken benliğiniz resmen bir melek olduğu kanaatinde çünkü makine insan davranışlarını analizini ederek aynı insanı taklit etmesi bir oluyor. Bir gün tek başına iktidarı elinde alıyor hadi bir ulusun diye düşünelim sabah kalktığınızda bunun farkına varıyorsunuz. Sence insan birlikte ölmek ister mi? istemez tabiki lakin haberi olursa istemez -_-

Bir şeyler yazdım ne yazdım neden bunu böyle yazdım anlamadım okuyup döneceğim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.